Bordo Bereliler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özel Kuvvetler Komutanlığı’na (ÖKK) bağlı seçkin bir birliğidir. Görevleri, özel harekât, özel keşif ve gayrinizami harptir.

Bordo Bereli maaşları, en zor mesleklerden biri olan bordo bereliler, komanda sınıfında yer almaktır. Vatan sevgisi ve aşkı olmadan asla yapamayacağınız mesleklerden bir tanesidir. Ordu da görev alan üst düzey askeri komanda eğitimi almış kişilerdir.

Komanda eğitimlerinin ne kadar zor olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Gizli operasyon ve görevlerde bulunmaktadırlar. İsimlerini taktıkları berenin renginden almaktadırlar. Bordo bereli birliğinde de kıdemeler bulunmaktadır. Subay, astsubay ve uzman erbaş olmak üzere farklı gruplara ayrılmaktadırlar.

MaaşlarGüncel
Bordo Bereli Maaşı 202326,000 – 35,000 TL
Komando Bordo Bereli Maaşı 202330,000 – 45,000 TL
Mavi Bereli Maaşı25,000 – 32,000 TL

Bütün ülkenin korumasında ve her türlü askeri görevi yapmakla yükümlüdürler.

Bordo Bereli Maaşı

Bordo Bereli Maaşı
Bordo Bereli Maaşı

Bordo bereli maaşı, Bordo bereliler ordunun en üst düzeylerindendir. Bordo bereli olmak için birçok zorlu görevi yerine getirmeniz gerekir. En zor şartlarda hayatta kalmayı başarabilmeniz, su altında görev yapabilmek, bomba hazırlayıp imha etme yeteneğine sahip olmanız gerekir. Ülkemizde en zor meslekler arasındadır. Bordo Bereliler yurt içinde görev alabildikleri gibi, yurt dışında da görevleri vardır.

  • Bordo berelilerin maaşı 26,000 – 35,000 TL arasında değişiklik gösterir. Bu maaşlar ek ödeme olmadan net maaşlardır.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo Bereli Nasıl Olunur
Bordo Bereli Nasıl Olunur

Bordo bereli nasıl olunur, Bordo bereli olmak için ilk önce gönüllü musunuz ve gerçekten bu işi yapabilecek misiniz ona karar verin. Bordo bereli olma şartlarını sağlıyor olabilirsiniz ama gönüllü değilseniz, severek yapmayacaksanız kesinlikle bu işte başarılı olamazsınız. Bordo bereli olmak için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. İlk olarak askeri eğitiminizin olması gerekir. Ordu içinde aktif bir göreviniz varsa bordo bereli olma şansınız vardır. İlk önce bu önemli şartları sağlıyorsanız diğer şartlara gelin beraber bakalım.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
  • Subay veya Astsubay rütbesinde askerlik yapıyor olmanız gerekir.
  • Askeri lisans veya ön lisans fark etmez mezun olmanız gerekmektedir.
  • Sicil kaydınızın temiz olması çok önemli bir şarttır.
  • 27 yaşını geçmemiş olmanız gerekir.
  • Komanda eğitimlerini tamamlamanız gerekir.
  • Yapılacak sınavları başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız bordo bereli olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için TSK’nın internet sitesini kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Bordo berelilerin eğitimi tam tamına 3 yıl sürmektedir. Eğitimler çok fazla ağır ve zordur.

Bordo Bereli Boy Sınırı

Bordo Bereli Boy Sınırı
Bordo Bereli Boy Sınırı

Bordo bereli boy sınırı, Bordo bereli olmak istiyorsanız yukarıda dediğimiz şartların yanı sıra boy ve kilo şartları da bulunmaktadır. Boyunuz ile kilonuzun arasında uyum önemlidir. 1.70 cm boyuna sahip bir kişinin 75 kilo arasında olması isteniyor.

BoyKilo
Bordo Bereli Boy Kilo Endeksi1.64 cm – 2.10 cm72 kg – 115 kg
  • Adayların boyu en az 1.64 cm olabilmektedir. En fazla ise 2.10 cm olabilir. Kilo sınırı ise 72 ile 115 arasında değişiklik göstermektedir.

En önemli şartlardan bir diğeri ise gözlerinin çok sağlıklı olmasıdır. Gözlerinde sorun yaşayanlar veya göz hastalığı olan kişiler kesinlikle bordo bereli olamazlar.

Bordo Bereliler Evlenebilir Mı Evlilikleri Nasıl Olur?

Bordo Bereliler Evlenebilir Mı Evlilikleri Nasıl Olur
Bordo Bereliler Evlenebilir Mı Evlilikleri Nasıl Olur

Bordo bereliler evlenebilir mı evlilikleri nasıl olur, Bordo bereli çok zor bir meslektir. Bordo bereli ile evlenmek ayrı bir zordur. Eşinin sorumluluğunu kısmi bir şekilde siz de yükleniyorsunuz. Bordo bereli bir eşinizin olması ayrı bir gurur verici olaydır. Fakat sorumluluğu ağırdır. Görev olduğu zamanlarda kaç ay nereye gittiğini bilemediğiniz zamanlar olabiliyor. Hangi bölgeye gittiğini bilemezsiniz, telefon da görüşmek oldukça zordur. Muhteşem bir meslektir. Ama bu mesleğin zorlukları çok fazladır. Bu zorluklara ortak olabilirseniz tabi ki bordo bereli bir kişiyle evlenebilirsiniz.

Komando Maaşı

Komando maaşı, ordu içerisinde hedefe yönelik çalışan en önemli askeri birliklerden bir tanesidir. Komando olmak demek vatanı korumak demek, vatanı sahiplenmek demektir. Ordu içindeki en zorlu ve en gelişmiş eğitimi alan kişilerdir. Ordu içindeki önemleri anlatmakla bitmez. Komando olmak isteyenler askerlik formunda yer alan komando olmak istiyorum seçeneğine tık atmaları yeterli olacaktır. Fiziksel ve ruhsal olarak muayene edildikten sonra eğitim alırlar. 160 ile 210 cm arasında boy kriteri bulunmaktadır.

Mavi Bereli Maaşı

Mavi Bereli Maaşı
Mavi Bereli Maaşı

Mavi bereli maaşı, mavi bereliler terörle mücadele eden özel olarak eğitim alan birliklerdir. Suriye ve Irak kesimlerinde terörle mücadele de görev almaktadırlar. Türk ordusunun bir diğer en önemli birliklerindendir. Suda taarruz ve savunmayı çok çok iyi bilirler. Mayınları anlamak için özel eğitim almaktadırlar.

Subay Maaşları

Jandarma, Kara Teğmen Maaşı