Beyin cerrahı, beyin ve sinir sistemi hastalıklarının cerrahi tedavisini uzmanlık dalı olarak seçmiş tıp doktorudur. Beyin cerrahları, beyin, omurilik ve sinirler üzerinde ameliyatlar gerçekleştirir.

Beyin cerrahı maaşı, Tıp alanlarının en zor cerrahlığından birisi de beyin cerrahlığıdır. Omurilik ve sinirlerden kaynaklanan sorunlarda beyin cerrahlarının alanına girmektedir. Beyin cerrahlığını beyin ve sinir cerrahisi diye de adlandırabiliriz. Vücudumuzdaki organlarımızın hepsinin de özel bir yeri vardır. Fakat bütün organlarımızın kontrolü ve beynimizden gelen isteklere cevap vermesi beynimizi diğer organlarımızdan daha önemli bir yere koymaktadır. Bu yüzden beyin ve sinirlerimiz bizlerin yaşamımız için büyük bir öneme sahiptir.

Beyin Cerrahı MaaşıGüncel
Beyin Cerrahı Maaşı96,360 TL
Asistan Beyin Cerrahı Maaşı20,000 – 22,000 TL
Devlet Hastanesi Beyin Cerrahı Maaşı25,000 – 45,000 TL
Amerika Beyin Cerrahı Maaşı580.000$, 800.000$
Beyin Cerrahı Maaşı

Beyin Cerrahı Maaş Devlet

Beyin Cerrahı Maaş Devlet
Beyin Cerrahı Maaş Devlet

Beyin cerrahı maaş devlet, Üniversite hastanesinde veya devlet hastanesinde çalışan bir beyin cerrahı uzmanlık, kıdem ve deneyimlerine göre maaş almaktadırlar. Girdikleri ameliyat sayısı, iş yoğunluklarına ve döner sermayeden de aldıkları paylar maaşlarını etkilemektedir.

  • Devlet hastanesinde veya üniversitesi Hastanesi’nde çalışan bir beyin cerrahı 35,000 – 45,000 TL arasında değişmektedir.

Asistan Beyin Cerrahı Maaşı

Asistan Beyin Cerrahı Maaşı
Asistan Beyin Cerrahı Maaşı

Asistan beyin cerrahı maaşı, Asistan beyin cerrahlarının aldıkları maaşlar 30,000 TL, 42,000 TL arasında farklılık göstermektedir. Bu farklılık kıdem ve deneyime göre değişmektedir. Ve döner sermaye, nöbet ücretleri ve iş yoğunluğuna göre de maaş fiyatları değişiklik göstermektedir. Beyin cerrahı asistanları genelde devlet hastanelerinde çalışmaktadır. Özel hastaneler asistan yetiştirmekle pek uğraşmazlar.

  • Özeldeki beyin cerrahı asistanlarının aldıkları maaşlar 28 bin TL, 29 bin TL arasındadır.

Kalp Cerrahı Maaşı

Kalp cerrahı maaşı, en zor mesleklerinden olan doktorluğunda en ağır uzmanlıklarından biri de cerrahlıktır. Yine bunların başında da kalp cerrahlığı gelmektedir. Devlet hastanesinde veya özel hastanelerde çalışan kalp cerrahları Türkiye ortalamasının üzerinde kazanç yapan mesleklerin başında ye almaktadır. Kalp cerrahlarının maaşı tam olarak bilinmemektedir. Çünkü bulunduğu yere, iş yoğunluğuna, döner sermayeye ve birçok sebeplerle farklılık göstermektedir.

  • Kalp cerrahlarının maaşları 45.000 TL, 50.000 TL arasında değişmektedir. Özel hastanelerde veya kendi muayenehanesinde olan kalp cerrahlarının maaşları bir hayli fazla olmaktadır.

Amerika Beyin Cerrahı Maaşı

Amerika Beyin Cerrahı Maaşı

Amerika beyin cerrahı maaşı, Amerika da doktorların aldıkları maaşlar aylık olarak değil genellikle yıllık olarak hesaplanmaktadır. Amerika da doktorlar arasında en yüksek maaşı beyin cerrahları almaktadır.

  • Amerika da beyin cerrahlarının aldıkları maaşlar yıllık olarak 580.000$, 800.000$ arasında değişmektedir. Bu maaş miktarı ortalama rakamlardır. Bazen beyin cerrahı maaşları milyon dolarla bile ifade edilebilir.  

Beyin Cerrahı Maaşı Yurtdışı

Beyin Cerrahı Maaşı Yurtdışı
Beyin Cerrahı Maaşı Yurtdışı

Beyin cerrahı maaşı yurtdışı, Dünyadaki çoğu ülkede doktorlar çok yüksek maaş alan mesleklerdendir. Diğer ülkelere nazaran Türkiye için bunu söylemek pek de mümkün değildir.

  • Doktorların en fazla kazandığı ülkeler şunlardır; Danimarka, Fransa, İngiltere, Amerika, İrlanda, Hollanda, Avustralya, Kanada, Belçika, İsviçre ‘ dır.

Doktorlar arasında da en yüksek maaşı beyin cerrahları almaktadır. Kalp cerrahına göre daha fazla kazanmaktadırlar. İki cerrahlıkta muhteşem zor ve harika mesleklerdir.

Kalp ve Beyin Cerrahı Maaşı

Kalp ve beyin cerrahı maaşı, hayatımızı sağlıklı ve düzgün yaşayabilmemiz için tüm organlarımız yanı sıra kalp ve beyin daha önem taşımaktadır. Diğer doktor ve cerrahlarımıza göre kalp ve beyin cerrahları daha yüksek maaş almaktadır. Bu maaşın miktarı cerrahın uzmanlığına, iş yoğunluğuna, döner sermayeye ve gece ücretlerine göre farklılık göstermektedir.

  • Devlet hastanesine göre özel hastanede de maaş fiyatları daha yüksektir. Bilgilendirmek amaçlı 45.000 TL, 80.000 TL arasında tüm unsurlar göz önüne alınarak maaşlarda farklılık göstermektedir.

Amerika’da Doktor Maaşı

Diş Hekimi Maaşları

Leave A Reply