Devlette göz doktoru maaşı ve göz doktoru maaşı özel hastanelerde ne kadar güncel olarak bilgilendiriyoruz. Operatör göz doktor maaşlarını gelin birlikte inceleyelim.

Son zamanlar da teknolojinin kullanımıyla beraber göz hastalıkları çoğalmaya başladı. Göz doktorlarına ihtiyaç haliyle arttı. Göz doktoru ile ilgili tüm detayları yazımızdan elde edebilirsiniz.

Göz doktoru maaşıGüncel
Devlet Hastanesi Göz Doktoru Maaşları 70,000 – 90,000 TL
Özel Hastane Göz Doktoru Maaşları 55,000 – 85,000 TL
  • Devlet hastanesinde görev alan göz doktorların maaşları en az 70,000 TL’den başlar. Tabi ki bu fiyat gittikçe artmaktadır.

Kıdem, medeni hal, hizmet yılı, eğitim seviyesi, çocuk sayısı, gibi unsurlarla da maaş fiyatlarında farklılık olabiliyor. Diğer mesleklerde devlet kurumlarının maaşları özel kurumlara göre daha yüksektir. Fakat bu durum doktorluk mesleğinde tam tersidir.

  • Özel hastanelerde göz doktorlarının maaşları 55,000 – 85,000 TL arasında değişmektedir.

Her ne kadar özel hastaneler devlet hastanesinden daha yüksek maaş verse de devlet hastanesindeki size sunulan haklar daha iyidir. Bunun için göz doktorlarının önce ilk tercihi devlet hastaneleridir. Göz doktorlarının aldığı maaşın yükselmesini sağlayan birçok etken vardır. BES kesintisi, eğitim seviyesi, kıdem, uzmanlık, deneyimli olması vb. gibi unsurlar maaşı yükselmesini sağlar. Ayrıca evli olan göz doktorunun eşi çalışmıyorsa ve çocuğu da varsa aile ve çocuk yardımı da maaşa yansıtılmaktadır. Özel hastanelerde çalışan göz doktorlarının maaşı ise hastanenin maaş fiyatına ve doktorun deneyimine göre değişmektedir.

Uzman Göz Doktoru Maaşı

Uzman Göz Doktoru Maaşı

Uzman göz doktoru maaşı, Devlet hastanesinde çalışan Uzman göz doktorlarının maaşı, doktor olanların maaşı ile aşağı yukarı aynıdır. Fakat özel hastanede çalışan ya da kendi muayenehanesinde olan bir uzman göz doktorunun kazancı değişir. Doktorlarımızın maaşları görev yaptığı hastaneye, hasta sayısına, gece nöbetine göre değişmektedir.

Hep yazdığımız gibi bu maaş miktarları birçok unsura göre farklılık göstermektedir. Göz doktorlarının tecrübesi ve uzmanlık süresi arttıkça maaşı da artmaktadır. Özel hastaneler de maaşlar 55,000 – 85,000 TL bile aşmaktadır. Ayrıca göz doktorları göz hastanesi de açabilirler. Bu durumda kazançları milyonları bulabilir.

Göz Doktoru Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Uzman Göz Doktoru Maaşı

Göz doktoru olmak için kaç puan gerekir, Göz doktoru olabilmek için öncelikle tıp fakültesi okumak gerektiği için tıp fakültesi puan tabanlarına bakmak gerekir. Taban puanları da her tıp fakültesine göre değişmektedir. En düşük 390 gibi bir puanla %25 indirim sağlayan ücretli üniversiteler olabilir.

  • İyi bir tıp fakültesi için 430 taban puanı geçmelisiniz.

Tıp okumak çok zordur. Puanları oldukça yüksektir diğer bölümlere göre. Gerçekten istediğiniz zaman ve yeterli çalışmayla bu zor olan işi basite çevirebilirsiniz.

Göz Doktoru Olmak Kaç Yıl Okunur?

Göz Doktoru Olmak Kaç Yıl Okunur

Göz doktoru olmak kaç yıl okunur, Tıp kazanmak zordur fakat tıp fakültesinde okumakta bir o kadar zordur. Öncelikle tıp fakültesi okumak gerektiği için 6 yıl tıp fakültesi okunuyor. 4. 5. Sınıflarda stajyer doktor 6. Sınıfta da intörn doktor adıyla staj süreçleri başlar. Tabii göz doktoru olabilmek için bir de Tıpta Uzmanlık Sınavına girerek 4 yıllık bir eğitim süreci başlıyor. 4 yılın sonunda tezini veren kişi göz doktoru olabiliyor. Toplam da 10 yıllık bir eğitim süreci vardır. Başarılı olan kişiler kolay bir şekilde göz alanını seçebilirler.

Göz Doktoru Maaşı Devlet Hastanesi

Göz Doktoru Maaşı Devlet Hastanesi

Göz doktoru maaşı devlet hastanesi, Göz doktoru olmak için 10 yıl eğitim alırsınız. 6 yıl lisans eğitimini tamamlar daha sonra 4 sene de uzmanlık için okumanız gerekir. Göz doktoru olduktan sonra önünüz de iki seçenek vardır. Ya özel hastanelerde ya da devlet hastanesin de çalışmaktır. Özel hastanelerde daha fazla maaş alabilirsiniz, ama devletin sunduğu imkanlar daha fazladır.

  • Göz doktoru maaşları 70,000 – 90,000 TL arasında değişmektedir. Bu maaş fiyatları birçok unsurla farklılık göstermektedir.

Göz Doktoru Nasıl Olunur?

Göz Doktoru Nasıl Olunur

Göz doktoru nasıl olunur, Göz doktoru olmak için tıp fakültesi lisans eğitimini bitirmek gerekmektedir. Liseyi bitirdikten sonra yüksek bir puan alarak tıp fakültesi okumanız gerekecektir. Sadece tıp fakültesine girmekle de bitmiyor.

İlk yıllarda temel tıp derslerinin başarı ile tamamlamalı sonraki yıllarda da kadın doğum, kardiyoloji ve dahiliye gibi alanlarda stajlarınızı başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Tıp fakültesi 4. 5. Sınıfta stajyer doktor, 6. Sınıfta ise intörn doktor adıyla doktorların staj süreçleri devam etmektedir. Hastalarına reçete yazabilme vb.  Hekimlik haklarını mezun olduktan sonra elde edebilmektedirler. Mezun olduktan sonra pratisyen hekim olarak görevlerine devam etmektedirler.

Fakat göz doktoru olabilmek için bunlar yeterli değildir. Tıp fakültesini bitirdikten sonra göz doktoru olabilmek için Tıpta Uzmanlık Sınavına girip yüksek puan almanız gerekir. Aldığınız puana göre de Eğitim ve Araştırma hastanelerinde veya Üniversitesi hastanesinde göz ihtisaslarından birini seçerek tabi ki puanınızın yettiği Tıpta Uzmanlık Eğitimine başlayabilirsiniz.

Bu eğitim süreci 4 yıl sürmektedir. Bu süreçte tez yazarak eğitiminizi verebiliyorsanız 4 yılın sonunda göz doktoru, göz hastalıkları uzmanı, göz cerrahisi oluyorsunuz. Ayrıca aldığınız tıp fakültesi diploması ya da Tıpta Uzmanlık belgesi ile muayene açabilir, farklı kurumlarda da göz hastalıkları uzmanı olarak görev yapabilirsiniz.

Diş Hekimi Maaşları

Amerika’da Doktor Maaşı