Bitcoin Geleceği, Yorum ve Fiyat Tahminleri

Bitcoin Geleceği nasıl olacak uzmanlar değerlendiriyoruz. Bitcoin Yorumları nasıl okunmalı balinaların planı nedir işte detayları.

Bitcoin, kripto para dünyasının ilk para birimidir yani, ilk dijital para olarak tanımlanır. Tamamen dijital olan bu varlık, yeni bir ödeme sistemini kullanıcılarına sunan bir ağdır. Kripto para dünyasının temelini oluşturulan Bitcoin geleceği ve hakkında yapılan yorumlar, diğer kripto paraları da etiler ve bu nedenle yatırımcılar tarafından merak edilmektedir. Sizlere son dönemlerdeki Bitcoin yorumları ve gelişmeleri hakkında detaylı bilgi verelim;

Bitcoin geleceği, yorum ve fiyat tahminleri

Bitcoin Nedir?

Sahibi ve merkezi olmayan ve gücünü kullanıcılarından alan Bitcoin, ilk dijital para birimidir. Yeni bir ödeme yöntemi olarak piyasaya sürülen ve paranın dijital olarak kullanılmasını amaçlayan BTC, eşler arası ödeme yöntemi olarak da tanımlanır. Kullanıcıların gözünden tanımlanacak olursa normal parayla internetten alışveriş yapmaya benzer bir varlık olarak da görülebilir. Dünya genelinde milyarca insan tarafından merak edilen Bitcoin nedir sorusunu, özellikleriyle birlikte açıklayalım;

  • Merkeziyetsiz yani bir merkezi veya kontrol eden kimse olmadan yönetilen bir para birimidir.
  • Açık bir kodla çalışır, şifreli ve anonim kodlarla tanımlanır.
  • Eşler arası P2P adı verilen teknoloji kullanıldığı için her türlü finansal işlemin eşler arasında güvenli bir şekilde kaydedilmesini sağlar.
  • Yapılan ödeme işlemleri tamamen şeffaftır, düşük maliyetlidir ve güvenilirliği yüksektir.
  • Yapılan işlemler kimsenin kontrolünde olmadığı için kapatılamaz.
  • Ağda yapılan transfer miktarında sınırlandırma bulunmaz.
  • Ağ içinde yapılan tüm işlemler herkes tarafından gözlemlenebilir.
  • BTC transferi yapılan cüzdanın sahibinin kimliği, kendisi istemediği sürece kimse tarafından bilinemez. Bu nedenle oldukça güvenlidir, verilerin ve varlıkların gizliliği sağlanır.

Hangi Coin Alınır?

Bitcoin Projesi

Bitcoin projesi, şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık defter veri tabanına bağlı olarak blok zinciri teknolojisi üzerine kurulmuştur. Bu blok zincir teknolojilisinde kullanıcılar ağa bağlanabilir, yeni bloklar oluşturabilir, işlemleri doğrulayabilir veya yeni işlemler yapabilir.

Bu dağıtık veri tabanı her bir bilginin bloklar halinde, gelişmiş olan şifreleme algoritmaları kullanılarak ve birbirine bağlanarak kaydedildiği bir defterdir. Bu defter bir merkeze veya otoriteye bağlı olunmadan işlem yapılmasını sağlar.

BTC ağında yapılan her işlemde gönderen adres sanal imzalarla korunur. Bu da tüm kullanıcıların kendi Bitcoin adreslerinden BTC göndermelerine izin verir. BTC projesinde herkes, özel donanımlara sahip olan bilgisayarlarla işlemlerin onaylamasına yardımcı olabilir ve bunun karşılığında BTC ödülü alabilir. Bu yapılan işleme ise BTC madenciliği adı verilir.

Bitcoin Kimin?

Kripto para dünyasının temelini oluşturan ve tüm borsayı kendisine bağlayan Bitcoin kimin sorusu, her yatırımcı tarafından merak edilmiştir. BTC ile olarak 1998 yılında Wei Dai tarafından, cypherpunks adı verilen e-posta listesinde merkezi bir sistem yerine şifreleme kullanılarak yaratılan ve işlenmesi sağlanan bir para olarak ortaya çıkarılmıştır.

2008 yılında ise gerçek adı belli olmayan ancak adını Satoshi Nakatomo olarak tanıtan biri tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. İlk defa piyasaya sürümü ise 2009 yılına gerçekleşmiştir.

Bitcoin Hangi Ülkenin, Sahibi Kim?

2010 yılında Bitcoin’in sahibi olarak bilinen Satoshi, bu projeden ayrıldığını açıklamıştır ve bu andan itibaren pek çok camiada BTC’nin geliştirilmesi ve kullanımı devam etmiştir. Bitcoin hangi ülkenin sorusuna, sahibi belli olmadığı için hangi ülkeye de ait olduğu bilinmiyor cevabını verebiliriz.

Kripto Nedir – Kripto Para Püf Noktalar

Bitcoin mining

Bitcoin Mining

Bitcoin mining, BTC madenciliği olarak da adlandırılır. Bu madencilik, BTC’nin gelişmesi için oldukça önemlidir. Madencilik yapan kullanıcılara BTC ödülü verilir ancak, bu madenciliğin yapılması için üstün donanıma sahip bilgisayarlar ve oldukça yüksek işlem gücü gerekir.

BTC madenciliği ilk günden beri bilgisayarla yapılır ve zorluk derecesi gün geçtikçe artar. Donanımlı olan bilgisayarlar kripotgrafik şifrelerin çözülmesi sonucunda sisteme yeni bloklar ekler. Bu işlemlerin süresi ise bilgisayar donanımına ve çözülecek olan şifrenin uzunluğuna bağlı olarak değişir. Artan madencilerin sayısı, bu işlemlerin daha kısa sürede yapılmasını sağlamıştır.

BTC madenciliğinde Proof of Work adı verilen yöntem kullanılır. Bu yöntem kurallara uygun olarak yapılan blok üretmek için şifrelerin çözülmesi ve hesaplamaların ispatında kullanılır. Bu yöntemin sonucunda ise madencilere BTC ödülü dağıtılır.

BTC madenciliğinde Halving yöntemi uygulanır. Madencileri oldukça yakından ilgilendiren Halving kavramı, madencilere çıkardıkları her blok karşılığında verilen ödülün yarıya düşürülmesi anlamına gelir. Bu yöntemin uygulanmasının sebebi ise madencileri teşvik etmektir. Aynı zamanda üretim ve ödül arasındaki değer de sağlanmış olur. BTC’de ilk halving işlemi 2012 yılında uygulanmıştır.

Bitcoin Hangi Borsada, Nasıl Alınır?

Bitcoin hangi borsada nasıl alınır merak edenler için detaylı şekilde açıklayalım. BTC satın almak için dünyanın hemen hemen her yerinde işlem yapan kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. Merkezi ve merkezi olmayan borsaların hepsinden BTC alımı yapabilirsiniz. Bu borsaların arasında en güvenilir alım satım işlemini yapabilecekleriniz ise Binance, OKX, FTX, Huobi Global, Coinbase, Kucoin, Gate.io, Bitfinex, Kraken, Okex, Bithump gibi borsalardır.

Bu borsalardan BTC alımı yapabilmek için ilk aşamada kayıt olmanız, ardından güvenlik doğrulama aşamalarını tamamlamanız, KYC doğrulamanızı tamamlamanız ve hesabınıza para aktarmanız gerekir. Dünyanın pek çok yerindeki borsalarda itibari para birimi kullanılarak alınabilen BTC aynı zamanda stabil paralar ile de alınabilir. Genellikle USDT kullanılarak alım yapabilirsiniz ancak TRY kullanarak da alım yapabileceğiniz çok sayıda borsa bulunur.

Bitcoin Yorumları

Kripto para borsalarının nabzını oluşturan Bitcoin yorumları, dünya genelinde çok sayıda yatırımcı tarafından takip edilmektedir. Bunun nedeni BTC’nin tüm altcoinlerin fiyatlarını etkilemesidir. Çünkü tüm altcoinler BTC ağından üretilmiştir ve fiyatları ya da gelecekleri de BTC’ya bağlıdır diyebiliriz. Her ne kadar farklı ağlarda çalışan altcoinler olsa da hepsi ana ağ olan BTC’ye bağlıdır.

Bticoin için ünlü analistler, analiz dergileri ve yatırımcılar tarafından çok sayıda yorum yapılıyor. Bu yorumları takip etmek kullanıcıların fikir sahibi olmasını ve piyasanın gidiş yönüne göre yatırım kararı almasını sağlıyor. Ancak yapılan yorumların hepsi fiyat tahminleri üzerinedir ve bu tahminler her zaman gerçeği yansıtmayabilir.

Ünlü yatırımcılar ve analistler tarafından 2022 yılı için yapılan fiyat tahminlerinde iki farklı yorum görülmektedir. Bazıları BTC’inin yıl içinde 100 bin dolar seviyesini görebileceğini ve 2022 yılını 70 bin dolar seviyesinde kapatacağını düşünmektedir. Bazıları ise yılın ortalarında tarihinin en büyük düşüşünü yaşayacağını ve dip seviyeleri göreceğini düşünmektedir.

Yapıla yorumların geneline bakıldığında, dünya çapında kullanıcı sayısının artacağı ve 2022 yılı sonuna kadar 500 milyondan fazla insanın BTC kullanacağının tahmin edildiği görülüyor. Kripto kredi kuruluşu olan BlockFi’nin yorumlarına göre yapacak olan düzenlemelerin kripto paraların benimsemesine yol açacağı belirtiliyor.

Uzmanlara göre FED faiz kararı ve ülkelerdeki enflasyon artması gibi etkenler de BTC’nin kullanımını arttırabilir. Örneğin; FED’in uzun bir süre boyunca faiz oranlarını %0’a yakın olarak açıklaması, insanların varlıklarını BTC’ye aktarmasını sağlayabilir görüşünde olan büyük bir kesim mevcuttur.

BTC’nin şu anda kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullanılması, dünyanın önemli ülkelerinde alışveriş ve ödemeler için kullanılması, perakende işlemlerde kullanılması, ödeme hizmeti sağlayıcıları tarafından ve finansal kurumlar tarafından kullanılıyor olması, ilerleyen dönemlerde daha fazla benimsenmesini sağlayabilir.

Dünya genelinde bazı ülkelerin BTC’yi ulusal para birimi olarak kabul etmesi ve tanıması da BTC’nin güvenilirliği ve yerini sağlamlaştırması açısından önemli gelişmelerdir. Bu gelişmeler, herhangi bir fiyat tahmini yapılamasa bile ilerleyen dönemlerde Bitcoin’in finans ve günlük hayatta çok daha fazla kullanım alanına sahip olabileceğini göstermektedir.

HOT Coin Geleceği – HOT Coin Yorumları

SLP Coin Geleceği – SLP Coin Yorumları

Uma Coin Geleceği – Uma Coin Yorum

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥