Kripto Neden Geleceğin Bankacılığı Sayılıyor?

Kripto paranın gelecekte kurumsal bankacılığı ve finans piyasasını nasıl etkileyeceği düşünüldüğünde pek de azımsanmayacak bir fotoğraf çıkıyor karşımıza. Dijital para, dijital cüzdanlar, elektronik ticaret borsaları gibi kavramlar şimdi olduğu gibi gelecekte de fazlasıyla duyacağımız kavramlar. Bunun beraberinde farklı içerikleri de sunması kaçınılmaz görünüyor. Dijital varlıklara dair güvenlik, dijital varlıklara sahip olunabilirlik ve dijital varlıkların mal olarak sınıflandırılması meselesi bunların başında gelmekte ve sosyal hayatımıza yerleşen yeni bankacılık sistemine kapı aralamaktadır.

Bu anlamda, hukuki konularda fikir birliği sağlanmaya çalışılan güvenlik, sahiplik, dijital varlıkların mal olarak sınıflandırılması başlıkları halen üzerinde çalışılan konulardır. Kripto para piyasasında dijital varlık türlerinin ayrıştırılması üzerinde anlaşmaya varılmış bir konu olmadığından güvenlik konusunda da hukuki ilerleme de kaydedilememektedir. Diğer yandan dijital varlıklar için tanım farklılıkları belirlendiği ve güvenlik altyapısı tamamlandığında kripto para piyasası için pazarda büyük değişim yaşanabileceği düşünülmektedir. Ayrıca hangi kripto para şirketlerinin müşterilerine kaldıraç, depolama, belki de geleneksel para gibi hizmetler ile hangi güvenlik sistemleriyle sunduğu da bu anlamda soru işareti oluşturmaktadır. Bu yüzden, varlıklar ve güvenlik konuları netleştiğinde kripto para piyasası bankacılıkta yerini üst sıralara taşıyacaktır. 

Kripto para birimi ve dijital varlık olarak tanınması 

Gelecekte önemli dijital varlıklara olanların kredi verme gibi süreçlerin içine girmesi veya kendilerinin de kripto para ödünç alması kaçınılmazken mevcut dijital varlık portföyü de kredilendirme için kapılarını aralamaya başlamak üzere. Kripto para birimi de eğer bir varlık olarak tanınırsa bu şekilde kişisel açık bankacılık hizmet sağlayıcıları bütçeleme, otomatik tasarruf ve yatırım gibi hizmetlerin sunulması için olağan cari, tasarruf ve kredi kartlarından gelen verileri kullanmaya başlayacaktır. Bu da gelecekte kripto paranın yüzünü tamamıyla değiştireceğinin göstergelerinden biridir.

Şu ana kadar hâlihazırda Bahamalar’da kullanılan dijital para bulunuyor ve El Salvador da Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etti bile. Bu da demek oluyor ki devletlerin kripto paraya bakışı bankacılık sistemini doğrudan ve dolaylı olarak etkileyecek gibi görünüyor.

Dünyada birçok ülke dijital paraların mevcut ve olası etkilerini araştırmaya devam ediyor; elde edilen verilere göre güvenilir saydığımız geleneksel para birimi gibi günlük yaşamımızda da kullanılmak üzere dijital parayı da kullanmaya hazırlanıyor. Geleneksel banka sistemlerinde tüm toplu transfer ve hesap işlemleri 1959’lardan beri kullanılan programlama diliyle yapılıyor ve artık yeni teknolojik gelişmeler ile direncini kırma zamanı geldi görünüyor. 

Kripto Para Neden Geleceğin Bankacılığını Sunuyor?

Btc fiyatı takibi kolaylığı, kripto para piyasasına erişilebilirlik, yatırım, ticaret, borçlanma ve borç verme kolaylığı dijital paraların kullanımını artırmıştır. Bu anlamda geleneksel para sistemine direnç gösteren kripto para sistemi sunduğu şeffaf finansal hizmetler ile kullanıcı sayısını günden güne artırmaktadır.

Kripto paranın kullanımında herhangi bir üçüncü taraf onayı beklenmeden hızlı biçimde mal veya hizmet satın alma işlemleri gerçekleştirilebilir. Arz-talep ilişkisinde olduğu gibi kripto para miktarı azaldıkça ve arttıkça kripto para değeri de farklı parametreler dikkate alındığında değişkenlik gösterir. Kripto paraların farklı birimleri zaten bildiğimiz altın, dolar gibi geleneksel paralara eklenebilir. Kripto paralar ile yapılan işlemlerin güvenlik teknolojileriyle gizliliği sağlanabilir. Geleneksel bankalara eriişimi olmayan kişiler bile kripto para birimleriyle finansal sisteme girebilir. Bu avantajların yanında bankaların, kurumsal yatırımcıların, teknoloji odaklı şirketlerin gittikçe kripto para kullanımını arttırdığını söyleyebiliriz. Bu anlamda, hukuksal düzenlemeler yapılmakta ve uygun politika ve uygulamalar devreye girmektedir.

Sonuç olarak, kripto para biriminin gelecekteki banka sistemlerini etkilemesi ve dönüştürmesi eldeki teknolojik altyapı ile erişilebilirlik, kullanım kolaylığı, verimlilik sağlamasının yanında sunduğu gizlilik, güvenlik, geleneksel bankacılığa uygun fakat daha fazla hizmet ile kullanıcıya büyük faydalar sağlamaktadır. Bu özellikler, kişilerin para kullanımını gelenekselden gelecek teknolojik sistemlere geçişinin kolaylaştırılması için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bunların yanında, geleneksel banka sistemleri için resmî finansal hizmetlere ulaşamayan kişilere hizmet sunması, düşük işlem maliyetleri, hızlı işlem sunulması, yüksek güvenirlikli ve gizlilik ile verilerin korunmasının sağlanması ile yetkisiz kişilerden korunması özellikleriyle yeni teknolojilerin kullanımı gibi birçok özellik de kripto paranın gelecekte yeni bankacılık sistemlerinin temelini oluşturacağının habercisidir. Buna göre, geleneksel bankacılık sisteminin şu ana kadar kullanılan hem teknolojik hem de hukuksal altyapısının kökten değişeceğini söylemek çok da zor olmayacaktır. Kripto para, paranın geleceğinin nasıl değişiyor olduğu ve değişeceğini gözler önüne sermektedir.

Ali Saroğlu

Uzun yıllardır Google için içerik üretiyorum. Bu içeriklerin faydalı olması katkıda bulunmak istersen benimle iletişime geçebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu