Araba Farı Hangi Tür Aynadır

Araba farı hangi tür aynadır hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Araba farlarının yapılışındaki malzemeler ve dikiz aynası hangi tür aynadır işte detaylar.

Sürüş açısından büyük önemi bulunan araba farları gece önümüzü görmeyi sağlarken gündüzleri de görünebilmeyi mümkün kılar. Bunun dışında araçlara da tasarımda önemli roller üstlenmektedir. Farların yapımı ile iç yapısındaki aynalarda ışık miktarı açısından önem arz ediyor. 

Araç farları doğru yansıtması ve ekonomik bir ışık kaynağı ile kullanımı imkan kılan tümsek aynalar ile üretilmektedir. Gece karanlığında görmeyi ve gündüzleri de görünülmeyi sağlayan farlar aynı zamanda bünyesinde kısa uzun far, park lambasını bulundurur. Aracın modeli ve tipine göre de sinyal ışıkları da bu farların içerisine monte edilebiliyor. Günümüzde üretilen lüks araçlarda ise led farlar, xenon far ve ekonomik olan gündüz farları bulunuyor. Araç markalarına göre farklı imalatları söz konusudur. Örneğin Audi araçlarda far sistemi led farların kullanım gücünü katlamış ve yeni teknolojisi ile lazer far üretimine geçmiştir.

Araçların gündüzleri en çok dikkat çekmesini sağlayan gündüz farları yapılan tasarıma göre araca bir agresiflik yada klasik bir tarz sunuyor. Öyle ki araç farları markaya ve modele verdiği prestij açısından da önemli. Kolay değiştirilebiliyor olması sayesinde optik olarak yenilenen farlar xenon, led gibi tekniklerle de yüksek derecede artırılabiliyor.

150 Bin TL Sıfır Araba

Araba Farlarının Yapılışındaki Malzemeler

Üretimi yapılan farlar çarpma ve trafik kazalarında yayalara verilebilecek muhtemel etkileri en aza indirmek amacıyla sentetik bir maddeden üretilmektedir. Bu madde sayesinde far kolay deforme olur ve kaza esnasında da yayalara vereceği zararı en aza indirir. Farlar için aydınlanmasını sağlayan ampullerin de sürücüler tarafından değiştirilmesi gerekiyor. Ampul değişimi ile farların yoğunluğunda ayar bozuklukları da söz konusu oluyor. Karşıdan gelen araçların far ışığından rahatsız olmaması için ampullerin değişimi sonrasında da ayar yapılması gerekenler arasında.

Arabaların yan aynası hangi tür aynadır

Arabaların yan aynası hangi tür aynadır

Günümüzde kullanılan üç farklı ayna türünden bahsetmek mümkündür. Düz, tümsek ve çukur aynalar olarak sınıflara ayrılan ayna türlerinde farklı yerlerde kullanılırlar. Tümsek aynalar araçların dikiz, yan aynaları ile farlarda kullanılmaktadır. Bu sayede görüntü cismin büyüklüğüne göre düz ve gerçek boyutundan daha küçük görülmektedir.

Dikiz aynası hangi tür aynadır

Araç içerisinde bakıldığı an arkadaki büyük boyutlu araçları ve alanı daha geniş görebilmek için gerçek boyutundan küçük gösteren tümsek aynalar araçların dikiz aynalarında da kullanılmaktadır.

En Ucuz Otomatik Vites Araba

Ehliyet Yaş Hesaplama

Taksitle Araba Nasıl Alınır

En Uygun Sıfır Araba Fiyatları

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu