İzmir Namaz Vakitleri 2022 – İzmir Ezan Saatleri

İzmir namaz vakitleri saat kaçta olduğunu Diyanet takvimine göre veriyoruz. İzmir sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı ve cuma ezanı kaçta okunuyor işte detayları.

 • 7 Temmuz Perşembe
 • 8 Zilhicce 1443
 • İmsak
 • 03:59
 • Güneş
 • 05:47
 • Öğle
 • 13:21
 • İkindi
 • 17:15
 • Akşam
 • 20:45
 • Yatsı
 • 22:25
 • Kıble Açısı
 • 140°
 • Kıble Zamanı
 • 12:29
 • Astronomik Güneş Doğuş
 • 05:54
 • Astronomik Güneş Batış
 • 20:38

Diyanet sayfasından aldığımız en güncel saatleri sizler için paylaşıyoruz. Böylelikle İzmir sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsının saat kaç gibi kılınacak olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Namaz vakitleri kaçta olduğunun bilinmesi, namaz saatini kaçırmamak adına önemlidir. İzmir imsak vaktinin sabah namazıyla belirlenmiş olduğunu söyleyebiliriz. Sadece namaz vakitleri sabah namazıyla değil, oruçta bu şekilde belirlenir. İzmir Namaz vakitleri saat kaç gibi başlıyor ve kaç gibi bitiyor diyenler için işte ayrıntıları.

Tarih İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
07/07/2022 03:59 05:47 13:21 17:15 20:45 22:25
08/07/2022 04:00 05:48 13:21 17:15 20:45 22:25
09/07/2022 04:01 05:48 13:22 17:15 20:45 22:24
10/07/2022 04:02 05:49 13:22 17:15 20:44 22:24
11/07/2022 04:03 05:50 13:22 17:15 20:44 22:23
12/07/2022 04:04 05:50 13:22 17:16 20:44 22:22
13/07/2022 04:05 05:51 13:22 17:16 20:43 22:22

İzmir Namaz Vakitleri Neye Göre Belirlenir Diyanet

İzmir Namaz Vakitleri, belirli zaman dilimlerinde kılınması emrolunmuş ibadettir. Namaz ibadetleri Nisa Suresinin 103. Ayetinde geçer. Namaz vakitleri neye göre belirlenir Diyanet’in İlmihal 1 kitabından alınan bilgiler ışığında öğrenebiliyoruz.

İzmir imsak vakti sabah güneşin girmesiyle başlar. Güneşin girmesi sabah namazının yerini öğle namaz vaktine doğru bırakmasına neden olur. İzmir öğle vakti, öğle namazının kılınacağı saati gösterir. İkinci saati geldiğinde ise İzmir ikindi namaz saati başlamış demektir. Böylelikle İzmir ikindi saatine giriş yapıldığı zaman ikindi namazınızı kılabilirsiniz.

Akşam saati geldiğinde ise Akşam namazı kılınma saati gelmiştir. Ramazan ayında ise orucunu açmak isteyen İzmir akşam namazını beklemesi gerekir. Akşam namaz saati geldikten sonra orucunuzu kolayca açabilirsiniz. En son namaz farzlarından biri olan Yatsı namazını da yatsı saatinde kılmalısınız.

İzmir Cuma günleri, Cuma namazının saat kaçta kılınacak olduğu merak edilebilir. Cuma namazının mutlaka cuma öğle vaktinde kılınması gerekecektir. 

İzmir Sabah Namazı Vakti

İzmir Sabah Namazı Vakti; Sabah namazı Fecri sadık olarak bilinen, güneşin doğmadan önceki zaman dilimidir. Tan yerinin genişleyerek aydınlanması, yatsı namazından çıkarak sabah namazına geçiş yaptığı bir süreçtir. Sabah namazı için Fıtıh ritüerinde beyaz-ı müstetil olarak da ifade edilir.

Sabah namazı, güneşin girmesiyle bitecek ve öğle vaktine girilmeye başlanacaktır. Sabah namazının güneş doğduktan sonra kılınmasının kabul mü yoksa kazaya mı geçtiğini sorgulayanlar da çok fazla olabiliyor. Eğer ki güneş girdikten 45-50 dakika içerisinde sabah namazını kılıyorsanız o zaman mekruh olacağını bilmelisiniz.

Sabah namazı kılacak olanların kaç rekat olduğunu mutlaka bilmesi gerekir. Sadece namaz kılmak için değil aynı zamanda Ramazan günlerinde de sabah namazının önemi çok fazladır. Çünkü sabah namazının girmesiyle sahur sona erer ve oruç başlamış olur. Sabah namazı 2 sünnet ikisi de farz olmak üzere toplamda 4 rekattır.

İzmir Kuşluk Namazı Vakti

İzmir Kuşluk Namazı Vakti; Kuşluk, Arapça’daki anlamı Duha’dır.  Öğleden önce zaman olarak ifade edilen Kuşluk, Divan-i Lugat-it Türk eserinde de yer almıştır. Nafile namazlardan biri olarak bilinir. Revatip Sünnet haricinde sevap kazanmak isteyenler kuşluk namazı kılabilir.

Kuşluk, güne ait bir zaman dilimi olurken, güneşin doğduktan 45 dakika sonra kuşluk vaktine girilmiş olur. Kuşluk vaktinin, halk nezdinde bakıldığında sabah ve öğle vakti zaman dilimi arasında kalan saate denk gelir. Sabah ve öğle vaktinde kalan zamanda, kuşluk ya da Duha namazı kılınabilir. Kuşluk namazı için 2 rekat kılınabilir şeklinde yorumlamalar vardır. Fakat kuşluk namazının 4 rekat şekilde kılınması tavsiye ediliyor. Kuşluk namazını kılarken, 2 rekatta bir selam verilmesi gerekir.

İzmir Öğle Namazı Vakti

İzmir Öğle Namazı vakti; Güneşin gökyüzünün orta kısmından batıya doğru dönmesiyle, cisimlerin gölgesi iki katına kadar çıkmaya başlar. Cisimlerin gölgesi, öğle namazına girilmesiyle iki katına çıkmaya başlar. Sıcaklığın en şiddetli ana geldiği zamanı gösterir. Hatta öğle namazına ilişkin olarak Hadis’de şu delil gösterilir. ‘’Öğle namazını serin zamana geciktiriniz. Şüphesiz sıcaklığın şiddeti, cehennemin kaynamasındandır’’.

Öğle namazı içinde kaç rekât olduğunu söylememiz gerekirse, ilk 4 rekât sünnetle başlanır. Daha sonrasında 4 rekât farz ve son olarak ise 2 rekât sünnet kılınarak öğle namazı tamamlanmış olur.

İzmir İkindi Namazı Vakti

İzmir İkindi Namazı Vakti; Öğle namazının sona ererek İkindi namazı başlangıcı, Ebu Hanife’ye göre cismin gölge uzunluklarının iki katına çıktığı andır. İkindi namazı 4 rekat sünnet ile başlar. 4 rekât farz şekilde kılınması gerekir. Toplamda İkindi  namazının 8 rekat olduğunu söyleyebiliriz.

İzmir Akşam Namazı Vakti

Güneşin batmasıyla Akşam namazı başlar. Şafak kaybolacağı zamana kadar sürmeye devam eder. Şafak, İmam’ı Azam tarafından’’ ufuktaki kızıllığın beyaza bırakması’2 olarak ifade edilmiştir. Akşam namazı geldiği zaman saat aralığı Yatsı namazıyla dar olduğundan dolayı hemen kılınması müstehaptır.

Akşam namazı kaç rekat olduğuna bakıldığında ise ilk 3 rekat farz şekildedir. 2 rekat ise sünneti kılınır. Toplamda 5 rekat şeklindedir.

İzmir Yatsı Namazı Vakti

Akşam vaktinin çıkmasıyla yatsı namazı başlar. Yatsı namazı, ikinci fecrin doğmasına kadar da sürer. Yatsı namazı kaç rekat olduğu da yatsı namazını kılacak olan kişileri ilgilendiren konulardan biridir. İlk 4 rekât sünnet 2 rekat farzı ve 2 rekat son sünnet kılınmalıdır. En son olarak ise Vitr vacip 3 defa olmak kaydıyla namazın kılınması gerekir.

İzmir Cuma Namazı Saat Kaçta Diyanet

İzmir Cuma Namazı Vakti; Cuma günü, Müslüman dünyasında ibadet için toplanma günüdür. Cuma namazı Müslümanlara farz kılınmış olduğundan dolayı özel bir yere sahiptir. Son derece önemli günlerden biri olan Cuma’da, dünya meşguliyetinden uzaklaşarak Allah’ı anmak ve ibadet edilmesi şart koyulmuştur. Cuma namazı, diğer namazlara göre toplu şekilde kılınması gerekir. Ergenlik çağına gelmiş olan bir Müslümanın cuma namazı kılması farz olunmuştur.

Cuma namazının saati, öğle namazına denk gelir. Öğle vaktinde ezan okunduktan sonra Cuma namazını kılabilirsiniz. Cuma namazı ilk 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve en son 2 rekat sünnet şeklinde kılınır.

İzmir Bayram Namazı Vakti Diyanet

İzmir Bayram Namazı Vakti; İslam alemi için Kurban ve Ramazan Bayramı olmak üzere kutladıkları iki Bayram vardır. Dünyanın birçok yerindeki İslam vatandaşları gibi İzmir Bayram sabahı namazla başlayacaktır. Bayram namazına başlanırken ‘’Allahu Ekber’’ denildikten sonra ‘’Niyet ettim Allah rızası için Ramazan veya Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama’’ denilir. Bayram namazı toplu bir şekilde kılınan namaz olduğundan dolayı İmam’ın tekbirine göre hareket edilmesi gerekir.

Müslüman alemi için son derece önemli olan Bayram namazının İzmir kaçta kılındığı da şehirde yaşayanlar için önemlidir. Bayram namazı, sabah namazı vakitlerinde kılınmalıdır. Bayram namazı 2 rekattır ve cemaatle kılınması farz olunmuştur.

Ali Saroğlu

Uzun yıllardır Google için içerik üretiyorum. Bu içeriklerin faydalı olması katkıda bulunmak istersen benimle iletişime geçebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu