Arkeolog, geçmişte yaşamış insan topluluklarını ve uygarlıkları araştırmak için kazı ve diğer yöntemler kullanan bilim insanıdır. Arkeologlar, geçmişin nasıl olduğunu ve insanların zaman içinde nasıl değiştiğini anlamak için taş eserler, kemikler, çömlekler ve binalar gibi eserleri incelerler.

Arkeolog maaşları çalıştıkları alan ve dallara göre birbirinden farklı şekilde düzenlenmektedir. İlgi çekici bir meslek olması sebebiyle bu mesleğin işleri karşılığında aldığı ücretler pek çok kişi tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Arkeoloji Maaş

Arkeologlar da her meslekte olduğu gibi tecrübeli ve yeni başlayan olmak üzere 2 kategoriye ayrılmakta ve bu durum aldıkları maaşları da direkt olarak etkilemektedir. Yeni başlayan arkeoloji maaş için asgari ücret aldıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun yanı sıra meslekte tecrübe edinen arkeologları 28.000 ila 30.000 TL arasında maaş aldıkları bilinmektedir.

Arkeoloji MaaşGüncel
Minimum26.120 TL
Ortalama30.150 TL
Arkeoloji Maaş

Yurtdışında Arkeolog Maaşı

Yurtdışında Arkeolog Maaşı

Yurtdışında arkeolog maaşı ülkelere göre değişkenlik göstermektedir. Ancak yurtdışında görev yapan arkeologların 3.000 ile 15.000 Dolar arasında maaş aldıklarını söylemek yanlış olmaz.

Arkeolog İş İmkanları

Arkeoloji alanında hizmet veren kişilerin çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Arkeolog olarak görev yapmakta olan kişiler arkeolojik kazılarda ve müzelerde çalışabilir. Bunun yanı sıra kültür ve turizm Bakanlığında da iş imkanı bulabilir ya da tarih öğretmenliği yapabilirler. Dolayısıyla arkeolog iş imkanları için oldukça geniş bir listeye sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İngiltere Arkeolog Maaşları

İngiltere arkeolog maaşları için 3.700 ila 11.000 Sterlin şeklinde olduğu yönünde bilgi vermek doğru olacaktır. Elbette maaşlar çalışma alanlarına, sürelerine ve mesleki yeterliliğe göre değişkenlik göstermektedir.

Almanya Arkeolog Maaşları

Almanya arkeolog maaşları 7.000 ila 14.000 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Kazılarda ve müzelerde çalışan arkeologlar görevlerini Almanya’da da gerçekleştirebilirler.

Arkeolog Nasıl Olunur?

Arkeolog Nasıl Olunur

Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren arkeoloji bölümlerinden başarı ile mezun olmak arkeolog nasıl olunur sorusuna cevap olarak verilebilir. Üniversitedeki eğitimlerini tamamlamalarının ardından müzelerde, kazılarda ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışabilen arkeologlar talep ettikleri takdirde formasyon belgesi alarak tarih öğretmenliği yapabilir.

Müzede Arkeolog Maaşı

Müzede arkeolog maaşı için yaklaşık olarak 16.120 TL bandında ücret aldıklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Profesyonel arkeolog olarak çalışmakta olan bu kişiler, diğer arkeologlardan daha fazla ödenek alabilir.

Arkeologlar Ne İş Yapar?

Arkeologların Çalıştıkları alanlara göre yaptıkları iş ve görev tanımları değişmektedir. Örneğin, müzede çalışan bir arkeolog korunması gereken kültür ve tabiat varlıkları ile görevlidir.

Arkeologlar Kolay İş Bulabilir mi?

Arkeolojinin çalışma alanının oldukça geniş olması arkeologların talep ettikleri alanda kendilerine iş bulabilmeleri mümkün hale getirmektedir.

Atama Ne Zaman – Moleküler Biyoloji ve Genetik Maaşları

Aselsan Mühendis Maaşları: Aselsan Tekniker Maaş Ne Kadar?

Leave A Reply