Avrupa yol yasakları birçok kişi tarafından merak konusu olmaya başladı. Kamyon sürücüleri yol yasakları ile karşı karşıya kalıyor. Hafta sonu yol yasakları olduğu gibi bunlara ek olarak Paskalya şenliklerinde ve resmi tatillerde de birçok Avrupa ülkesinde yol yasağı var. Bu günlerde ağır vasıtaların yola çıkmaması gerekir.

Yol yasakları her ülkenin belirlediği tarih ve saatler içerisinde gerçekleşir. Avrupa Birliği tarafından belirlenen kamyon ehliyeti bulunan sürücüler trafik yasaklarını takip etmek zorunda. Yol yasaklarının olduğu saatlerde dışarıya çıkılması sürücülerin ceza almasına neden olur.

Almanya’da Yol Yasağı Kaçta Başlıyor?

Güncel Avrupa Yol Yasakları

Avrupa ülkeleri özellikle resmi tatillerde kamyonlar ve ağır vasıtalar için yol yasağı uygular. DK plaka için yol yasakları birkaç saat ya da bir gün şeklinde gerçekleşir. 31 Ekim tarihinde 7.5 ağırlığına sahip araçların otoyollarda 07.00 ile 20.00 saatlerinde yasak var. Ancak resmi tatil ve pazar günlerinde 7.5 tonun üzerindeki araçlar için 00.00 ile 22.00 saatleri arasında genel sürücü yasağı getirildi.

Almanya’da 31 Ekim ve 1 Kasım resmi tatil olduğu için bu günlerde yola çıkmanız yasaktır. Ekim ayında Almanya tarafından açıklanan yol yasaklarının gün ve tarihleri şu şekildedir;

 • 29 Ekim; 00.00 ile 22.00,
 • 31 Ekim; 00.00 – 10.00
 • 1 Aralık; 00.00 – 10.00

Macaristan’da Yol Yasağı Var Mı?

Macaristan’da yol yasakları için yeni bir düzenlemeye başvuruldu. Macar devleti tarafından 7,5 tonun üzerindeki HGV’lerin hareketlerine izin verildiği açıklandı. Kısacası hafta sonları HGV yol yasakları belirli bir süreliğine askıya alındığı açıklandı.

Ağır vasıtalar ulusal tatil 23 Ekim tarihine kadar gece sürüş yapmalarına izin verildi. Ancak 22 Ekim, 28 Ekim, 29 Ekim, 31 Ekim ve 1 Aralık tarihleri arasında yol yasakları devam edecek. Macaristan’da yol yasaklarının saatleri şu şekildedir;

 • 28 Ekim; 22.00 ile 00.00,
 • 29 Ekim; 00.00 ile 22.00,
 • 31 Ekim; 22.00 ile 24.00,
 • 1 Aralık; 00.00 ile 22.00

Romanya’da Yol Yasağı Var Mı?

Güncel Avrupa Yol Yasakları

Romanya’da yol yasakları devam ediyor. Özellikle Otopeni, Ploiesti kesimlerinde Ulusal karayolunda 7.5 tondan daha fazla olan ağır vasıta araçlar yıl boyunca belirli tarihlerde ve resmi tatillerde yol yasağı bulunur. Romanya’da pazartesi günün perşembeye kadar 06.00 ile 22.00 saatleri arasında, cumadan pazara kadar 00.00 ile 24.00 saatleri arasında yol yasağı uygulanır.

Bazı dönemlerde yüksek sıcaklığa bağlı olarak geçici sürüş yasağı gelir. Bu yasak meteoroloji tarafından belirlenir. Ulusal yollarda ağır vasıta araçlar 10.00 ile 21.00 saatlerinde Gorj, Valcea, Olt, Braşov, Covasna, Neamt, Botosani gibi otoyollardan geçiş yapamaz.

Avrupa Yol Yasakları LKW

Avrupa yol yasaklarından haberdar olabilirsiniz. LKW tarafından Avrupa’daki tüm yol yasakları açıklanır. Tüm Avrupa ülkelerinin yıl boyunca genel sürüş yasaklarını görebilirsiniz ya da hangi günlerde kaç saatliğine yasak olduğundan haberdar olabilirsiniz.

LKW yol yasaklarını öğrenmek için kayıt yaptırmanız gerekir. Nakliye ortağı olarak kayıt yaptıran herkes yol boyunca Avrupa ülkelerinin uyguladığı sürüş yasaklarından haberdar olabilir.

LKW WALTER Avrupa Yol Yasakları

LKW Walter, yük nakliyesinin organizasyonunu gerçekleştiren bir şirket. Bu şirket nakliye ortakları için tüm gerekli bilgileri sunar. Hatta zaman zaman eğitimler düzenler. Sürücülerin en çok ihtiyaç duyduğu yol yasaklarını LKW Walter tarafından öğrenebilirsiniz. Yol yasaklarına LKW Walter sayesinde ulaşmak için alttaki adımları takip etmeniz gerekir.

 • İlk önce LKW Walter resmi web sitesine giriş yapın.
 • Ardından sağ taraftaki üç yatay çizgiye tıklayın ve ortak ol ifadesine tıklayın.
 • Ardından Sigorta poliçesi, işletme ruhsatı ve pasaportunuzu sisteme yükleyin.
 • Kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra haberler sekmesinden resmi tatil sürüş yasaklarına tıklayın.
 • Buradan ülkelerin uyguladıkları yasakları takip edebilirsiniz.

Avrupa yol yasakları hakkında düşüncelerinizi, sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen bizlerle paylaşın.