Plakadan borç sorgulama ve Plakaya yazilan-ceza ödeme nasıl yapılır bilgilendiriyoruz. EGM trafik cezası sorgulama ekranına giderek T.C. ile ceza sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Trafik cezası ülkemizde her gün sıkça gerçekleşen olaylardan biridir. Sürücüler trafik kullarına uymadıkları zaman yetkili kişiler tarafından belirlenen cezaya tabi tutulurlar. Trafik cezaları birçok farklı nedenden dolayı olabilir. Trafik cezaları kişinin yaptığı kural dışı harekete göre değişiklik göstermektedir. Trafik cezasını sorgulamak ve ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Trafik cezalarını sorgulamak ve ödemek için birçok farklı yöntem vardır. Yapmanız gereken işlemleri sizler için yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık. Hadi gelin inceleyelim.

Plakaya yazilan-ceza Ödeme

Plakaya Yazilan Ceza Sorgulama

Trafik kazalarının önüne geçilmesi için bazı kurallar vardır. Trafik kuralları bu anlamda oldukça önem taşımaktadır. Ülkemizde trafik kurallarına uymayan kişiler için bazı cezalar vardır. Genellikle cezalar ücrete ile ödenmektedir. Büyük hatalarda ise ehliyetinize el konulabilir ya da hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aracınızın plakasına yazılan cezayı sorgulamak için e-devlet sistemini kullanarak sorgulama şansınız vardır.

 • E-devlet sistemini kullanarak ceza sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama linkine tıklamanız gerekir. Kimliğinizi doğruladıktan sonra cezanızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Plakaya yazılan cezayı öğrenmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise internet bankacılığıdır. Müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını ya da web adresini açarak hesabınıza girmeniz gerekir. Hesabınıza girdikten sonra ödemeler kısmında yer alan Trafik ödemeleri/OGS/HGS seçeneğine tıklamanız gerekir. Ardından plaka numaranızı yazarak cezanızı sorgulayabilirsiniz.

T.C. İle Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezasını sorgulamak için birçok farklı yöntem vardır. Trafik cezanızı sorguladıktan sonra ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Trafik kurallarına uymadığınızı düşünüyorsanız trafik cezanızı sorgulamak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • Kimlik numaranızla sorgulayabileceğiniz ilk yöntemlerden birisi e-devlet olarak karşımıza çıkmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden trafik cezanızı sorgulama şansınız vardır.
 • Bir diğer yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sorgulama işlemidir. Yapmanız gereken adımlardan birisi aşağıda bulunan adresten kontrol etmeniz. Kimliğinizi doğruladıktan sonra MTV ve trafik cezası sorgulama seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi halledebilirsiniz.
 • https://www.gib.gov.tr/
Araç Plakasına Yazilan Ceza Ödeme

Araç Plakasına Yazilan Ceza Ödeme

Trafik cezalarını birçok farklı yöntemle sorgulama şansınız vardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet sayesinde birçok işlemlerinizi tek bir tıkla gerçekleştirebilirsiniz. Araç plakasına yazılan cezanızı ödemeyi istiyorsanız yapmanız gereken önemli adımları sizler için yazımızda derledik.

 • İlk olarak internet bankacılığı sayesinde araç plakasına yazılan cezanızı ödeyebilirsiniz. Burada önemli olan Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankalardan bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Akbank, Garanti, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım gibi bankaların müşterisi olmanız gerekir. Hesabınıza giriş yaptıktan Ödemeler kısmından plakanızı girerek cezanızı sorguladıktan sonra ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı web sayfasına giderek giriş yapmanız gerekir. Ardından MTV ve trafik cezası sorgulama ve ödeme seçeneğine tıklayarak kolay bir şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka Ceza Sorgulama SMS

Trafik kazalarının önlenmesi için trafik kuralları hayati önem taşımaktadır. Trafik kurallarına uyulmadığı zaman bazı cezalarla karşılaşabilirsiniz. Trafik cezalarını öğrenmek ve sorgulamak istiyorsanız yapmanız gereken birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden birisi ise SMS olarak karşımıza çıkar. Peki cezayı SMS ile nasıl sorgulayacağız derseniz gelin birlikte bakalım.

 • İlk olarak telefonunuzdaki mesajlar bölümüne gitmeniz gerekir. Mesajlar bölümüne gittikten sonra aracın plaka numarasını, tescil tarihini ve T.C kimlik numaranızı yazdıktan sonra 1189’a kısa mesaj göndermeniz gerekir.
EGM trafik cezası SORGULAMA

Trafik Cezası Sorgulama EGM

Trafik cezasını sorgulamak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise Emniyet Genel Müdürlüğü olmaktadır. Trafik cezanı EGM tarafından nasıl sorgulayabileceğinizi gelin birlikte bakalım.

 • Trafik cezasını sorgulamak için ilk önce https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/TrafikCezaSorgulama.aspx linkine tıklamanız gerekir. Bu kısımdan sorgulamak istediğiniz cezayı seçmeniz gerekir.
 • Sorgulamak istediğiniz cezayı seçtikten sonra e-devlet sistemine yönlendirilirsiniz.
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra trafik cezanızı sorgulayabilirsiniz.

Trafik Cezaları Ne Kadar? Sürücülere 20.977 TL’ye Kadar Ceza Kesilecek

Comments are closed.