MHP Ehliyet Affı (2022) Alkolden Alınan Ehliyet Affı

Ehliyet affı 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Cumhurbaşkanı ehliyet affı ve 5 yargı paketinde ehliyet affı var mı işte detaylar.

Ülkemizdeki trafik kuralları gereğince sürücüler kural ihlali yaptığı durumda yaptıkları cezaya göre belirli ceza puanı almaktadırlar. Sürücülerin bir yıl içinde ceza puanının 100’ ü geçmemesi lazımdır. Geçtiği durumda sürücülerin ehliyetlerine cezaya göre az veya çok süre el koyulmaktadır. Ceza puanını ilk defa dolduran sürücülerin ehliyetine 2 ay, ikinci defa doldurduğunda 4 ay ve üçüncü defa da ceza puanını doldurduğunda 5 yıl el konulmakta ve sürücüler trafikten men edilmekte. Durum böyle olunca ehliyet affının ne zaman çıkacağına dair araştırmalar yapılmakta. Ehliyet affı olursa sürücüler tekrar sürücü belgelerini alacaktır ve trafiğe çıkabilecektir.

Birikmiş cezalarını sildirmek için bekleyen sürücüler affın çıkmasını bekliyor ancak bu af çıksa da herkes af hakkına sahip olamıyor. Ciddi sayılacak derecede maddi ve manevi hasara yol açmış suç varsa asla affedilmemektedir. Ehliyet affı çok kez dile getirilmiştir ancak resmi olarak bir çalışma ve açıklama yoktur.

YouTube video

Cumhurbaşkanı Ehliyet Affı

Ülkemizde sürücüler trafik kuralı ihlali yaptığı takdirde cezalarına göre ceza puanı almaktadırlar. Bir yılda 100 ceza puanı almış sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır. Durum böyle olunca sürücüler trafiğe çıkamamaktadır. Ehliyete el koyulma nedenlerini sayacak olursak bunlar;

  • Bir yıl içinde 100 ceza puanı almak
  • Stajyer sürücü iseniz kural ihlali yapmak
  • Ölüme neden olan kaza yapmak
  • Hızlı araç kullanmak ve hız sınırını aşmak
  • Alkollü şekilde araç kullanmak
  • Uyuşturucu içmiş şekilde araç kullanmak
  • Sağlık durumunda bozukluk
  • Ehliyetin geçerli olan süresinin dolmasıdır.

Ehliyetine el konulduğu halde sürücüler trafiğe çıkarlarsa hapis cezası uygulanmaktadır. Af bekleyen sürücüler sosyal medya üzerinden isyan edip af beklediklerini dile getirseler de Cumhurbaşkanı tarafından ehliyet affı için herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Sürücüler ehliyet affı için açıklama yapılmasını ve affın çıkmasını dört gözle beklemektedirler.

Cumhurbaşkanı ehliyet affı 2022 son dakika

Cumhurbaşkanı alkolden ehliyetlerine el konulan sürücülerin isyanına bir yanıt vermedi. Bunun cevabı herkesin anlayacağı gibi ehliyet affı gelmeyecektir.

Ehliyet affı torba yasa

Ehliyet affı, sürücülerin isyanlarını karşılıksız bırakıp torba yasa’da bulunmamaktadır.

5 Yargı Paketinde Ehliyet Affı Var Mı

5. yargı paketi TBMM tarafından kabul edilmiştir. 5. Yargı paketinde çocuk haczi, çocuk teslim merkezi, icra konuları, satış konuları, açık artırma konuları, cezai yaptırımlar yer alıyor. Ehliyet affının bu yargı paketinde yeri bulunmamaktadır. Ehliyet affına ilişkin herhangi bir açıklama şu anda bulunmamaktadır. 2023 yılına kadar da bu konu hakkında herhangi bir af çıkacağı düşünülmemektedir.

Alkolden Alınan Ehliyet Affı
Alkolden Alınan Ehliyet Affı

Alkolden Alınan Ehliyet Affı

Sürücüler dört gözle ehliyet affının gelmesini beklemektedirler. Alkol içmiş olarak araç kullanan sürücülere beş sene içinde bir kez suç işlenmiş ise 6 aya kadar ehliyete el konma cezası uygulanır. Eğer ki bu suç beş sene içerisinde tekrardan işlenirse sürücülerin ehliyetlerine iki yıla kadar el konulmaktadır. Bunun gibi durumlarda sürücüler af çıkması için talepte bulunmaktadırlar ancak herhangi bir cevap alamamaktadırlar. Alkolden ehliyeti alınan sürücüler af çıkması durumunda aftan yararlanabilirler.

TBMM Ehliyet Affı 2022

Ehliyet affı ehliyetine herhangi bir şekilde el konulmuş olan sürücülerin beklediği bir olaydır. Sürücüler yıllık ceza puanını aştıkları için ve alkol alarak araç kullandıkları için ve benzer nedenlerle ellerinden alınan ehliyetlerini tekrardan almak istemekte ve sosyal medya gibi ortamlarda sesi duyurup, af çıkması için talepte bulunmaktadırlar. Ehliyet affı meclis komisyonuna gelmektedir. Konuyla ilgili herhangi bir resmi çalışma bulunmuyor ve 2023 yılına kadar da af üzerine bir çalışma yapılacak gibi gözükmüyor.

Ehliyet Fiyatları Toplam

Ehliyet Yaş Hesaplama

Ehliyet Sınavı Ne Zaman

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

149 Yorum

  1. BURADA YAZAN SEVGİLİ VATANDAŞLAR AYNI TALEBİ CİMER E DE YAZSANIZ TOPLU OLARAK ÇÖZÜME ULAŞACAKTIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu