F16 Pilotu Nasıl Olunur 2022 – Kara Havacı Kaç Yılda Yetişir

F16 pilotu nasıl olunur 2022 hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. F-16 pilotu maaş ve TSK helikopter pilotu olmak işte detaylar.

F16 pilotu nasıl olunur 2022 konusu pilotluğun okudukça prestijli ve avantajlı bir meslek olması nedeniyle pek çok kişi tarafından yanıtı alınan sorulardan biridir.  F-16 pilotu olabilmek için ilk ölçüt,  geçmişte, askeri lisede eğitim almak ve Hava Harp Okulu’nda eğitimini tamamlamaktı. Yaşanan olaylar nedeniyle, bu okulların kapatılması ve şuan da askeri sınıfa dair personelin yetiştirilmesi görevini Milli Savunma Üniversitesi yürüttüğünden, pilotluk eğitimi burada verilmektedir.

F-16 pilotu maaşı

F-16 pilotu maaş da bu mesleğin avantajlarından biridir. Ülkemizde görev yapan savaş pilotların aylık gelirleri yaklaşık olarak 25.000 TL ila 35.000 TL arasında değişen bir aralıktadır. Bu rakamlar kişilerin sahip olduğu kıdem, tazminat ve akademik diğer vasıflara bağlı olarak değişkenlik göstermekte.

TSK Helikopter pilotu olmak

TSK Helikopter pilotu olmak

TSK helikopter pilotu olmak için gerekli olan vasıfların yanında bir de zorlu bir eğitimin tamamlanması gerekmektedir. Helikopter sürme yetkisine sahip olabilmek için

 • 20 yaşını tamamlamamış olması
 • Genetik bir hastalık sahibi olmaması
 • 165 cm’den kısa 190 cm’den uzun olmaması
 • Kendisinin ve aile fertlerinin sicilinin temiz olması
 • Nikâhsız bir bicimde yaşıyor olmaması
 • Daha önce askeri kurumlardan atılmamış olması
 • Düzenlenen eğitimi başarıyla tamamlayarak lisans alabilmesi gibi vasıfları taşıyor olması gerekir.

Helikopter pilotları maaşları sivilde ve askeriyede yaklaşık olarak 40 000 TL ile 55.000 TL aralığında değişken bir rakama sahiptir. Yine kişisel özelliklere göre bu kadar yükselebilir.


F-16 pilotu olmak için kaç puan gerekir

F-16 pilotu olmak için kaç puan gerekir bu meslekte gelecek düşünen insanların yanıtını aradığı sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Vatan savunmasından görev alacakları için pek  çok meslekten çok daha zor bir eğitim surecinin sonunda, adaylar ilk olarak uçuş eğitiminden geçerli not almak zorundalar.

Uçuş eğitiminin akabinde, 3 farklı ders için girecekleri sınavlardan 85 ila 90 aralığında bir barajı geçmeleri gerekiyor. Emergency adi verilen bir ders grubundan ise 100 tam puanı almayan adayların maalesef eğitimleri tamamlanmış kabul edilmiyor.

Askeri pilot maaşları 2022

Askeri pilot maaşları 2022 verilerine göre, pilotların bir hafta içerisinde tamamladıkları uçuş saatine göre maaşları dolar bazında yaklaşık olarak $2.500 eder. Bu rakamlar aylık maaş olarak  yansıtıldığında sigorta , kıdem ve tazminatlarla diğer yan gelirler eklenerek hesaplanıyor.

EGM Bekçilik Başvurusu

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Kepçe Operatörü Nasıl Olunur

Youtuber Nasıl Olunur

Ali Saroğlu

Uzun yıllardır Google için içerik üretiyorum. Bu içeriklerin faydalı olması katkıda bulunmak istersen benimle iletişime geçebilirsin.

11 Yorum

  1. Kara hava olduğu için bize göre (%45 -50 daha fazla) ekstra 3 tazminat ve ilave uçuş parası alıyor.
   3 tazminatı dahil ham maaşları 15000 rahat vardır ayda ortalama 50 saat uçarsa 10000 TL de öyle alır 25000 TL var.
   Ama teğmen ise 50 saat uçmaz yarısı desen 5000 TL ortalama 20000 TL ye gelir.
   Birde bu bulunduğu birliğe birliğin eğitim Birliği mı yoksa harekat birliği mi olduğuna bağlı birliğin uçak-personel sayısına bağlı. Kara havacılar da uçakcılar ve hekikopterciler diye ayrılıyo

 1. ben savaş pilotu olmak istiyorum. bunun için daha detaylı yazmanızı beklerdim. lise 11.sınıf öğrencisiyim. tam olarak sınavlarda ne çıkıyor bunu bilmek isterdim.

  1. Milli Savunma Üniversitesi Hava Harp Okuluna girmen lazım. Bunun için de seneye MSÜ sınavına başvurman gerekiyor. Zaten 2022 MSÜ başvuru kılavuzu yazsan çıkar. Oradan bilgi sahibi olabilirsin.

  2. Ya benim de adim Melisa 11.sınıfım ve f16 pilotu olmak istiyorum bakıyorum bu haberlere falan ama tam bi bilgi alamıyorum ne yapmam gerek hiç bilmiyorum

 2. Asker havacılık uçak jet uçak havacılık okumak istiyorum benim mevlüt Yılmaz jet uçak havacılık okumak istiyorum benim CEP 05339600884 beni ara konuşalım ben asker Türkiye Cumhuriyeti güvenlik korucuları Turgay Yılmaz abim konuş abimle Türkiye Cumhuriyeti DERİN DEVLET milli istihbarat teşkilatı BAKAN TURGAY YILMAZ abimle konuş abimle konuş onay verdi

 3. Mevlüt Yılmaz askerlik havacılık okulu başvurmak istiyorum size başvurdum kabul ettiniz

 4. Ben mevlüt Yılmaz askerlik şubesi havacılık jet ucak okulu başvurmak istiyorum size başvurdum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu