Ezan Bittikten Sonra Okunan Dua

Ezan bittikten sonra okunan dua hakkında tüm bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz. İslam aleminde günlük hayatımızda okuyacağımız birçok dua vardır. Bunlardan biri de ezan bittikten sonra okunan duadır. 

Namaz vaktinin geldiğini bildirmek için müezzin ezan okur. Ezan okunurken sessiz bir şekilde ezanı dinlemek ve içinden ezanı tekrarlamak gerekir. Daha sonra ezan bittiğinde vesile duasının okunması gerekir. Ezan duasını yapan bir kişi Peygamber Efendimiz ’in şefaatine kazanır. Ayrıca bu duayı okuyan kişileri birçok sevap beklemektedir.    

Ezandan Sonra Okunan Dua Arapça

İslamiyet’te önemli yere sahip olan ezan okunurken ve ezan okunduktan sonra yapılması gerekenler vardır. Ezan okunduktan sonra vesile duasının edilmesi gerekir. Ezandan sonra okunması gereken duayı sizler için ele aldık. Hadi gelin Arapça ezan duası nedir inceleyelim. 

Allahumme rabbe hezihi’d da’veti’t tamme. Vesselatil kaimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. 

Ezandan Sonra OKUNAN Duanın Anlamı 

Ezandan Sonra OKUNAN Duanın Anlamı

Arapça okunulan bir duanın ne anlama geldiğini ve hangi anlamları taşıdığını bilmek oldukça önemlidir. Ezandan sonra okunan duanın ne anlama geldiğini merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. 

Ey bu tam davetin ve kılınmak üzere olan bu namazın Rabbi olan Allah’ım. Muhammed’e vesileyi, fazileti bana ihsan et. O’nu kendisine va’d ettiğin Makam-ı Mahmud’u verip oraya ulaştır, muhakkak ki sen vaadinden dönmezsin.  

Ezan Okunurken Okunacak Dua Aziz Allah

Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namaz vakitlerine Müslümanları namaza çağırmak için ezan okunur. Ezan okunduğu sırada ezanı dinlemek ve ezana saygı göstermek gerekir. Ezan bittikten sonra da ezan duası okunarak Allah’ın sevabı kazanılır.  

Ezan Okunurken Okunacak Dua Aziz Allah

Bazı kişiler tarafından ezanın okunduğunu duyunca Aziz Allah denilmesi gerektiğini dile getirir. Ancak bunun doğruluğu kanıtlanmamıştır. Aziz Allah kelimesi Allah’ın zikir anlamı taşındığı için ezan okunurken söyleyebilirsiniz. Hatta Aziz Allah Şefaat Ya Resul Allah duası da ezan okunurken dile getirilebilir. Ancak ezan okunurken edeceğiniz dualardan biri de şu şekildedir; 

Eşhedü en la ilahe illa’llahü vahdehü la şerike leh ve enne Muhammeden abduhu ve Rasülüh. Radiytü billahi Rabben ve bi Muhammed’in Rasülen ve bi’l İslam’i dinen. (Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına, O’nun tek olup hiçbir ortağı bulunmadığına, Muhammed’in de Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna şahitlik ederim. Ben Rab olrak Allah’ı, Peyamber olarak Muhammed’i din olarak da İslamiyeti seçtim.)  

Ezan duası hakkında sorularınız varsa bizlerle yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.  

Evdeki Huzursuzluk İçin Dua – Kavga Gürültü Olmaması İçin Dua

10 Saniyede Kabul Olan Dua – Anında Kabul Olan Mucize Dualar

Kaybolan Bir Şeyi Bulmak İçin Dua – Denenmiş Kayıp Bulma Duası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu