Bordo Bereli Maaşları 2022

Bordo Bereli maaşları 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Bordo bereli maaşı 2022 ve Bordo bereli nasıl olunur işte detaylar.

Bordo Bereli maaşları 2022, en zor mesleklerden biri olan bordo bereliler, komanda sınıfında yer almaktır. Vatan sevgisi ve aşkı olmadan asla yapamayacağınız mesleklerden bir tanesidir. Ordu da görev alan üst düzey askeri komanda eğitimi almış kişilerdir. Komanda eğitimlerinin ne kadar zor olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Gizli operasyon ve görevlerde bulunmaktadırlar. İsimlerini taktıkları berenin renginden almaktadırlar. Bordo bereli birliğinde de kıdemeler bulunmaktadır. Subay, astsubay ve uzman erbaş olmak üzere farklı gruplara ayrılmaktadırlar.

Bütün ülkenin korumasında ve her türlü askeri görevi yapmakla yükümlüdürler.

 • Bordo berelilerin maaşı görev yerlerinden, kıdemlerinden ve başka sebeplerden dolayı değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak 2022 yılında bordo berelilerin maaşı en az 8.000 TL, en fazla 13.000 TL arasında değişmektedir.

Bordo Bereli Maaşı 2022

Bordo bereli maaşı 2022, Bordo bereliler ordunun en üst düzeylerindendir. Bordo bereli olmak için birçok zorlu görevi yerine getirmeniz gerekir. En zor şartlarda hayatta kalmayı başarabilmeniz, su altında görev yapabilmek, bomba hazırlayıp imha etme yeteneğine sahip olmanız gerekir. Ülkemizde en zor meslekler arasındadır. Bordo Bereliler yurt içinde görev alabildikleri gibi, yurt dışında da görevleri vardır.

 • Bordo berelilerin maaşı 8.000 TL ile 13.000 TL arasında değişiklik gösterir. Bu maaşlar ek ödeme olmadan net maaşlardır. Ek ödemelerle maaşlar daha fazla yükselir. İşe yeni başlayan bir bordo bereli 8.000 TL maaş alır. Subaylar uzman çavuşlardan daha fazla alırlar. Kıdem arttıkça alacağınız maaş yükselir. Subay olarak görev yapan askerlerin ek ödemelerle beraber 12.000 TL olmaktadır.

Bordo Bereli Nasıl Olunur

Bordo bereli nasıl olunur, Bordo bereli olmak için ilk önce gönüllü musunuz ve gerçekten bu işi yapabilecek misiniz ona karar verin. Bordo bereli olma şartlarını sağlıyor olabilirsiniz ama gönüllü değilseniz, severek yapmayacaksanız kesinlikle bu işte başarılı olamazsınız. Bordo bereli olmak için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. İlk olarak askeri eğitiminizin olması gerekir. Ordu içinde aktif bir göreviniz varsa bordo bereli olma şansınız vardır. İlk önce bu önemli şartları sağlıyorsanız diğer şartlara gelin beraber bakalım.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Subay veya Astsubay rütbesinde askerlik yapıyor olmanız gerekir.
 • Askeri lisans veya ön lisans fark etmez mezun olmanız gerekmektedir.
 • Sicil kaydınızın temiz olması çok önemli bir şarttır.
 • 27 yaşını geçmemiş olmanız gerekir.
 • Komanda eğitimlerini tamamlamanız gerekir.
 • Yapılacak sınavları başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız bordo bereli olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için TSK’nın internet sitesini kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Bordo berelilerin eğitimi tam tamına 3 yıl sürmektedir. Eğitimler çok fazla ağır ve zordur.

Bordo Bereli Boy Sınırı

Bordo bereli boy sınırı, Bordo bereli olmak istiyorsanız yukarıda dediğimiz şartların yanı sıra boy ve kilo şartları da bulunmaktadır. Boyunuz ile kilonuzun arasında uyum önemlidir. 1.70 cm boyuna sahip bir kişinin 75 kilo arasında olması isteniyor.

 • Adayların boyu en az 1.64 cm olabilmektedir. En fazla ise 2.10 cm olabilir. Kilo sınırı ise 72 ile 115 arasında değişiklik göstermektedir.

En önemli şartlardan bir diğeri ise gözlerinin çok sağlıklı olmasıdır. Gözlerinde sorun yaşayanlar veya göz hastalığı olan kişiler kesinlikle bordo bereli olamazlar.

Bordo Bereliler Evlenebilir Mı Evlilikleri Nasıl Olur

Bordo bereliler evlenebilir mı evlilikleri nasıl olur, Bordo bereli çok zor bir meslektir. Bordo bereli ile evlenmek ayrı bir zordur. Eşinin sorumluluğunu kısmi bir şekilde siz de yükleniyorsunuz. Bordo bereli bir eşinizin olması ayrı bir gurur verici olaydır. Fakat sorumluluğu ağırdır. Görev olduğu zamanlarda kaç ay nereye gittiğini bilemediğiniz zamanlar olabiliyor. Hangi bölgeye gittiğini bilemezsiniz, telefon da görüşmek oldukça zordur. Muhteşem bir meslektir. Ama bu mesleğin zorlukları çok fazladır. Bu zorluklara ortak olabilirseniz tabi ki bordo bereli bir kişiyle evlenebilirsiniz.

Komando Maaşı

Komando maaşı, ordu içerisinde hedefe yönelik çalışan en önemli askeri birliklerden bir tanesidir. Komando olmak demek vatanı korumak demek, vatanı sahiplenmek demektir. Ordu içindeki en zorlu ve en gelişmiş eğitimi alan kişilerdir. Ordu içindeki önemleri anlatmakla bitmez. Komando olmak isteyenler askerlik formunda yer alan komando olmak istiyorum seçeneğine tık atmaları yeterli olacaktır. Fiziksel ve ruhsal olarak muayene edildikten sonra eğitim alırlar. 160 ile 210 cm arasında boy kriteri bulunmaktadır.

 • Komanda maaşları normalde 6.300 TL civarındadır fakat görev aldığı yere göre değişir. Doğuda ise 8.800 TL almaktadır. Fakat Suriye’de görev alıyorsa maaş 13.800 TL olmaktadır.
Mavi Bereli Maaşı
Mavi Bereli Maaşı

Mavi Bereli Maaşı

Mavi bereli maaşı, mavi bereliler terörle mücadele eden özel olarak eğitim alan birliklerdir. Suriye ve Irak kesimlerinde terörle mücadele de görev almaktadırlar. Türk ordusunun bir diğer en önemli birliklerindendir. Suda taarruz ve savunmayı çok çok iyi bilirler. Mayınları anlamak için özel eğitim almaktadırlar.

 • Mavi bereliler komando askeri birliğe bağlıdır. Yerlerine göre aldıkları maaşlar değişir. Mavi bereliler 6.300 TL ile 13.000 TL arasında maaş almaktadırlar.

F16 Pilotu Nasıl Olunur

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Taşıma Ruhsatlı Silah Nasıl Alınır

Ziraat Bankası Güvenlik Görevlisi Alımı

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu