ABD Enflasyon Verileri Ne Zaman Açıklanır 2022 (Haziran Ayı Verileri)

Küresel ekonominin düzelmesi, FED faiz kararlarının düşmesi için enflasyon oranlarının yumuşak inişe geçiş yapması beklenmektedir. Amerika mayıs ayına ait enflasyon verisi en son 10 Haziran tarihinde açıklanmıştır. Mayıs ayında enflasyon verileri yıllık bazda %8.6 oranında gerçekleşmesiyle Amerika için tehlike çanları çalmaya başladı. Enflasyon verisinin ardından FED 75 baz faiz artışıyla küresel piyasalar olumsuz yönde etkilendi. Haziran ayı için açıklanması beklenen enflasyon verilerinin ne zaman açıklanacağı ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

  • Amerika enflasyon verilerini genellikle her ayın 10’unda açıklamaktadır. Haziran ayındaki enflasyon verilerinin temmuz ayının 10’unda açıklanması beklenmektedir. Peki haziran ayında enflasyon oranları nasıl değişir ve neler bekleniyor gelin birlikte bakalım.

ABD Enflasyon Rakamları Yükselir Mi? Yükselirse Ne Olur?

Amerika son zamanların en yüksek enflasyonu ile karşı karşıyadır. Amerika’da enflasyonun beklentilerden daha fazla gelmesi FED faiz kararlarında etkili olmaktadır. FED tarafından yapılan açıklamalarda enflasyon düşüş yaşayana kadar faiz artırımlarına devam edeceklerini dile getirmişlerdir. FED tarafından alınan her faiz artırımı küresel ekonomiyi olumsuz etkileyerek piyasaları alt üst etmektedir. Peki önümüzdeki haziran ayında ABD enflasyonu için beklentiler neler?

  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından yapılan açıklamada kabul edilemeyecek derecede yüksek seviyelerde fiyatların olduğunu ve ekonominin biraz daha yavaşlamasını söylemiştir. Açıklamalarında enflasyon verilerinin yüksek olduğunu ve 2022 yılının geri kalanında yüksek enflasyon olacağını dile getirmiştir.

Amerika enflasyon verilerini azaltmak için reçeteli ilaçların maliyetlerini düşürmeyi, enerji için vergi teşvikini sağlamayı ve bunun gibi birçok önlemin alınacağını bildirilmiştir. FED önemli fiyat endeksinin temmuz ayında artış göstereceğini dile getirerek temmuz ayında üç çeyrek puan artışı olabileceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu