Bilim Kurulu’ndan Karantina Uyarısı!

Koronavirüs için önlemler devlet yetkilileri tarafından alınmaya özen gösterilse de vatandaşın bu uyarılara dikkate alıp almaması büyük önem arz ediyor. Bu noktada Bilim Kurulu’nun yaptığı karantina açıklaması, bir çok insan sağlığını birinci dereceden etkiliyor.

Dünyayı sarsan koronavirüs salgını ülkemizde de her geçen gün yeni vakalara ve can kayıplarına neden olmaya devam ediyor. Cuma akşamı ani şekilde açıklanan sokağa çıkma yasağı sonrası market ve bakkalların önüne akın ederek gıda temin edebilmek için uzun kuyruklar oluşturan halkımızı ilerleyen günlerde birtakım tehlikeler bekliyor.

Dışarı Çıkanların Karantina Uygulaması Gerekiyor!
Sözcü’ye konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, dün gece sokağa çıkan her pozitif vakanın en az 5-6 kişiye virüs bulaştırdığını söyledi. Maskenin önemine vurgu yapan Kara, sosyal medya hesaplarından da “Dün akşam keşke dışarı çıkmasaydık, ancak eşimiz, dostumuz, çok farklı nedenlerle dışarı çıktı, bu virüsün yayılımına sebep olabilir. Dün Bilim Kurulu Üyesi, Dün Gece Sokağa Çıkan Vatandaşları Karantina Konusunda Uyardı evde izole olalım, ortak alanlarda ev içinde maske takalım” uyarısında bulundu.

Türkiye’de sokağa çıkma yasağının ilan edildiği akşam bir anda insanların kuralları çiğnemesinin ardından ise bu uyarı daha fazla önem kazanmış durumda. O akşam dışarı çıkanların karantinada kalması, Koronavirüs vaka sayısı ve can kaybının önüne geçebilecek bir önlem.

yorum Yap