Ehliyet Affı 2023 Tarihi Belli Oldu – 7. Yargı Paketinde Ehliyet Affı Varmı

950 Bin kişiyi ilgilendiren konu hakkında en güncel bilgileri sizlere sunuyoruz. 7. yargı paketinde ehliyet affı varmı ve ehliyet affı alkolü kapsıyor mu, bilgilendiriyoruz. Alkolden alinan ehliyet affı 2023 yılında yürülüğe girecek mi ve torba yasada ehliyet affı varmı, gelin birlikte inceleyelim.

Ülkemizdeki trafik kuralları gereğince sürücüler kural ihlali yaptığı durumda yaptıkları cezaya göre belirli ceza puanı almaktadırlar. Sürücülerin bir yıl içinde ceza puanının 100’ü geçmemesi lazımdır. Geçtiği durumda sürücülerin ehliyetlerine cezaya göre az veya çok süre el koyulmaktadır. Ceza puanını ilk defa dolduran sürücülerin ehliyetine 2 ay, ikinci defa doldurduğunda 4 ay ve üçüncü defa da ceza puanını doldurduğunda 5 yıl el konulmakta ve sürücüler trafikten men edilmekte. Durum böyle olunca ehliyet affının ne zaman çıkacağına dair araştırmalar yapılmakta. Ehliyet affı olursa sürücüler tekrar sürücü belgelerini alacaktır ve trafiğe çıkabilecektir.

Birikmiş cezalarını sildirmek için bekleyen sürücüler affın çıkmasını bekliyor ancak bu af çıksa da herkes af hakkına sahip olamıyor. Ciddi sayılacak derecede maddi ve manevi hasara yol açmış suç varsa asla affedilmemektedir. Ehliyet affı çok kez dile getirilmiştir ancak resmi olarak bir çalışma ve açıklama yoktur.

Cumhurbaşkanı Ehliyet Affı

Cumhurbaşkanı ehliyet affı hakkında ne açıklamasında bulundu, ülkemizde sürücüler trafik kuralı ihlali yaptığı takdirde cezalarına göre ceza puanı almaktadırlar. Bir yılda 100 ceza puanı almış sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır. Cumhurbaşkanı ehliyet affı hakkında herhangi bir açıklama yapmamıştır. Durum böyle olunca sürücüler trafiğe çıkamamaktadır. Ehliyete el koyulma nedenlerini sayacak olursak bunlar;

  • Bir yıl içinde 100 ceza puanı almak
  • Stajyer sürücü iseniz kural ihlali yapmak
  • Ölüme neden olan kaza yapmak
  • Hızlı araç kullanmak ve hız sınırını aşmak
  • Alkollü şekilde araç kullanmak
  • Uyuşturucu içmiş şekilde araç kullanmak
  • Sağlık durumunda bozukluk
  • Ehliyetin geçerli olan süresinin dolmasıdır.

Ehliyetine el konulduğu halde sürücüler trafiğe çıkarlarsa hapis cezası uygulanmaktadır. Af bekleyen sürücüler sosyal medya üzerinden isyan edip af beklediklerini dile getirseler de Cumhurbaşkanı tarafından ehliyet affı için herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Sürücüler ehliyet affı için açıklama yapılmasını ve affın çıkmasını dört gözle beklemektedirler.


Daha fazla af yasası içeriği;


7. Yargı Paketinde Ehliyet Affı Varmı

7. Yargı paketinde ehliyet affı varmı

7. Yargı paketinde ehliyet affı varmı, TBMM tarafından kabul edilmiştir. 7. Yargı paketinde çocuk haczi, çocuk teslim merkezi, icra konuları, satış konuları, açık artırma konuları, cezai yaptırımlar yer alıyor. Ehliyet affının bu yargı paketinde yeri bulunmamaktadır. Ehliyet affına ilişkin herhangi bir açıklama şu anda bulunmamaktadır. 2023 yılına kadar da bu konu hakkında herhangi bir af çıkacağı düşünülmemektedir.

Ehliyet Affı Alkolü Kapsıyor Mu

Alkolden alınan ehliyet affı

Sürücüler dört gözle ehliyet affının gelmesini beklemektedirler. Peki, ehliyet affı alkolü kapsıyor mu, Alkol içmiş olarak araç kullanan sürücülere beş sene içinde bir kez suç işlenmiş ise 6 aya kadar ehliyete el konma cezası uygulanır. Eğer ki bu suç beş sene içerisinde tekrardan işlenirse sürücülerin ehliyetlerine iki yıla kadar el konulmaktadır. Bunun gibi durumlarda sürücüler af çıkması için talepte bulunmaktadırlar ancak herhangi bir cevap alamamaktadırlar. Ehliyet affı alkolü kapsıyor mu, sorusunun cevabını hayır olarak yanıtlamamız mümkündür.

Süleyman Soylu Ehliyet Affı – Soylu Ehliyet İçin Müjde Verdi

Süleyman soylu ehliyet affı

Ehliyet affı ehliyetine herhangi bir şekilde el konulmuş olan sürücülerin beklediği bir olaydır. Sürücüler yıllık ceza puanını aştıkları için ve alkol alarak araç kullandıkları için ve benzer nedenlerle ellerinden alınan ehliyetlerini tekrardan almak istemekte ve sosyal medya gibi ortamlarda sesi duyurup, af çıkması için talepte bulunmaktadırlar. Ehliyet affı meclis komisyonuna gelmektedir. Konuyla ilgili herhangi bir resmi çalışma bulunmuyor ve 2023 yılına kadar da af üzerine bir çalışma yapılacak gibi gözükmüyor.

Ehliyet Affı Twitter

Ehliyet affı twitter

Hemen hemen her ay başında Twitter TT’ye düşen #ehliyetaffı yine güncel olarak gündeme düşmüştür. Pek aslı bulunmayan bu haberin sürekli gündemi meşgul etme sebebi ise ehliyetini kaptıranlar geri alabilmek için sürekli bu şekilde sesini duyurmaya çalışıyor. Ehliyet affı Twitter haberlerinin asılsız olduğunu söylemek mümkündür.

Alkolden Alinan Ehliyet Affı 2023

Alkolden alinan ehliyet affı 2023; Cumhurbaşkanı alkolden ehliyetlerine el konulan sürücülerin isyanına bir yanıt vermedi. Bunun cevabı herkesin anlayacağı gibi ehliyet affı gelmeyecektir.

Torba Yasada Ehliyet Affı Varmı

Torba yasada ehliyet affı varmı; Ehliyet affı, sürücülerin isyanlarını karşılıksız bırakıp torba yasa’da bulunmamaktadır.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥