Kredi Çekip Kripto Para Almak Cezası 2022

Kredi Çekip Kripto Para Almak Cezası var mı detaylı bilgilendiriyoruz. Kredi Çekip Kripto Para Almak Yasal Mı işte detayları.

Kripto para günümüzde en çok kullanılan yatırımlardan biri olmaktadır. Yatırımcıların birçoğu parasının değerini arttırmak için kripto para borsasını kullanmaktadır. Hatta bazı kişiler ihtiyaç kredi alarak kripto para almaktadır. Son zamanlarda BBDK tarafından bankalara uyarı gelmiştir. Bu yüzden birçok banka müşterilerine ihtiyaç kredisi hakkında bilgilendirici mesajları yolladı. Bankalardan ihtiyaç kredisi alarak kripto para almak amaç dışı kullanım olarak görülmektedir. Bankalardan alınan ihtiyaç kredilerinin amacına uygun kullanılması zorunlu olmaktadır. Kredi ile alınan kripto paranın bir cezası var mı? Sorusu akıllarda oluşmaya başladı. Gelin bakalım.

  • Bankalardan kredi alırken sözleşme içerisinde alınan krediyle kripto para alınmayacağına dair madde bulunmaktadır. Eğer böyle bir işlemden şüphe duyulursa dava açma haklarına sahiplerdir.
Kredi Çekip Kripto Para Almak Yasal Mı

Kredi Çekip Kripto Para Almak Yasal Mı

Geçtiğimiz yıllarda Türk lirası ile alınan kredilerde kripto para alımının önüne geçilmesi için BDDK’den bankalara uyarı gelmiştir. Hal böyle olunca bankalarda müşterilerine taahhütname imzalattı. Bankalardan alınan ihtiyaç kredisiyle kripto para satın almak kullanım dışı olarak sayılmaktadır. Bankalar tarafından imzalatılan taahhütnamesinde kredinin kullanım amacına uygun kullanılacağına dair madde yer almaktadır. Bu taahhütnameyi imzalamayan kişiler maalesef kredilerini alamadı.

  • Bankalardan aldığınız ihtiyaç kredisi ile maalesef kripto para satın alamazsınız. Kullanım alanın dışında kullanıldığı için yasal değildir.

Kredi Çekip Hisse Almak Yasak Mı

Yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi ise hissedir. Hisse satın alınarak ana paranın kar edilmesi amaçlanmıştır. Hisse almak ülkemizde yasaldır. Ancak bankalardan ihtiyaç kredisi çekerek hisse satın almanız maalesef kullanım amacına aykırı bir davranış olarak kabul edilmektedir. 2021 yılında alınan bu karar ile vatandaşlara ihtiyaç kredisi verilirken bu konuya ilişkin madde taahhütnamede yer almaktadır.

  • 2021 yılında alınan karara göre ihtiyaç kredisi çekerek hisse satın almanız kullanım amacının dışında bir işlem olarak kabul edilir ve yasal değildir.

Kredi Çekip Altın Almak 2022

Düşük faizlerden yararlanarak ihtiyaç kredisi aldıktan sonra yatırım yapan birçok kişi mercek altına alınmıştır. Bu konu hakkında BBDK tarafından bankalara belirli uyarılarda bulunulmuştu. Bankaların gerekli gözetim ve denetimi yapmaları gerektiğini aksi halde bankalara ceza geleceğine dair bir uyarı yapılmıştı. Bankalarda müşterilerine kredilerin kullanım alanını içerisinde işlem yapmalarının zorunlu olduğuna dair bilgilendirme gerçekleştirmişti. Bankalar bu uyarıdan sonra müşterilerine taahhütname imzalatmış ve herhangi tespit durumunda bankalar sorumlu olmamaktadır.

  • 2022 yılında kredi çekerek altın almanız kullanım amacının dışında bir işlem olduğu için yasal değildir. Kredi çekerek altın satın almamanız için ciddi uyarılarda bulunulmaktadır.

Kredi çekip altın almanın cezası nedir

Kredi çeken kişiler taahhütnameyi imzalayarak alınan kredilerin kullanım amacının dışında kullanmayacağını kabul etmektedir. BBDK tarafından gelen uyarılardan sonra bankaları korumak için taahhütname imzalatma çare bulundu. Kredi çekilerek altın almanın belirli bir cezası bulunmamaktadır. Serbest piyasada aykırı işlemleri gerçekleştiren kişiler için herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır. Bankaların yanlış kredi vermesinden dolayı 13 bankaya belirli ceza yaptırımı uygulanmıştır.

Kredi Amaç Dışı Kullanım

Bankalara gelen uyarılardan sonra bazı bankalara para cezası kesilmiştir. Bunun nedeni ise bankaların kredileri amaç dışının kullanıma izin verdiğinden dolayıdır. Bankalardan bunu önlemek adına müşterilerine taahhütname imzalatarak sorumluluğu kabul etmemektedir. Kredilerinin amaç dışı kullanımı şu şekildedir;

  • İhtiyaç kredisi alarak döviz, altın, kripto para borsalarında işlem yapmak, şans oyunları, hisse almak amaç dışı kullanım işlemlerdir. Kredi amacına uygun kullanılması yasal bir zorunluluk olmakta ve kredi amaç dışı kullanılmamaktadır.

Bitcoin ve Alt Coinler Neden Çakıldı? Düşüş Devam Edecek Mi?

Binance Delist Edilecek Coinler 2022

En Ucuz Coinler 2022 – Binance Geleceği Olan Ucuz Coin Listesi

Geleceği Olan Coinler 2022 – 1x Yapacak Olan Coinler

Bol Sıfırlı Coinler 2022 – Piyasaya Girecek Altcoin Listesi

Alper Destici

Kripto Para piyasalarını takip ederek sizi bilgilendiriyorum. İTÜ Finansal Piyasalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu