Cuma Namazı Nasıl Kılınır Şafi

Cuma namazı nasıl kılınır şafi hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Şafilerde cuma namazı farz mı ve Şafii mezhebinde cuma namazı sünneti kaç rekattır işte detaylar.

Namaz vakitleri ve Şafi mezhebine göre Cuma namazı kılınışı itibari ile 10 rekattır. 4 rekat sünnet, 2 rekat farz ve sonrasında 4 rekat sünnetten oluşmaktadır. Cuma namazı kılınırken önce 2 rekat müekked sünnet namaz kılınır. Ardından hutbe öncesinde 2 rekat da kişinin hutbeye kadar vakti varsa gayri müekked sünnet kılınır. Şafi mezhebine göre 4 rekatlık sünnet namazlar 2+2 olarak kılınır. Cuma namazı Şafii mezhebine göre kılınışı;

  • 2 rekat müekked sünnet kılınır.
  • 2 rekat gayri müekked sünnet kılınır.
  • Hutbe dinlenir.
  • İç ezan hatip tarafından okunur.
  • Hutbe sonrasında Cuma namazının 2 rekatlık farzı hoca ile birlikte kılınır.
  • Farzdan sonra 2 rekat müekked sünnet kılınır.
  • Kişi isterse 2 rekat gayri müekked sünnet kılınır.

Şafilerde Seferi Akşam Namazı Nasıl Kılınır

Şafilerde Cuma Namazı Farz Mı

Şafi mezhebine göre Cuma namazı farz namazlardan biridir. Cuma namazı kılınması Müslümanlar için haftalık buluşma mahiyeti taşır. Farz olan Cuma namazından çocuklar, hanımlar ve hürriyetinden yoksun olanlar ruhsatlıdır. Bu kimseler Cuma namazı kılması halinde öğle namazı sakıt (düşer) olacaktır.

Şafi mezhebine göre Cuma namazının kılınması farzdır. Cuma namazı ile ilgili Cuma namazının kılınacağı yerler hususunda sırası ile camilerin doldurulması gerektiği hususu kafa karıştırabilmektedir.

Müslüman kimselerin Cuma namazı kılarken fazla mescit olması nedeni ile mescitler dolmadan başka bir mescitte namaz kılarsa bu durumda ilk Cuma namazı kılınmaya başlanan mescitteki Cuma namazı kabul görür. Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

Şafilerde Cuma Namazı Farz Mı

Şafii Mezhebinde Cuma Namazı Sünneti Kaç Rekattır

Şafi mezhebinde Cuma namazının sünneti toplam 8 rekattır. Bu sünnetlerden 4’ü müekked; 4’ü gayri müekked sünnetlerdir. Gayri müekked sünnetlerin kılınması zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilmektedir.

Şafii mezhebine dahil olan bir kimse Cuma namazının sünnetlerini Cuma namazının farzından önce 2+2 ve Cuma namazının farzından sonra 2+2 olarak müekked ve gayri müekked olarak kılar. Müekked namazların terk edilmemesi gerekmektedir.

Şafii Mezhebine Göre Cuma Namazından Sonra Öğle Namazı Kılınır Mı

Şafii mezhebine göre Cuma namazından sonra öğle namazı kılınması gerekli değildir. Cuma namazı kılındıktan sonra öğle namazının kılınması halinde Şafii mezhebine göre kişinin geçmiş zamanlardaki namaz borçlarından birine karşılık gelir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Şafii mezhebine bağlı olan bir kimse Cuma namazından sonra öğle namazını kılmak zorunda değildir. Zorunluluk olmamasının nedeni ise bir vakitte iki farz ayrı ayrı bulunamamasıdır.

Şafi Mezhebine Göre Yatsı Namazı Nasıl Kılınır

Şafi Mezhebine Göre Namaz Nasıl Kılınır

Şafi Mezhebi Namaz Rekatları Tablosu

Mezhep Nasıl Değiştirilir

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu