Direksiyon hocası, ehliyet almak isteyen kişilere direksiyon eğitimi veren kişiye denir. Sürücü kurslarında teorik ve direksiyon eğitimi veren kişilere eğitmen denir. Direksiyon eğitmeni olabilmek için aranan bazı şartlar şunlardır:

 • En az yüksekokul mezunu olmak.
 • İlk yardım eğitmeni sertifikasına sahip olmak. Bu belgeyi ilk yardım dersini verebilmek için almak gerekir. İlk yardım yönetmeliği kapsamında alınmış olması gerekir.
 • En az 3 yıllık sürücü belgesine sahip olmak.
 • Çevre ve trafik öğreticiliği belgesi almış olmak. Çevre ve trafik derslerinin verilmesi için gerekir.

Bu şartları sağladıktan sonra Millî Eğitim Bakanlığı tarafından verilen sertifikanın alınması gerekiyor. Bunun için halk eğitim merkezlerinin ve belediyelerin açtığı direksiyon eğitmenliği kurslarına katılmak gerekiyor. Kurs süresi 200 saat olup, sonunda yapılacak sınavdan da başarılı olunması gerekiyor.

Direksiyon Hocası Maaşları 2024

Direksiyon hocası maaşları 2024, işsizlik sorunu her geçen gün katlanarak büyüyen bir sorun olmaya devam ediyor. Haliyle insanlar farklı alanlara yönelip iş arıyor. Direksiyon eğitmenliği şartlarını sağlayan ve sertifikası olan insanlar direksiyon eğitmeni olabiliyor. Bu durumda akla ilk gelen soru direksiyon eğitmeni maaşları 2024 yılında ne kadar, maaş bilgilerini yapılan son zamların ardından güncel olarak sizler için güncelledik.

 • Direksiyon hocası maaşları 2024;
  • En düşük; 12.100 TL
  • Ortalama; 16.300 TL
  • En yüksek; 25.600 TL

Direksiyon eğitmenliği maaşı için kesin bir rakam söylemek mümkün değildir. Dileyen insanlar bir sürücü merkezinde eğitmen olarak çalışabilir, dileyenler ise kendi aracıyla özel ders verebilir.


Daha fazla ilgili içerik;


Direksiyon Eğitmeni Sertifikası Nasıl Alınır

Direksiyon Hocası Nasıl Olunur

Direksiyon eğitmeni olmak için bazı şartları sağlamak gerekir. Daha sonra direksiyon eğitmenliği sertifikasına sahip olunması gerek. Peki direksiyon eğitmenliği sertifikası nasıl alınır, detayları aşağıda yer almaktadır.

Direksiyon eğitmenliği sertifikasını halk eğitim merkezlerinin ve belediyelerin açtığı kurslar sayesinde alabilirsiniz. Bu kurslarda; kişisel gelişim, güvenli araç sürüşü, öğretim metotları ve eğitim psikolojisi gibi kapsamlı konularda yaklaşık 200 saatlik eğitim alınır. Eğitim sonucu yapılan sınavları başarıyla geçenler bulundukları il ve ilçede eğitmen olarak görev yapabilirler.

Lise Mezunu Direksiyon Hocası Olabilir Mi 2024

Direksiyon hocası olabilmek için aranan şartlar vardır. En az ön lisans mezunu olmak da bunlardan biridir. Lise mezunu direksiyon hocası olabilir mi? 2024 yılı güncel alımlarda lise mezunu hoca alımı yapılmadığı görülmektedir.