Kepçe operatörü, kepçe ve diğer iş makinelerini kullanan kişidir. Kepçeler, hafriyat, kazı, yükleme ve boşaltma gibi birçok farklı alanda kullanılır. Kepçe operatörleri, bu makineleri güvenli ve verimli bir şekilde kullanmak için eğitimli ve yetkili kişilerdir.

Kepçe operatörü nasıl olunur detaylı bilgilendiriyoruz. Kepçe operatörü maaşı ve şartları nelerdir işte detayları. İş makinesi operatörleri, yüksek maaşları nedeniyle en cazip mesleklerden biridir.

Kepçe Operatörü MaaşıGüncel
Minimum23.310 TL
Maksimum55.000 TL
Ortalama36.630 TL

Kepçe Operatörü nedir?

Kepçe, operatör tarafından kullanılan bir iş makinesidir. Kepçe operatörü aynı zamanda kum ve çakıl gibi hafriyat malzemelerinin, toprak veya gübre gibi yumuşak malzemelerin ve elle taşınamayan her türlü inşaat molozları, ev molozlarının taşınmasını gerçekleştiren kişidir. Operatör, Kepçe olarak tanımlanan iş makinesi sayesinde söz konusu malzemeleri bir noktadan diğerine taşıyabilir veya bu malzemeleri kamyonlara yükleyebilir. Kepçe operatörü nasıl olunur şartları nelerdir devam edelim.

Kepçe Operatörü Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Kepçe Operatörü Nasıl Olunur

Kepçe operatörü sertifikasına başvurusu için adayların 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Ayrıca iş makinelerini kullanabilmeleri için herhangi bir bedensel veya zihinsel engeli bulunmamalı da beklenmektedir. Bu şartların sağlanması halinde en az ilkokul mezunu olanlar ve kepçe operatörü olarak çalışmak isteyenler kepçe operatörü belgesine başvurabilirler.

Kepçe Operatörü Ehliyeti

Kepçe operatörü önemli ve can güvenliği açısından risk taşıyan bir meslektir. Eğitimsiz kişilerin ekskavatör operatörü olarak çalışması uygun değildir. Halk eğitim merkezleri ilden ile farklılık gösterse de ekskavatör operatörlerine eğitim vermektedir. Kepçe operatörü olmak için aşağıdaki eğitimi tamamlamanız gerekir:

  • El-göz ve vücut koordinasyonunun sağlanması,
  • G sınıfı ehliyet eğitimi,
  • Uygulamalı ve hizmet içi eğitim,
  • Trafik bilgisi eğitimi,
  • Motor bilgisi eğitimi,
  • İlk yardım ve acil durumlarda eğitim.

Kepçe Operatörü Maaşı

Kepçe operatörü maaşı, tecrübesi be kullanacağı iş makinasına göre değişebilir. Ancak ortalama bir maaş skalası söylemek gerekirse; 23.310 TL – 45.000 TL arasında değişmektedir.

Kepçe operatörü olmak isteyenler kendileri için de iş yapabilirler. Kepçe operatörü aynı zamanda greyder operatörü olarak da adlandırılır. Gerekli eğitimleri ve ruhsatı aldıktan sonra kendi kepçenizi alıp saatlik veya iş başı ücret karşılığında çalışabilirsiniz.

Dsi Personel Alımı Başvuru

Leave A Reply