Eyyami Biyz Orucuna Nasıl Niyet Edilir

Eyyami Biyz orucuna nasıl niyet edilir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Eyyami Biyz orucu tek gün tutulur mu işte detaylar.

Eyyami biyz orucu, her hicri ayının belirli günlerin de tutulan oruca denir. Eyyami biyz, aydınlık günler yani, hicri ayının 13, 14 ve 15 geceleridir. Bu gecelerde ay her zaman olduğundan daha parlak ve aydınlık olmaktadır. Sevgili Peygamber Efendimiz Ramazan ayında tuttuğumuz oruçlar farz kılınmadan önce Eyyami Biyz günlerinde bu orucu tutmuştur. Ramazan aylarında tutulan oruçlar farz kılındıktan sonra da bu orucu tutmaya devam etmiştir.

Ramazan ayı dışında oruç tutmak istediğiniz zaman, ayın 13. 14. ve 15. günlerinde oruç tutulmaktadır. Eyyami biyz orucuna 12. günün akşamı niyet edilir, üç gün de devam eder. Niyet etmek Ramazan ayındaki ve diğer oruçlar gibi imsak vaktinde niyet edilir, akşam ezanına kadar sürer. Eyyami biyz orucu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.

Tekne Orucu Nasıl Tutulur

Eyyami Biyz Orucu Tek Gün Tutulur Mu

Müslümanlar için ibadet oldukça önemlidir. İbadetlerden birisi ise oruç tutmaktır. Her ayın belirli günlerinde oruçlu geçirmek bir ay oruç tutmaya bedeldir. Farz ve vacip olan oruçları, sadece cuma ve cumartesi günleri tek gün olarak tutmak mekruh olur. Kaza orucu olan veya adağı olanların haftanın istediği gününde tutmanın hiçbir sakıncası yoktur. Arife ve kandil gibi mübarek olan günler eğer cuma, cumartesi gününe denk gelmiş ise, bu günlerde oruç tutmak mekruh değildir.

Kandil günleri oruç tutmayı alışkanlık haline getirmiş kişilerin yalnız cuma günü oruç tutabilir ifadesi ortaya çıkar. Harama yakın bir mekruh değildir. Ancak cuma ve cumartesi günlerin de oruç tutmak isteyenler bir gün öncesinde ya da bir gün sonrasında oruç tutması dahilinde mekruh ortadan kalkar. Cuma gününü oruçlu geçirecekseniz ya perşembe günü ya da cumartesi gününü de oruçlu geçirmeniz gerekir. Cumartesi günü oruç tutacaksanız ya cuma gününde ya da pazar gününde oruçlu geçirmeniz gerekir.

  • Eyyami biyz orucunu tek gün tutabilirsiniz ama tutacağınız günü iyi belirlemeniz gerekmektedir.
Eyyami Biyz Orucu Ne Zaman Tutulur

Eyyami Biyz Orucu Ne Zaman Tutulur

Sevgili Peygamber Efendimiz her ayın bu günlerinde oruç tutmayı Müslümanlara tavsiye etmiştir. Hem de bu günlerde oruç tutmanın tüm sene oruç tutmuş kadar sevabı olduğunu belirtmiştir. Peki Eyyami biyz orucu ayın hangi günlerinde tutulur ve bu günler nedir sizler için ele aldık.

  • Eyyami Biyz orucu her hicri ayının 13. 14. ve 15. gününde tutulur. Ay bu geceler içerisinde daha parlak ve aydınlık olmaktadır.

Eyyami Biyz Orucu Faydaları

Her hicri ayının belirli günlerinde tutulan oruca Eyyami Biyz orucu denilmektedir. Sevgili peygamber efendimiz bu günlerde oruç tutmayı tavsiye etmiştir ve bu günlerde oruç tutmanın tüm sene boyunca oruç tutmuş kadar sevabı olduğunu belirtmiştir. Sevgili Peygamber Efendimiz ramazan oruçları farz kılınmadan önce hicri ayların da Eyyami biyz orucu tutuyordu. Ramazan oruçları farz kılındıktan sonra da Eyyami Biyz orucuna devam etmiştir. Eyyami biyz orucunun tutulması için birçok tavsiye bulunmaktadır. Eyyami Biyz orucunun faydalarını ve faziletlerini sizler için derledik.

  • Eyyami biyz oruçlarının ilk günü 3 bin yılın, ikinci günü 10 bin yılın, üçüncü günü ise 18 bin yılın orucuna denk olur.
  • Herhangi bir aydan 13, 14 ve 15 günleri olan Eyyami biyz oruçlu geçirene, Allah birinci gününde on bin yıl, ikinci gününde yüz bin yıl, üçüncü gününde ise üç yüz bin yıllık ecir verir.

Recep Ayında Hangi Günler Oruç Tutulur

Hz. Davut Orucu Nasıl Tutulur

Oruçluyken Mide Yanması Nasıl Geçer

Ramazan’da 10 Kilo Nasıl Verilir

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu