Kripto Para Piyasası Bu Hafta Neler Yaşadık 20-27 Mart

Kripto para dünyası ile dijital para piyasasında bu hafta önemli gelişmeler yaşandı. Bu yaşanılanlarda borsalara ve coin fiyatlarına yansıdı. Önümüzdeki hafta sürecinde kazanan ve kaybettiren altcoinler ile birlikte işte geçtiğimiz hafta kripto sektöründe öne çıkan başlıklar ve gelişmeler…

Bu Hafta Kripto Para Gelişmeleri

Dijital para sektöründe öne çıkan başlıklar ile grafiklere doğrudan etki eden hususlar herkesin sorguladığı ana haberler haline geldi. Özellikle yatırımcıların anlık kazanç sağlamak adına yeni haberlere deyim yerindeyse aç olmasının yanında piyasaya sürülecek yeni coinler de merak konusu oluyor. Gelen güzel haberler ile haberin kaynağına ait coin fiyatlarında da yükselmeler yaşıyor. Bu haberleri yakından takip eden irili ufaklı bütün yatırımcılar da daha çok kazanma çabası içerisinde bu haberleri takip ediyor.

İsrail Bankası Bank Leumi Kripto Para Ticareti Yapacağını Duyurdu.

İsrail’in en büyük 2. Bankası konumunda olan Bank Leumi Kripto ticareti ile Bitcoin ve Ethereum sunacağını açıkladı. Bir bankanın dijital para piyasasında alım satıma olanak vermesi büyük bir gelişme olarak görülebilir. Öncelikli olarak Bitcoin ve Ethereum ticaretine olanak sağlayacak olan Bank Leumi Paxos şirketi ile ortaklık kurdu. İlerleyen süreçte de alt coinler ile kripto hizmetinin genişletileceği de gelen haberler arasında.

Hangi Coin Alınır?

Minswap DEX Cardano Tabanlı Güvenlik Açığını Çözdü.

Güvenlik açığının tespit edilmesinin ardından platformu bakıma alan Minswab DEX söz konusu açığın giderildiğini ve hatanın çözüldükten sonra Cardano tabanlı olarak bakım modundan çıkarıldı. Bakım modu yaklaşık 50 saat gibi uzun bir süre aldı.

Haftanın en çok kazandıran altcoinleri

Betaverse 2030 da 680 Milyar Doları Hedefledi

Kripto paraların büyümesi ile uzmanlarca yapılan yorum ve hazırlanan raporlarda piyasayı hareketlendiren müjdeleri veriyor. Son olarak ABD merkezli araştırma ve danışmanlık şirketleri tarafından yayınlanan bir rapora göre 2021 yılında 38,85 milyar dolar Pazar payı % 39,4 oranında bir artış yaşadı. 2022 yılı başından 2030 yılına kadar 680 milyar dolarlık bir pazarın oluşmasından bahsedilen raporda Meta ve Microsoft gibi şirketlerin de Metaverse işletmelerinin teknolojilere ayak uydurmak zorunda kalacağı ve pazarın büyümesinde büyük bir rol oynayacakları yönünde oldu.

Binance İl DeFİ projesini Mobil Platformunda Başlattı.

Binance teknolojik yeniklerine mobil platformu için ilk DeFi projesini başlattığı duyurdu. Söz konusu merkezsiz finansın kademeli olarak Binance mobil uygulamasında kullanıcılara açılacağı planlanıyor. Bunun yanında gözetimsiz ve merkezsiz olarak sunulması planlanan Web3 cüzdanında DeFi Wallet’i duyuran Binance uygulamanın son sürümü ile kullanıcılar erişebilecek.

David Backham Kripto Sektöründe Kendi NFT’sin piyasaya sürüyor.

Dijital paralar arasında kendi NFT’sini piyasaya sürecek olan dünyaca ünlü oyuncu David Beckham DijitalBits Blockhain’nin dünya piyasasında elçisi oldu. Kripto piyasasında diğerlerine göre daha çevre dostu oluğu söylenen DijitalBits’in gücünü ve potansiyelini dünyaya tanıtması beklenen Beckham’ın sosyal platformlarda 138 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Bu anlamda da önemli bir etki yaratacağına bakılıyor. Dünyaca kabul gören instagram ve Facebook dışında Çin platformu olarak görülen Weibo ve Douyin’de önemli gösterimlere sahip Backham’ın sürdüğü NFT’ler nasıl bir grafik çizecek herkesin radarında.

Haftanın En Çok Kazandıran Altcoinleri

Kazanç amaçlı olarak yapılan yatırımlar sonrasında tüm cüzdanınızı onlarca katlayabilirken aynı zamanda tamamen kaybetme riski de bulunan Coin ve Altcoin piyasasında geçtiğimiz hafta en kazandıran Altcoinler belli oldu. Bu çerçevede yatırımcısını ihya edenler şunlar;

  • ApeCoin (APE) Haftalık bazda % 1015,01 değişim yaşadı.
  • TOHRCHain (RUNE) Haftalık yüzde 45,10 değişim gösterdi.
  • Ethereum Classic haftalık olarak yüzde 41,41 gelişim gösterdi.
  • Aave Haftalık % 30,18 kazandırdı
  • Bina (MINA) Haftalık % 26,7 kazandırdı.
  • Avalanche AVAX)  Haftalık % 24,35 kazandırdı.
  • Qtum % 20,94 kazandırdı.
  • Waves % 20,91 kazandırdı.
  • SXP % 20,59 kazandırdı.
  • Kusama % 20,33 kazandırdı.

Haftanın En Çok Kaybettiren Altcoinler

Yatırımcısını üzen ve çok kaybettiren Altcoinlerde geçtiğmiz hafta netlik kazandı. Bu çerçevede kaybettiren alcoinler arasında Anchor Protokol (ANC) yüzde -10,42 ile en fazla kayıp yaşatan tek altcoin oldu. Coin piyasasında en fazla piyasa hacmine sahip olan kripto paralar arasında dikkate alınan istatistikler hacmi küçük paralarda katıldığında değişiklik gösteribiliyor.

Bitcoin ve Altcoin Fiyat Desteği Ne Kadar Sürecek, Ne Zaman Çıkmalıyız?

Ada Coin Geleceği – Ada Coin Yorumları

REAP Coin Nedir? REAP Coin Geleceği ve Yorum

MV Coin Nedir? GensoKishi Coin Geleceği ve Yorum

Alper Destici

Kripto Para piyasalarını takip ederek sizi bilgilendiriyorum. İTÜ Finansal Piyasalar alper.destici@bedavainternet.com.tr