İnternete Bağlanan Cihazları Görme

Teknoloji ile birlikte hayatımıza giren ve vazgeçilmez olan internet, ev, iş yeri ve dış ortamda bile sıklıkla kullandığımız bir hizmettir.

Artık tüm işlemlerimizi ve hatta sosyalleşmemizi bile bu mecra üzerinden erişim ile yapmaktayız. İlk zamanlardan bu yana birçok kişi için sorun olan, başka birisinin hattınıza bağlanması ve kullanmadı sorunsalını, artık daha hızlı tespit etmeniz mümkün. Genel olarak internete bağlanan cihazları görme işlemini modem üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Öncelikle ağınıza bağlanan kişilerin nasıl tespit edildiğine bakalım, sonrasında bunları nasıl etkisiz hale getireceğinizi yazımızda inceleyelim.

Modeminize Kimler Bağlanıyor?

Modeminize Kimler Bağlanıyor?

Wi-Fi hizmeti, kablosuz olarak tüm ortamlarda, modem üzerinden internet erişiminin bir yoludur. Ancak siz bu hizmeti alırken, istenmeyen misafirler de ağa giriş yaparak kullanabilir. Modem ara yüze erişim sağlayarak, davetsiz kullanıcılarınızın olup olmadığını anında kontrol edebilirsiniz. Tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.1.1 ya da 192.168.1.0 yazarak modemin içine giriş yaparsınız. Admin ya da kullanıcı adınızı, şifrenizi girerek içeriye ulaşın. Sol menüden KablosuzàWiress àKablosuz durum kontrolü yaptığınızda modeminize bağlı cihazlar listesini görürsünüz. Evinizde bağlanan tüm cihazları bu alanda kontrol edebilir, ekstra kaçak bağlantılar varsa hemen aşağıda belirtilen yöntemlerle bunları diskalifiye edebilirsiniz.

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme Yapılabilir Mi?

Yukarıda belirtilen şekilde kaçak ya da izinsiz kullanıcıların olduğunu gördüğünüzde ne yapmanız gerekir? Öncelikle Wiress yani Wi-Fi şifrenizi hemen güncelleyin. Mümkün oldukça zor, anlamsız, içinde hem sayı, hem harfler hem de noktalama işaretlerinin olduğu bir şifre belirleyin, bunu bir kenara unutmamak için not edin. Ayrıca modem girişinde yapılan kullanıcı adı ve parolanızı da değiştirmenizi öneririz. Tüm bunların yanı sıra modeme bağlı cihazları engelleme işlemi olarak MAC numarası kısıtlamasını kullanabilirsiniz. MAC adresi, modeme giren her bir cihazın kimliğidir. Sizin kendi cihazlarınızı belirledikten sonra, diğer MAC adreslerini engelleyebilirsiniz. Bir başka yöntem size modeme girmesine izin verilecek olan MAC adreslerinin yetkilendirilmesidir.

Yasemin

1984 Ankara doğumlu. Gazi Üniversitesi işletme yönetimi bölümü mezunu. 6 Yıldır habercilik sektöründe editörlük hizmeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu