Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır? Aylık 10.000 TL Kazanç Mümkün

Blog yazarak para kazanmak son zamanların dijital dünyanın gelişimi ile birlikte gündeme gelen kazanç kapılarından biridir. Özellikle öğrenciler ve çalışma engeli olan kişiler tarafından oldukça fazla araştırılıyor.

Blog yazarak para kazanmak site üzerinden reklam geliri elde ederek kazanç sağlamanıza olanak tanıyabilir. Öte yandan başka insanların Web site için yazı yazarak birim başına kazanç elde edebilirsiniz. Yazımızın devamında blog yazarak para kazanmanın detaylarına ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz Blogdan Para Kazanılır Mı?

Evet. Ücretsiz blog yazıları yazarak para kazanabilirsiniz. Bu kazancı elde etmek için kendi web sitenize içerik giriyor olmanız gerekir. Öte yandan ajanslara içerik yazarak da para kazanmanız mümkün. Para kazanmak için blog yazılarının nasıl yazılması gerektiğini bilmek gerekir.

Google tarafından öne çıkarılan içeriklerin özelliklerini bilerek o özellikleri taşıyan blog yazıları yazmanız halinde ister kendi siteniz üzerinden reklam geliri elde ederek isterseniz ajanslara yazı yazarak kazanç elde etmeniz mümkün. Ücretsiz blog yazıları ile para kazanmak için bilmeniz gerekenler;

  • Reklam görüntülenmeye uygun bir web sitesi tasarımına sahip olmak.
  • Uygun bir arayüze sahip olmak.
  • Blog içeriklerinin SEO uyumlu olması.
  • Web sitesinin Google Adwords kaydı olması.

Ücretsiz blog yazıları ile para kazanmanızın bazı başka yolları da var. Unutmamalısınız ki bir bloğa sahip olduğunuzda aslında bir tanıtım aracına da sahip olursunuz. Bloğu nasıl kullandığınıza bağlı olarak isterseniz tanıtım aracı isterseniz reklam gelirleri için bir araç olarak faydalanabilirsiniz.

Bir web sitesine sahip olduğunuzda para kazanmak için başvurabileceğiniz başlıca yollar;

  • Ücretli abonelik açmak,
  • Reklam geliri,
  • Online ürün satışı,
  • Online koçluk.

Yukarıdaki yolların her biri web sitesinden faydalanarak gelir elde etmenizi sağlayan çeşitli seçeneklerdir. Ürün satışı için bloğunuzu kullanmanız halinde bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. E-ticaret kanalları son zamanlarda dijitalleşen dünya ile birlikte büyük kitlelere ulaşmanın en kolay yollarından biri haline gelmiştir.

Web sitesinde yer alan blog içeriklerinin insanlar tarafından çok fazla okunması ve talep görmesi halinde ücretli abonelik açabilirsiniz. Abone olmak için ücret talep edebilirsiniz. Bunun yanı sıra web sitesinde online koçluk da yapabilirsiniz. Bunun için uygun sertifikalara sahip olmanız gerekir.

Hangi Blog Para Kazandırır?

Blog yazılarından para kazanmak için rekabetin az, tıklanmanın fazla olduğu alanlara yönelmelisiniz. Sağlık sektörü gibi yüksek rekabet olan alanlarda blog içeriklerinden reklam geliri elde etmek biraz daha güç olabilmektedir.

Blog Yazarlığı İçin Eğitim Gerekir Mi?

Blog yazarlığı eğitimi, sağlıklı içerikler üretebilmek için gereklidir. Online eğitimler ya da farklı blog yazarlığı eğitimleri ile içeriklerinizi daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

Blog Yazıları Satmak İçin Müşteri Nasıl Bulunur?

Blog yazıları satmak için müşteri bulabileceğiniz bazı platformlar; İyi Makale, R10 gibi platformlardır. Bu platformlar üzerinden doğrudan müşterilerinizi kendiniz bulabilirsiniz.

Ajanslara Blog Yazarak Para Kazanmak

Ajanslara Blog Yazarak Para Kazanmak 

Ajanslara blog yazarak para kazanmak son zamanlarda kısa sürede gelir elde etmek isteyenlerin başvurduğu bir yöntem haline gelmiştir. Ajanslar blog yazıları ihtiyacını maaşlı personellerden değil de birim başına ücret alan çalışanlardan temin etmeyi tercih ediyor.

Ajansların içerik ihtiyaçlarını karşılarken herhangi bir sigorta maliyeti olmadan içerik satın almak için dışarıdan içerik yazarları ile çalışması uzun süredir görülen bir durumdur. Bir içerik yazarının ajanslara blog yazarak aylık bir asgari ücretten fazla kazanması da mümkündür.

İçerik yazarının ne kadar kazanç elde edeceği temelde yazının kalitesine ve müşterinin içerik talebine göre şekillenir. Yazarın harcadığı zaman başına oluşturabildiği içeriğin miktarı da kazancın büyüklüğünü belirleyen unsurlardan biridir.

Ajanslara blog yazarak para kazanmak istiyorsanız birim başına kazanç elde etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bazı ajanslar içerik yazarları ile aylık sözleşme yaparak da hizmet alsa da genel hatları ile yazarlar müşterilerini kendileri bulmaktadır.

Ajanslara blog yazarak para kazanmak için kelime bazında ücret alırsınız. 100 kelime ücreti 2.5 TL’den başlayan fiyatlar ile içerik yazarlığı yapılmaktadır. Ücretler yazarın kendi belirlediği tarifesine göre belirlendiğinden 100 kelime ücreti 50 TL’ye dahi hizmet veren yazarlar ile karşılaşabilirsiniz.

Kelime başına talep edilen ücretin yükselmesi içeriğin ne kadar kaliteli olduğuna bağlı olarak belirlenir. İçeriğin SEO kurallarına uygun olmasının yanı sıra ziyaretçilerin aradıklarını kolayca bulabilecekleri içerikler olması gerekir.

Instagram Ve Facebook Üzerinden Para Kazanmak Artık Daha Kolay

Bedava Para Kazanma – Sermayesiz para kazanma

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu