İsviçre asgari ücret yoktur. Asgari ücretler, kantonlar (eyaletler) tarafından belirlenir ve kantondan kantona değişiklik gösterir. 26 kantondan sadece 3’ünde (Cenevre, Jura ve Neuchâtel) yasal olarak belirlenmiş bir asgari ücret mevcuttur.

İsviçre Asgari ÜcretGüncel
İsviçre Asgari ÜcretSaat Başına 800 TL
İsviçre Asgari Ücret

İsviçre asgari ücret ne kadar zam aldı, son rakam belli oldu mu gibi sorular sıkça merak ediliyor. İsviçre yaşam standartları en yüksek olan ülkeler arasında yer alıyor. Bu noktada verilen asgari ücret tutarları da ülkemize kıyasla oldukça yüksektir. Alınan ortak karar neticesinde asgari ücret için saatlik tutar 22 CHF olarak belirlenmiştir. Bu tutar TL ile hesaplandığında saatlik 800 TL kadar bir rakam ortaya çıkıyor.

İsviçre’de MaaşlarGüncel
Mimar4.610 – 18.400 CHF
Mühendis2.760 – 18.400 CHF
Öğretmen5,250 – 20,000 CHF
Doktor3,230 – 46.100 CHF
Avukat3,840 – 30.700 CHF
Dadı3,380 – 17.700 CHF
Temizlik Hizmetleri2,690 – 5.680 CHF
İsviçre’de Maaşlar

İsviçre’de Asgari Ücret

İsviçre’de asgari ücret zam alarak saati 23 İsviçre frangı olarak belirlenmişti. Yani İsviçre’de asgari ücretle çalışan bir kişi aylık 3500 CHF maaş alıyordu. 3500 İsviçre frangı ise ortalama olarak 3425 Euro’ya tekabül ediyor. Yüksek alım gücüne sahip olan İsviçre aynı zamanda en yüksek asgari ücret veren ülkeler listesinde de yer alıyor. İsviçre’de asgari ücret alacak bir kişinin çalışma süreleri ise şu şekilde yansıyor;

İsviçre Asgari ÜcretGüncel
1 litre süt ortalama1.5 CHF
500 gram ekmek ortalama2.75 CHF
1 kg peynir ortalama23 CHF
1 kg kırmızı et ortalama50 CHF
1 Kg domates ortalama4 CHF
Kiralar konuma göre1.584 CHF
İsviçre’de Asgari Ücret ile Geçinmek
  • Avrupa ülkelerinde uygulanan ortalama çalışma saatleri İsviçre ülkesinde de geçerlidir.
  • İsviçre kurumlarının neredeyse genelinde haftalık toplam çalışma süresi 42 saat olarak belirlenmiştir.
  • Nadir olmakla beraber bazı kurumlarda haftalık çalışma süresi ise 50 saat olarak yansıyor.

Yani 2023 yılında İsviçre’de ortalama haftalık 45-50 saat bir çalışan bir kişi aylık 3425 Euro kadar maaş alıyordu.

İsviçre’de Asgari Ücret ile Geçinmek

İsviçre yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında iyi bir sıralama alıyor. Nezih, konforlu ve ekonomik anlamda dengeli bir hayat sürmek için gayet ideal ülkelerden biridir. Özellikle de asgari ücret rakamları yüksek olduğu için de ülkede genel bir geçim sıkıntısı olmadığını söylemek mümkündür. İsviçre’de asgari ücret ile geçim sağlamak da oldukça karlıdır. Kısaca gıda, konut gibi temel giderler üzerinden geçim hesaplaması yapmak gerekirse de;

Genel olarak ülkede en yüksek giderin kiralar olduğunu söylemek mümkündür. Ancak gıda fiyatları dengeli zam aldığı için asgari ücret ile geçinmek zor değildir. Asgari ücret ile çalışan bir kişi 1 aynı kira, giderler dahil olmak üzere çok rahat şekilde idare edebilir. Kısaca özetlemek gerekirse de İsviçre’de asgari ücret ile geçinmek birkaç popüler şehri dışında gayet kolaydır.

Zürih asgari ücret

Zürih asgari ücret
Zürih asgari ücret

Zürih asgari ücret ile geçimin biraz zor olduğu şehirler arasında yer alıyor. İsviçre ülkesinin pek çok şehrinde asgari ücret ile geçinmek normal şartlarda oldukça kolaydır. Ancak ülkenin önde gelen ve en pahalı şehirleri arasında Zürih yer alıyor. Bu nedenle de Zürih’te tek başına asgari ücret maaşa sahip birinin geçinmesi ülkenin diğer şehirlerine oranla çok daha maliyetlidir. Çünkü bölgede ortala kira tutarları bile 1.700 CHF- 5.000 CHF arasında değişkenlik gösteriyor.

İsviçre’de Maaşlar

İsviçre’de maaşlar asgari ücret zam oranlarından sonra değişti. Özel sektör ya da kamuda çalışan kişilerin aldığı maaşlar branşlarına göre değişiyor. Genel olarak en sık yapılan meslekler ve İsviçre 2023 maaşları yukarıdaki tablomuzda belirttiğimiz gibidir.

İsviçre asgari ücret ne kadar, meslek maaşları ne kadar ve benzeri soruların yanıtlarına içeriğimizde yer verdik. Yer verdiğimiz bilgilerin eksik olduğunu düşünüyorsanız yorum alanında bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

Amerika Asgari Ücret (Aylık Asgari Ücret ile Geçinmek)

Dünyanın En Çok Merak Edilen İskandinav Ülkeleri

Leave A Reply