Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Tamir Edilir?

Benzin pompası arızası nasıl anlaşılır hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Benzin pompası tamiri olur mu ve benzin pompası ses yapıyor işte detaylar.

Araçlarda yakıtı besleyen, motorun çalışmasında güç sağlayan parçalara benzin pompası denmektedir. Benzin pompaların da sık sık sorunlar yaşanmaktadır. Dizel ve benzinli araçlarda bu gibi sorunlardan dolayı performans düşüşü yaşanır. Benzin pompalarının bozulmasının temel sorunu tıkanmasıdır. Bu durum araçların yolda kalmasını bile sağlamaktadır. Araçlardaki sorunları erken teşhis etmekle yüksek maliyetlerin önüne geçebilirsiniz. Araçlardaki ufak sorunlar benzin pompası arızasının oluşabileceği anlamına gelir. Bu nedenle ufak da olsa sorunları dikkate almalısınız. Benzin pompasının arızalandığını şu belirtilerle anlayabilirsiniz.

 • Soğuk havalarda motorun  zor çalışması yada tekleyerek gitmesi, yokuşlarda zorlanma ve düz yolda hızlanamama, fazla yakıt tüketimi, rölantide bozukluk ve boğulma, yakıt az olduğunda arabanın zor çalışması, aracın çalışmaması yada marş basması gibi belirtilerdir.

Benzin Pompası Tamiri Olur Mu

Benzin pompası tamiri olur mu

Benzin pompası tamiri olur mu, benzin pompaların da bir çok arıza türleri vardır. Rölelerin bozulması, sigortaların atması gibi sorunların çok detaylı bir şekilde tespit edilmelidir.

 • Benzin pompası arızalandığında soketlerin kontrol edilmesi ayrıca yakıt depolarının temizlenmesi de faydalı olacaktır.
 • Hiçbir şey fayda etmiyorsa yakıt pompasının değiştirilmesiyle çözüm sağlanabilir.
 • Son çıkan araçlarda benzin pompasının arızası kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Çünkü yeni arabalarda yakıt basıncının sürekli olarak test edilir. Bu yüzden benzin pompasının kolay şekilde tamir edilmektedir.
 • Benzin pompası tamir edilirken dikkat edilmesi gereken üç husus vardır: bağlantı kablolarına bakmak ve kontrol etmek, rölelerin durumu kontrol etmek ve soketleri kontrol etmek.

Benzin Pompası Ses Yapıyor

Benzin pompası ses yapıyor

Benzin pompası ses yapıyor, benzin pompası bazen ses çıkartabilir. Bunun sebebini merak ediyorsanız gelin beraber bakalım.

 • Orijinal olmayan bir parça varsa benzin pompasından gelen sesin kaynağı bu parça olabilir. Orijinal olmayan direksiyon pompaları benzin az kaldığında ısınma sonucu orijinalinden daha fazla ses yapmaktadır.
 • Depoyu sürekli sonuna kadar doldurduğunuzda da basınç dan dolayı ses yapıyor olabilir. Depo kapağını açıp basınç var mı diye kontrol edebilirsiniz. Fakat kontak açıldığında marşa basmadan pompadan yüksek ses geliyorsa benzin pompasının arızalanması demektir.

LPG’li Araçlarda Benzin Pompası Arızası

Lpg’li araçlarda benzin pompası arızası

LPG’li araçlarda benzin pompası arızası, benzin pompası benzin, dizel ve LPG ‘ li araçların hepsinde bulunmaktadır. Benzin pompası depoda bulunan yakıtı basınçla motora taşımakla görevlidir.

LPG’ li araçlarda az da olsa benzin kullanıldığından dolayı bu araçlarda benzin pompası arızası daha sık olmaktadır. LPG’ li araçlarda benzin pompası arızalandığında motor arızası gibi tepki vermektedir.

Bu arızanın sonunda, aracın performansı düşer ve yakıt tüketimi artar. Özellikle soğuk havalarda geç çalışır. Aracınızda düz yolda bile hızlanma sorunu yaşarsınız. Benzin pompasından yüksek uğultulu ses çıkmaktadır. Eğer bu sorunlarla ilgilenilmezse araç belli bir süre sonra istop eder ve bir daha çalışmaz.

 • Benzin pompasının arızalanmasını istemiyorsanız benzin deposunu sürekli yarım deponun üstünde tutmalısınız.

Benzin Pompası Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

Benzin pompası rölesi arızası nasıl anlaşılır

Benzin pompası rölesi arızası nasıl anlaşılır, içten yanmalı motoru olan tüm araçlarda yakıt sisteminin önemli bileşeni vardır bunun adı benzin pompası rölesidir. Motor kısmındaki sigorta kutusunda bulunmaktadır. Benzin pompası rölesi içten yanmalı motorun ihtiyacı kadar yakıt almasını sağlar. Kontağı açtığınız zaman benzin pompası rölesi de açılır. Daha sonra benzin pompasının çalışması için elektrik sağlar. Bu parçanın arızalanması benzin pompasında birçok sorunlara sebep olabilir. Benzin pompası rölesinin arızalı olduğunu şu belirtilerle anlayabilirsiniz.

 • Motorun stop etmesi; arızanın durumuna göre araç tekrar çalıştırılabilir. Ancak benzin pompası rölesi tamamen arızalanırsa motor tekrar çalışmayacaktır.
 • Motorun hiç çalışmaması ya da çok zor çalışması,
 • Benzin pompasından hiç sesin gelmemesi,
 • Motorun gücünü kaybetmesi ve yavaşlaması,
 • Motor arıza ışığının yanması gibi belirtiler benzin pompası rölesinin arızalı olduğunu gösterir.

Tofaş Benzin Otomatiği Arızası

Tofaş benzin otomatiği arızası

Tofaş benzin otomatiği arızası, bütün araçlarda yaşanan olumsuz sorunlar benzinli araçlarda görüldüğü gibi elektrikle çalışan araçlarda da sık sık arızalar çıkabilmektedir. Benzin otomatiği arızası ortaya çıktığı zaman araç teklemeye başlar. Hareket sisteminde yavaşlamalar olduğunda basınç sistemi de istenilen işlevi motora iletemez.

Benzinin yetersizliği, motordaki güçsüz haller ve arızanın birden patlak vermesiyle araç artık kontrol sistemini kaybetmesiyle çalışma sistemi de tamamen bozulur. Bu durumdan aracın diğer parçaları da zarar görür ve arıza büyür. Araç çalışır haldeyken gazı yeterli olarak almıyorsa, boğuluyor ya da tekliyorsa benzin otomatiği arızası belirtisidir. Eğer araç düz yolda bile hız alamıyor, yavaş ilerliyorsa hatta tekleme yapıyorsa bu da benzin otomatiği arızası belirtisidir.

Benzin pompası arızalı ise ne olur?

Aracınızın benzin pompasının belirtileri; Tekleme, gaz yememe, yüksek hızlara çıkamama gibi belirtilerde benzin pompanız arızalı olabilir. Bu arızalar sonrası pompa tamamen arızalanırsa aracı çalıştırmanız oldukça zor olacaktır. Belkide bir tamirci çağırmanız gerekebilir.

Benzin pompası neden bozulur?

Aracınızın uzun süreli olarak çeyrek deponun altında ise benzin pompanızı bozmaya yeterli bir sebep olacaktır.

20 50 MOTOR YAĞI 18 LİTRE FİYATI – EN UYGUN YAĞ FİYATLARI

Dizel Araç 100 Km’de Kaç Litre Yakar

Araç Vize Fiyatları – Egzoz Emisyon Güncel Fiyatı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥