Bitcoin (BTC) Tekrardan Enflasyon Tehlikesinden Korunarak Yükselebilecek mi?

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Kasım ayında %6,8 ile kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve piyasa uzmanlarının başından beri çağrıda bulunduklarını doğruladı.

Asya ve Avrupa piyasaları, verilerin yayınlanmasından önce sabahın erken saatlerinde bir düşüş kaydetti ve ABD hükümeti hasarı kontrol altına almak için yeni önlemler almayı planlıyor. Artan enflasyonun ana nedeni, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından kullanılmayan para basımıdır ve bu, yalnızca şiddetli pandemi nedeniyle daha da kötüleşir.

İlk COVID dalgası sırasında, geleneksel ve kripto pazarları başlangıçta düştü, ancak Bitcoin ve altcoinler daha sonra temellerini buldu ve katlanarak büyüdü. Bitcoin, kurumlar ve perakende yatırımcılar arasında giderek artan enflasyon riskinden korunma seçeneği haline gelmek için altını geride bıraktı. Aslında pandemiler, bu yılın başında Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesinde önemli bir rol oynadı.

bitcoin-enflasyon
bitcoin-enflasyon

En son COVID varyantı omikron, geleneksel piyasalarda korku yaratmaya başladı ve piyasa uzmanları, finansal piyasalar için başka bir zorlu çeyrek tahmininde bulunuyor.

Bitcoin (BTC) Enflasyon Korkularını Yenebilir mi?

Piyasa uzmanlarının çoğu, enflasyonun kripto para birimi de dahil olmak üzere tüm piyasaları çökerteceğine inanıyor. Bununla beraber, kripto savunucuları aksini öne sürüyor, birçok kripto piyasası analisti, Aralık ayı tekrar düşüşe geçtiği için 2022’nin ilk çeyreğinde Bitcoin ve diğer altcoinlerin yükselişini tahmin ediyor.

Geleneksel piyasa temkinli bir şekilde kaydığında bile, Bitcoin ve altcoinler, dün TÜFE verileri yayınlanır yayınlanmaz hızlı bir toparlanma kaydetti. BTC fiyatı günlük 47.236 dolardan 49.900 dolara yükseldi ve ETH fiyatı da 4.100 doların üzerine çıktı ancak günün sonuna doğru 4.000 doların altına düştü. Yazma sırasında, BTC 48 bin doların üzerinde konsolide oluyordu, ancak özellikle TÜFE verilerinin yayınlanmasından sonra piyasada düşüş hissi daha baskın. BTC, yeni yıl yaklaşırken bir miktar yükseliş ivmesini pekiştirmeye ve yeniden kazanmaya çalışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu