Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar 2023 – Ne İşinize Yarar?

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar ve Çekme Belgeli Araç Nasıl Trafiğe Çıkar detaylı bilgilendiriyoruz. Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Cezası işte detayları.

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2023 yılı itibari ile tamamı ile yasaklanmıştır. Yeni çıkarılan kanunlar gereği çekme belgeli araç trafiğe tekrar çıkartılabilmektedir. Fakat ne yazık ki bu durum hurda belgeli araç için geçerli olmamaktadır. Çünkü hurda belgeli aracın  tekrar trafiğe çıkartılması söz konusu bile değildir.

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2023 - ne i̇şinize yarar?
Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar

Diyelim ki elinizde hurda belgeli bir aracınız bulunmaktadır. Siz bu aracı istediğiniz kadar hatta  tamamını restore edin yine de aracınız trafiğe asla çıkartılmayacaktır. Olası bir durumda trafik ceza işlemi uygulanmaktadır. Hatta aracınızım hiçbir eksiği ve kusuru kalmayacak şekilde tekrar onarsanız ve dışarıdan belli olmasa da mümkün değildir. Bu konuda kural kesin ve kati olup mevcut yönetmeliklerin sunduğu kurallar içinde hiçbir hurda belgeli araç trafiğe çıkartılamaz.

Hurda Belge Araçlar Hakkında En Çok Sorulan Sorular ↓

Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2023 - ne i̇şinize yarar?
Çekme belgeli araç nasıl trafiğe çıkar

Çekme Belgeli Araç Nasıl Trafiğe Çıkar

Çekme belgeli araç nasıl trafiğe çıkar? Bazı araç sahiplerinin sürekli olarak araştırdıkları konular arasındadır. Peki, bu konu hakkında nasıl bir yol izlemeliyiz.

Öncelice yukarıdaki sorunun cevabı çekme belgeli araçla trafiğe çıkmak tamamen yasaklanmıştır. Yakalandığınız takdirde aracınız bağlanır. Çekme belgeli aracı trafiğe sokmak için;

  • İlk yapacağını işlem öncelikle aracın muayenesini yaptırmak olmalıdır.
  • Fakat araç muayeneye götürülmeden önce aracın eksik bozuk bir yeri kontrol edilmelidir. Bir durum varsa halledilmelidir.
  • Daha sonra aracınız muayeneden geçme işlemi tamamlandıktan sonra muayene istasyonundan bir belge alınır ve Notere gidilmesi gerekir.
  • Noterde aracı trafiğe sokmak istediğinizi beyan etmiş olursunuz. Belgeler ilgili yerlere verilir ve bedel olarak 230 TL trafiğe sokma bedeli ödendikten sonra plaka kâğıtları alınır.
  • Size verilen bu plaka kâğıtlarını şoförler odasından 75 TL ödeyerek 2 adet plakanızı bastırabilirsiniz.
  • Tüm bu işlem sırasından sonra aracınızla trafiğe çıkabilirsiniz.
Hurda belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2023 - ne i̇şinize yarar?
Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma cezası

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Cezası

Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma cezası miktarını merak edenler için kısa bir araştırma yaptık. Eğer çekme belgeli bir aracınız var ise bunu trafiğe çıkarmamanız gerekiyor. Eğer yinede trafiğe çıkarmak istiyor iseniz yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz işlemleri yaparak ancak çıkarabilirsiniz.

Son yapılan düzenlemelere göre çekme belgeli araç kullanma cezası 2.698 TL olarak belirlenmiştir.

Hurda belgeli araç neden alınır?

Hurda belgeli araçlar genelde sanayicilerin işine yarar. Şöyle ki, araç hurda belgelidir fakat çalışan mekanizmaları mutlaka vardır ve tabirimiz ile “hurda yedek parçacılar” bu parçaları tekrar piyasaya kazandırarak satışa sunmaktadır. Hurda belgeli araç en fazla bu işe yarayabilir.

Araç hurda belgeli olursa ne olur?

Araç hurda belgeli olursa bu aracın trafiğe tescil edilme söz konusu dahi değildir. Sadece yedek parça olarak kullanım sağlayabilirsiniz.

Trafik Polisi Nasıl Olunur Maaşı

MHP Ehliyet Affı Alkolden Alınan Ehliyet Affı

Araç Vize Fiyatları

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr