Beden eğitimi öğretmenliği için uygulamanız gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımları maddeler halinde listeleyeceğiz. En çok merak edilen konular arasında yer alan BESYO maaşı ne kadar sorusunun yanıtı makalemizde yer almaktadır. Maaş bilgilerini inceleyelim.

Aşağıda beden eğitimi öğretmeni olmak için gerekli şartlar yer almaktadır.

 •  Herhangi bir lise veya dengi okullardan birinden mezun olmalısınız.
 • Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavına katılmalısınız.  Ayrıca bu sınavda belli bir derece elde etmelisiniz.  Bu derece şuan için ilk 800 bin kişi arasında olabilmektir.
 • TYT sınavına girmeden, üniversitelerin hazırlamış olduğu yetenek sınavlarına girerek de beden eğitimi öğretmenliği bölümüne giriş yapabilirsiniz. Yine burada da sınavlardan yeterli derecede puan almış olmanız gerekmektedir.
 • TYT ya da yetenek sınavlarından herhangi birinin koşullarını sağlayıp, sınavlardan yeterli derecede not aldığınızda üniversiteye ya da BESYO’ya girmeye hak kazanırsınız.
 • Üniversite bittikten sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanınıza bakılarak yeterli olması durumunda öğretmenlik yapabilirsiniz. Bu puan her yıl değişebilmektedir.
 • Bunun dışında BESYO’dan mezun olduğunuzda direkt olarak öğretmen olamazsınız. BESYO bir yüksek okul olduğundan dolayı buradan mezun olmak direkt olarak öğretmenlik için yeterli değildir. Bunun için ayrıca formasyon eğitimi de almanız gerekmektedir.
Minimum19.900 TL
Maksimum49.000 TL
Ortalama31.300 TL

Beden öğretmeni Olmak için Kaç Puan Gerekir?

KPSS puanları her yıl değişiklik göstermektedir. Genellikle iyi bir bölüme sahip olan kişilerin 80 üzeri puan almasıyla birlikte istedikleri yerlere yerleştikleri bilinmektedir. Beden eğitimi öğretmeni olmak için de durum aynı şekildedir ve değişmemektedir. Beden eğitimi öğretmenliği için de 80 üzeri puan almanız önem teşkil etmektedir. Böylelikle öğretmenlik için atanma şansınız daha yüksek olacaktır.


Daha fazla maaş bilgisi içeriği;


Beden öğretmeni Olmak için Hangi Liseye Gitmek Gerekir

Beden eğitimi olmak için özellikle gitmeniz gereken bir lise yoktur. Herhangi bir lise ve dengi okuldan mezun olduktan sonra TYT sınavına girebilirsiniz. Ya da üniversitelerin kendi açtıkları yetenek sınavlarına katılarak başarılı olmanız halinde öğretmenlik için ilk adımı atabilirsiniz.

Beden Eğitimi Öğretmenliği Eşit Ağırlık Mi?

Beden Öğretmeni Nasıl Olunur

Bilindiği üzere üniversite sınavlarında 3 bölüm bulunmaktadır. Bunlar;

 •  Eşit ağırlık
 •  Sayısal
 •  Sözel

Bu bölümlerden hangisini seçmeniz gerektiği okuyacağınız bölüme bağlıdır. Beden eğitimi öğretmenliği için eşit ağırlık sorularını çözmelisiniz. Çünkü bu bölüm için eşit ağırlık puanları göz önünde bulundurulmaktadır.

Beden Hocası Maaşı 2024

Beden hocası maaşı 2024, her meslekte olduğu gibi bu meslekte de deneyim ve farklı koşullar maaşları etkileyebilmektedir. Beden eğitimi öğretmenleri de diğer öğretmenler gibi çalışma koşullarına ve saatlerine bağlı olarak değişik ücretler alabilmektedir.

Bir beden eğitimi öğretmeni en düşük olarak asgari ücretin biraz üstünde maaş almaktadırlar. Fakat deneyim, ders saati ve bağlı bulunduğu kurum özellikleri göz önünde bulundurulduğunda değişiklik gösterebilmektedir. En yüksek maaş ise asgari ücretin hemen hemen 3 katına tekabül etmektedir.

Aşağıda beden eğitimi öğretmeninin alabileceği maaşlar kıdemlerine göre verilmiştir.

 • Okulu yeni bitirip, yeni atanmış bir öğretmen maaşı: 19.900 TL civarındadır.
 • 2 yıllık bir tecrübeye sahip olan beden eğitimi öğretmeni maaşı: 31.300 TL civarındadır.
 • 8 yıllık bir tecrübeye sahip olan beden eğitimi öğretmeni maaşı: 49.000 TL civarındadır.