İnternet Geçmişine Nasıl Bakılır? (5 Adımda Temzile)

İnternet geçmişine nasıl bakılır, sorusu birçok kişi tarafından girilen sekmeler kaybedilmesi durumunda yardımcı olan bir soru olmaktadır. Ancak internet geçmişi hem telefondan hem de modemden bakılabilmektedir. Aralarında ki fark ise modemden internet geçmişine bakılması durumunda internete bağlanan her kişinin uygulamalar üzerinde ne tarz içerikler arattığını görebilme imkanı sunmaktadır.

Telefondan ise sadece kişilerin kendi arama geçmişlerine erişim sağlanmaktadır. Arama geçmişlerine bakmak ise doğru aşamaları takip edilmesi durumunda dakikalar içerisinde tamamlanabilmektedir. Böylelikle hangi zaman diliminde hangi siteye girildiği rahatlıkla görüntülenebilmektedir.

Telefondan internet Geçmişe Nasıl Bakılır

İnternet geçmişine nasıl bakılır

Telefondan internet geçmişine bakmak için:

  • Öncelikle olarak tarayıcıya girilmesi gerekmektedir.
  • Daha sonrasında ise telefonun sağ üst kısmında bulunan üç nokta işaretine basılarak geçmiş simgesine dokunulduktan sonra aranan bütün işlemler görülmektedir.
  • Telefonda bu gibi bir özellik olmaması durumunda ise ayarlar kısmından Google hesaplar kategorisine girilmesi gerekmektedir.
  • Daha sonrasında ise arama geçmişi tuşuna basılarak telefonda tarayıcı aracılığı ile aratılan bütün sitelere rahatlıkla erişim sağlanabilmektedir.

Telefonda Silinen internet Geçmişini Görme

Telefonda silinen internet geçmişini görme için yedekleme yapılması gerekmektedir. Yedekleme işlemi yapılmaması durumunda ise bu gibi verilere ulaşmak için ücretli programlara başvurulması gerekmektedir. Bu gibi bir program ile uğraşmamak istenmesi durumunda ise telefon da silinen internet geçmişi modem geçmişinde kalabilme ihtimalinden dolayı modem geçmişi taratılabilir. Böylelikle de istenilen internet arama geçmişindeki sitelere rahatlıkla ulaşılabilme imkanı bulunmaktadır.

Modemden internet Geçmişi Görme

Modemden internet geçmişini görme için öncelik olarak bilgisayar üzerinden modem ara yüz sayfasına girilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise modem arka kısmında bulunan veya daha sonrasında değiştirilmiş olan kullanıcı adı ve şifrenin girilerek ara yüz kısmına erişim sağlanması gerekmektedir. Bu ara yüzde ki menü kısmına giriş yapılması gerekmektedir.

Girilen siteler nerede görünür?

Bilgisayarınızda:

  • Tarayıcınız: Tarayıcınızın geçmişini görüntülemek için, genellikle Ctrl+H, Command+Y veya F12 tuşlarına basabilirsiniz. Bu, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin bir listesini görüntüleyecektir.
  • İşletim sisteminiz: İşletim sisteminiz, ziyaret ettiğiniz web sitelerini de kaydedebilir. Bu geçmişi görüntülemek için, genellikle “Geçmiş” veya “Web Geçmişi” adı verilen bir seçenek bulunur.

Telefonunuzda:

  • Tarayıcınız: Tarayıcınızın geçmişini görüntülemek için, genellikle telefonunuzdaki Ayarlar menüsünü açın ve ardından “Geçmiş” veya “Arama geçmişi” seçeneğini seçin.
  • İşletim sisteminiz: İşletim sisteminiz, ziyaret ettiğiniz web sitelerini de kaydedebilir. Bu geçmişi görüntülemek için, genellikle “Geçmiş” veya “Web Geçmişi” adı verilen bir seçenek bulunur.

Modeminizde:

  • Modem arayüzü: Modem arayüzünüze giriş yaparak, cihazların internete bağlandığı IP adreslerini görüntüleyebilirsiniz. Bu IP adresleri, hangi web sitelerini ziyaret ettiklerini belirlemek için kullanılabilir.
  • Modem logları: Bazı modemler, cihazların internete bağlandığı IP adreslerini ve bu adreslerin hangi web sitelerini ziyaret ettiğini kaydeden logları saklar. Bu logları görüntülemek için, genellikle modem arayüzünde “Geçmiş” veya “Log” adı verilen bir sekme bulunur.

Modem Geçmişine Bakma

Ekranda çıkacak olan sayfada sistem monitörü kısmına tıklandıktan sonra açılan seçenekler arasında ki volP status kısmı seçilmesi gerekmektedir. Seçilen kategori sonrasında ise internete bağlanılması durumunda aratılan ve girilen bütün sitelere dair ise geçmiş internet bilgileri rahatlıkla kişiler tarafından görüntülenebilmektedir.

Modemin geçmişine nasıl bakılır?

Modem arayüzüne eriştikten sonra “sistem günlükleri”, “sistem logları”, “system logs” seçeneklerinden modem geçmişine bakıp geçmişini temizleyebilirsiniz. Cep telefonundan bu işlem yapılabilir.

Modeme reset nasıl atılır?

1. Adım reset hemen hemen herkesin bildiği resettir. Modem arkasında bulunan Modeme reset düğmesini OFF/ON yapınız. Diğer türlü büyük reset ise Power düğmesinin yanında iğne deliği büyüklüğünde bulunan deliğe iğne sokun ve düğmeye bastığınızı hissettiğinizde reset atılmıştır.


Daha fazla ilgili içerik;

Modemden internet geçmişi görünür mü?

Evet, modemden internet geçmişi görülebilir. Modemler, cihazların internete bağlandığı IP adreslerini kaydeder. Bu IP adresleri, cihazların hangi web sitelerini ziyaret ettiğini belirlemek için kullanılabilir.

Telefon internet geçmişi nasıl öğrenilir?

Telefon internet geçmişini öğrenmek için, telefonunuzun ayarlar menüsünü açmanız gerekir. Ardından, “İnternet ve Ağ” veya “Wi-Fi ve Ağlar” gibi bir seçenek bulun.

Girdiğim internet sitelerini nasıl görebilirim?

Bilgisayarınızda veya telefonunuzda, tarayıcı geçmişini görüntülemek için kullanılan tuşa basın. Bu tuşa genellikle Ctrl+H, Command+Y veya F12 denir.
Geçmiş penceresi açılacaktır. Bu pencerede, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin bir listesi bulunur.
Listedeki web sitelerinden birini seçerek, o web sitesini tekrar ziyaret edebilirsiniz.

Modem geçmişi silinir mi?

Modem geçmişi, genellikle modem arayüzünden silinebilir. Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra, genellikle “Geçmiş” veya “Log” adı verilen bir sekme bulunur.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr