İslam aleminde çocukların daha iyi dini anlaması, sure, dua, ibadet ve Kur’an’ı öğrenmeleri için Kur’an kursları açılır. Küçük yaştaki çocuklar için Kur’an kursları hem yaz hem de kış döneminde faaliyet gösterir.

Kur’an okumayı bilmeyen kişiler ücretli ya da ücretsiz Kur-an kursuna öğretmenler ders verir. İmam Hatip lisesinden mezun ya da İlahiyat bölümünü bitirmiş kişiler Kur’an kurslarında öğretmenlik yapabilirler. Öğretmenlerin sözleşmeli ya da ücretli olması, eğitim düzeyi, deneyim seviyesi, iş yerinin bulunduğu konuma göre ücretler değişiklik gösterir.

En düşük14,800 TL
Ortalama16,800 TL
En yüksek24,300 TL

Geçici Kur’an Kursu Öğreticisi Maaşı 2024

Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı

**Geçici Kur’an kursu öğreticilerinin aldıkları maaşlar saatlik ücretle belirlenir. Saatlik ücret ise her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenir. Kişinin eğitim düzeyine göre belirlenen saatlik ücretler değiştirebilir. Diyanet tarafından ders ücretleri brüt 60 TL olarak belirlenmiştir.

Günde 5 saatlik bir derse girdiğiniz zaman günlük kazancınız 300 TL, aylık kazancınız ise 9.000 TL olacaktır. Eğitim ve deneyimlerinize göre geçici Kur’an kursu öğretmenliğinde daha fazla ücret kazanabilirsiniz.

4 6 Yaş Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı

Kuran kursu öğreticileri, küçük çocukların dini bilmeleri ve dini doğru öğrenmeleri için görev alırlar. Kuranı Türkçe ve Arapça okuyarak, Müslümanlık için gerekli tüm bilgiler öğrencilere verilmelidir. Çalışılan kurumun türü, kurumun bütçesi, öğretmenin deneyimi ve iş yerinin konumu gibi birçok etmene bağlı olarak maaşlar değişir.

4 ile 6 yaşındaki çocuklara eğitim veren öğretmenlerin aldıkları maaşlar, diğer öğretmen kadrolarına göre düşüktür.


Daha fazla ilgili içerik;

Kadrolu Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı 2024

Kuran Kursu Öğreticisi Maaşı

Ülkemizdeki faaliyet gösteren öğretmenlere göre kadrolu Kur’an kursu öğreticileri daha düşük maaş alırlar. Kadrolu Kur’an kursu öğreticileri, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak görev alırlar. Kadrolu öğreticilerde kademeye göre maaş alırlar.

Çalışma süresi ve kademeye göre fiyatlar değişiklik gösterir. Ancak genel olarak maaş skalası 14,800 TL ile 16,800 TL arasında yer alır. Maaş artışının yapılması gerektiği beklenilenler arasındadır. Enflasyon oranına göre bu tutarların üzerinde maaş zammı yapılacaktır.

4 Comments

  1. Süleyman Ekinci on

    Bulunduğunuz il veya ilçe müftülüklerinden yapılacak duyuruları takip etmeniz yararınıza olacaktır

  2. abla camilere başvur ya da kpss ye girip oradan da dhbt ye girip mülakatlarla beraber gelişen sürec olumlu olursa senin için oradan kadrolu olursun

  3. İmam Hatip Lisesinden mezun oldum ev hanımıyım. Kendimi geliştirerek çocuklara Kuran öğretmek istiyorum. İş ilanlarına nerden bulabilirim. Camilere giderek başvuru yapabilir miyim bu konu hakkında da bilgi verirseniz sevinirim.

Leave A Reply