İşsizlik Maaşı Nasıl Hak Edilir

İşsizlik maaşı nasıl hak edilir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. İşsizlik maaşı alma şartları 2022 ve işsizlik maaşı kaç ay alınır 2022 işte detaylar.

Çalışma hayatı esnasında işsiz kalması ile işçinin yaşamını idame ettirebilmesi için belli bir süre ödeme yapıla işsizlik ödeneği diğer değişle işsizlik maaşı belli kriterler dahilin de kişilere ödenebiliyor. Bu çerçevede işsizlik maaşı nasıl hak edilir makalemizde yer alıyor.

Son zamanlarda işinden ayrılanların sayısında artış göstermesi kimlerin işsizlik ödeneğinden faydalanabileceği sorusunu beraberinde getiriyor. İşsiz kalan kişilerin sorguladığı işsizlik maaşını kimler alır sorusunun yanıtı yine çalışma hayatınızdaki ayrıntılar ile belli oluyor. Bu çerçeve işsizlik ödeneği alabilmeniz için gereken hususlar şunlar; 

İŞKUR Profil Nasıl Oluşturulur

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2022

 • İşçinin kendi isteği dışında işveren tarafından işten çıkarılması gerekiyor. Kendiniz işinizden ayrılırsanız bu ödeneği alamazsınız.
 • İşten çıkarılan kişinin son üç yıllık süre içinde en az 600 günlük işsizlik sigortası primini ödemiş olması ve son 120 gün sigortalı olarak çalışmış olması şartı aranmaktadır.
 • İşten çıkarılan ve işsizlik maaşlarını almaya hakkı olan kişilerin işten çıkarıldıktan sonraki ilk 30 gün boyunca ödemeyi gerçekleştirecek olan İŞKUR’a fiziki olarak ya da e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yapmayan kişilerin başvuru yapmadıkları süre de hak sahipliğinden düşülerek hareket ediliyor.  

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır 2022

 • Ödenen işsizlik sigortası primine göre ödeme yapılmaktadır. Bu çerçevede son üç yıl 600 gün prim ödeyenler 180 gün ( 6 ay), 3 yıl içinde 900 gün prim ödeyenler 240 gün (8 ay)  ve üç yıl içinde 1080 gün prim ödemiş olanlar da 300 gün (10 ay) işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.
 • İşsizlik maaşının hesaplanmasında ise son dört aylık prim kazançları dikkate alınıyor. Bu manada brüt kazancının % 40’ı olarak hesaplanması söz konusu oluyor. Yine güncel asgari ücretin yüzde 80 ini geçemiyor. Bu ödenekten de sadece yüzde 0,759 damga vergisi kesintisi uygulanabiliyor.
 • İşsizlik maaşı alıyorsanız bu süre içinde genel sağlık sigortası primleri de işsizlik sigortası fonundan karşılanıyor. Bu ödeneği alanların yakınları da bakmakla yükümlü olanlar sağlık hizmetlerinden faydalanma haklarına sahip.
 • İşsiz kalan kişiler ayrıcı İŞKUR tarafından kayda alınıyor ve yeni iş imkanları yaratılmaya çalışılıyor.
 • Kişi işsizlik maaşı alacağı dönem içerisinde bir işe yerleşmesi halinde de işsizlik için kendisine ödenen ödenek iptal ediliyor.
 • İşsizlik ödeneği iptali işe girdiği için kesilen kişi yine işsiz kalması halinde kalan kısmı da yine bu kişilere ödenmeye devam ediliyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsiz kalan kişi ödeneği almak üzere İŞKUR’a başvuru yapması ile birlikte gerekli şartları taşıyor olması halinde bu ödeneği almaya başlar. Ödenekler kişinin TC numarası üzerinden ödenmektedir. Bir PTT şubesine giderek kimliği ile birlikte bu ödeneği tahsil eder. İşsizlik maaşlarının ödemeleri bankalar üzerinden gerçekleştirilmemektedir.

İşsizlik Maaşı e-devlet

İşsizlik Maaşı e-devlet

Kişiler e-devlet sayesinde birçok kamu kurumu hizmetini çevrimiçi olarak alabiliyor. Bu anlamda kendisine ait işsizlik ödeneği denilen iş kaybı tazminatı ve kısa çalışma ödeneği ile ilgili sorgulama işlemlerini de bu sayfa üzerinden gerçekleştirebiliyor.  https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi adresinden kimliğinizi doğrulayarak giriş yaptıktan sonra bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Bu sayfada size verilen metinleri onayladıktan sonra size maaş bağlanıp bağlanamayacağını da sorgulayabiliyorsunuz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2022

İşsizlik ödeneğinin hesaplanmasında son dört aylık prim esas alınmaktadır. Bu çerçevede 2022 yılında asgari ücret alan kişinin prime esas aylık ortalaması 5 bin 4 liradır. Bu rakamla işsizlik ödeneği 2 bin 1 lira olurken damga vergisi kesintisi ile toplam eline geçen tutar 1.986 lira olmaktadır. Bu hesaplamalar ile muhtemel alacağınız maaş tutarı da şu şekilde gerçekleşiyor.

 • Son dört ay primi 5.004 TL olanlar 1.986 TL
 • Son dört ay primi 7.500 TL olanlar 2.977 TL
 • Son dört ay primi 10.500 TL olanlar 3.972 TL

İşsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Nasıl Başvurulur

Kalem Memuru Nasıl Olunur

Malulen Emekli Nasıl Olunur

PTT Personel Alımı

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu