Gassal maaşı 2023 yılı güncel rakamlarını sizlerle paylaşıyoruz. Gassal olmak için yaş sınırı ve gassal nasıl olunur, detayları birlikte inceleyelim.

MEB ve Diyanet iş birliği ile pek çok yerde Gassal kursları açılmış olup gassal olmak isteyenler için başvurular alınmaktadır. Gassal yani ölü yıkamak ve definleme işleri ile meşgul olmak isteyen kişiler için güncel gassal maaşı merak edilmekte.

Gassal olmak isteyen kişiler öncelikle bu kurslara yazılarak kursu başarı ile bitirmeleri gerekir. İmam hatip lisesi okulunda okuyanlar için ayrıcalık tanınabilir. Okuduğunuz okulu başvurularda belirtebilirsiniz ama gassallıkla ilgili mutlaka eğitim alınması gerekir.

En Düşük13.000 TL
Ortalama15.000 TL

Gassal Maaşları 2023

Güncel olarak gassal maaşlarını merak eden kişiler araştırma içerisinde girdi.Gassal maaşları 2023 yılı olarak fiyatlar şu şekildedir: İlk göreve başlayan gassal 13.000 TL gibi bir maaş almaktadır. Görev süresine göre 15.000 TL’ye kadar bu maaş yükselmektedir.

Gassal Olmak İçin Yaş Sınırı

Gassal Olmak İçin Yaş Sınırı

Gassal olmak isteyen kişiler bu görevde çalışmak için yaş sınırının olup olmadığını da merak etmekte. Gassal olmak için en az 18 yaşında olmak gerekir. Üst yaş sınırı yoktur. Gassal olmak isteyen kişiler 18 yaşını doldurunca gassallık için müracaatta bulunabilirler.


Daha fazla ilgili içerik;


Gassal Nasıl Olunur

Gassal nasıl olunur sorusu da bu mesleği icra etmek isteyenlerin yaptığı araştırmalardan birisi. Gassal olmak için öncelikle 18 yaşında olmanız gerekir. Sonrasında KPPS sınavında en az 70 puan gibi bir puan almanız gerekir. Gassallık kurslarında sertifika almanız mesleğe başlamanız için şansınız arttıracaktır. Kadrolu olarak gassal olmak için KPPS sınavına mutlak girmek ve yeterli puanı almak gerekir.

İbb Gassal Maaşları

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde gassal olarak başlamak için başlangıç maaşı 13.000 TL civarındadır. Normal belediyelerde 12.000 gibi bu maaş değişebilmektedir. Tecrübe kazandıkça maaşınız da zamanla artacaktır.

Gassal Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Gassal olmak için nereye başvurulur peki bu sorunun da yanıtını verelim. KPSS sınavına girip yeterli puanı alında tercihlerde boş kadrolarda gassal alım ihtiyacı varsa tercihinizi yapabilirsiniz. Bunun dışında isterseniz belediyelerin gassal alımlarını takip ederek gassal olmak için müracaat edebilirsiniz. Gassallık sertifikanız yoksa kurslara katılım sağlayarak gassal sertifikası almanızda yarar vardır.

Gassal Çalışma Saatleri

Gassal çalışma saatleri genelde 8 ya da 9 saat ile sınırlıdır. Hafta sonu izin olsa da acil durumlarda çalışma olabilir.

Gassallık zor bir meslek olduğu için öncesinde bu meslek için yeterli olup olmadığınızı öğrenin. Yeterli puanınız ve sertifikanız olsa da bu işi icra etmek için kendinizde o beceriyi görüp görmediğiniz de önemlidir. Gassallık soğukkanlılık isteyen bir iştir. Çalışma ortamları da genelde morg gibi yerler olduğu için soğuktur. Manevi açıdan düşünüldüğünde bu işi sevenler için düşünülebilir.

Belediye Gassal Maaşları

Belediyelerde de gassal olarak çalışma imkanı bulunmaktadır.  Belediye gassal maaşları 12.000 TL civarından başlamaktadır. Büyükşehir belediyelerinde biraz daha fazla maaş alınabilir. Kademeye göre maaş artışı olmaktadır.