Ehliyet Sınavı Ne Zaman 2024 – Herşey Dahil Fiyat

1-10 Kasım 2023
1-10 Aralık 2023
1-10 Ocak 2024
1-10 Şubat 2024
1-10 Mart 2024
Ehliyet Sınavı Ne Zaman 2024

Motorlu taşıt sürebilmeniz için sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Sürücü belgesini alabilmeniz için de ehliyet kurslarına gitmeniz gerekir. Ehliyet sınavları iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama yazılı sınav, yazılı sınavdan başarılı bir puan alan sürücü adayları direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavını da başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler ehliyetlerini alabilirler. Ehliyet sınavlarına girmeden sürücü belgesine sahip olamazsınız. Sürücü belgesi olmadan araç kullanan kişiler için ciddi para cezaları bulunmaktadır.

2024 Ehliyet Fiyatları Herşey Dahil

2024 Ehliyet fiyatları herşey dahil rakamlarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Kurs Ücreti8.000 TL
Emniyete Ödenecek3.260 TL
Sıvan Harcı400 TL
Direksiyon Sınav Harcı400 TL
2024 Ehliyet Fiyatları Herşey Dahil

Direksiyon sınavı günleri;

Ehliyet sınavına girecek olan adaylar heyecanla ehliyet sınavını beklemektedirler. Ehliyet sınavına girecek olan sürücüler için her ay 1 ve 10’u arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. Direksiyon sınavları ise MEB tarafından belirlenmektedir. Ehliyet sınavlarının tarihlerini sizler için derledik. İlk gireceğiniz ehliyet yazılı sınavların tarihlerine gelin birlikte bakalım.

Ehliyet Sınav Tarihi Sorgulama

Ehliyet sınavı ne zaman

Ehliyet sınavına girecek olan adaylar ilk önce kursta eğitim görmeleri gerekir. Eğitim alan adaylar e-sınav merkezlerinde yazılı sınavlara girmektedirler. Yazılı sınavları tamamlayan kişiler daha sonra MEB tarafından belirlenen direksiyon sınavına girerler. İki sınavdan da başarılı olan adaylar sürücü belgesine sahip olurlar.

Ehliyet kursuna yazılan sürücüler eskisi gibi sınav tarihlerini beklemelerine gerek yok. Yeni sisteme geçilmesiyle yazılı sınava girecek olan sürücüler her ayın 1 ve 10’u arasında başvuru yapmaları gerekir. Yoğunluğa göre 15 ve 20 gün içerisinde yazılı sınavlarını e-sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Yazılı sınavı başarılı bir şekilde geçemeyen kişiler direksiyon sınavına geçemezler. Yazılı sınavlarınızın sonuçları birkaç saat içerisinde açıklanmaktadır. Kısaca başvuru tarihleri ve sınav tarihleri şu şekildedir;

MEB Ehliyet Sınavı Tarihleri

Ehliyet sınavı ne zaman

Ehliyet sınavları sürücü adaylarının en merak ettikleri konulardan biridir. Ehliyet sınavı iki kısımdan oluşmaktadır. İlk olarak ehliyet kursuna giderek eğitim almanız gerekmektedir. Daha sonra ilk sınav olan yazılı sınava girmeniz gerekmektedir. Sınavları ve sınav tarihlerini sizler için derledik.

  • Yazılı sınavlar her ay 1 ve 10’unda başvuru gerçekleştirilir. Yoğunluğa göre sınav tarihlerinizi öğrenebilirsiniz. Ama başvuru yaptığınız ay da kesinlikle sınavınıza girersiniz. Sınava giren adaylar başarılı olduktan sonra diğer sınav olan direksiyon sınav tarihlerini merak etmektedir.
  • Direksiyon sınav tarihleri ise MEB tarafından belirlenmektedir. Hafta sonu gerçekleşmektedir. Sürücü kursu sınav tarihi için sizlere bilgi verir. Sına tarihleri o ilde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne aittir.

Ehliyet Sınavı Ücreti, Ehliyet Harç Parası Ne Kadar?

Sürücü belgeniz olması için ehliyet sınavına girmeniz gerekmektedir. Ehliyet sınavına girecek olan adaylar 2024 yılında Ehliyet ücretlerini merak etmektedirler. Yıllara göre değişiklik gösteren ücretleri sizler için derledik. Sınav ücretleri MEB’e ödenmektedir. İşte sınav ücretleri;

  • İlk kez ehliyet alan adaylar için Teorik Sınav 400 TL olmaktadır.
  • Direksiyon sınavına girecek olan aday ise 400 TL ödemesi gerekmektedir.
  • Ehliyetini bir kademe daha yükseltmek isteyen adaylar ise 3600 TL ücret ödemeleri gerekir.

Ehliyet sınavı kaç ayda bir yapılır?

Her ay yapılan ehliyet sınavları mevcuttur. Elektronik ehliyet sınavı için ise randevu almanız gerekiyor.

1 ayda ehliyet alınır mı?

Bütün sınavlarınız bittikten sonra evrakların işleme konulması asıl süreyi alan zamandır. Bu süreç hızlı ilerler ise 45 günde ehliyet
almanız mümkündür.

Direksiyon sınavı ne zaman

2024 yılı itibariyle, direksiyon sınavları ayın ilk 10 günü içerisinde yapılır. Sınav tarihleri, il milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenir ve sürücü kursları tarafından kursiyerlere duyurulur.

2024 yılı direksiyon sınav tarihleri şu şekildedir:

  • 1-10 Kasım 2023
  • 1-10 Aralık 2023
  • 1-10 Ocak 2024
  • 1-10 Şubat 2024
  • 1-10 Mart 2024

Direksiyon sınavına girmek için, öncelikle ehliyet sınavında başarılı olmanız ve sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Sürücü kursuna kayıt yaptırdıktan sonra, direksiyon eğitimi almaya başlayacaksınız. Eğitiminizi tamamladıktan sonra, direksiyon sınavına girmek için başvuru yapabilirsiniz.

Direksiyon sınavı, trafikte araç kullanma becerinizi ölçmek için yapılır. Sınavda, trafik kurallarına uygun olarak araç kullanmanız ve verilen görevleri yerine getirmeniz beklenir. Sınavda başarılı olmak için, trafik kurallarına ve sürüş tekniklerine hakim olmanız gerekmektedir.

Direksiyon sınavında başarılı olmanız durumunda, ehliyetinizi almaya hak kazanacaksınız. Ehliyetinizi almak için, sınavdan sonra gerekli belgeleri tamamlamanız ve sürücü kursundan çıkış işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir.

Direksiyon sınavına girmek için, sürücü kursundan randevu almanız gerekmektedir. Sürücü kursunuz, sınav tarihlerini ve randevu alma sürecini size detaylı olarak açıklayacaktır.

Ehliyet Yaş Hesaplama

Ehliyet Affı

Ehliyet Fiyatları

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr