Mana Coin Geleceği 2024 – Mana Yorum

Mana Coin geleceği, Decentraland platformunun başarısına, kripto para piyasasının genel durumuna, MANA’nın kullanım alanlarının genişlemesine ve düzenlemelere bağlı olarak şekillenecektir. Yatırım yapmadan önce, bu faktörleri ve yatırım risklerini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

DecentralandMANA
🏆 Sıralama80.
💲 Fiyat0,507932
💸 Market$961.563.230
📈 Değişim (24h)1.21%
🚀 Değeri (24h)$63.507.868

Mana Coin, Decentraland platformunda mal ve hizmetler için ödeme yapılması amacıyla kullanılan yerel kripto para birimidir. Decentraland ise içerik oluşturucuların ve geliştiricilerin çeşitli içerik ve uygulamalardan para kazandıkları, sanal gerçeklik projesi olarak tanımlanır. 3D teknolojisini kullanan bir blok zincir ağı olan Decentralanad, kullanıcılarına kusursuz bir deneyim sunmayı amaçlar.

Mana coin geleceği

2017 yılından itibaren hayatımıza gire Metaverse kavramının ilk yaratıcılarından olan Decentraland ve Mana Coin geleceği hakkında tüm merak ettiklerinizi araştırdık.

Mana coin geleceği

Mana Coin Nedir?

Mana Coin (MANA), Decentraland sanal evren platformunun yerel kripto para birimidir. Kullanıcılar, MANA kullanarak Decentraland’da arazi satın alabilir, avatarlar ve diğer oyun içi varlıklar için ödeme yapabilir ve platformun yönetimine katılabilir.

Bu projeler piyasalarda oyna kazan mantığıyla gelir sağlamayı amaçlıyor. İnsanlar VR gözlükler kullanarak 3 boyutlu bir blok zincir ağında gezinebiliyor, eğlenebiliyor, oyun oynayabiliyor ve tüm bunları yaparak coin kazanabiliyor. Facebook tarafından isminin meta olarak değiştirilmesi ile gündeme gelene ve dünya genelinde büyük bir yatırımcı kesimin merak ettiği Mana Coin nedir, aşağıdaki şekilde açıklayalım;

 • Decentraland, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen bir sanal gerçeklik platformudur.
 • Bu platformda insanlar gezebilecekleri, üzerine bir şeyler inşa edebilecekleri ve bunlardan para kazanabilecekleri araziler satın alabilirler.
 • 2017 yılında ön satışı yapılan ve 2019 yılında kullanıcıların deneyimine açılan Decentraland dünyası, her gün gelişerek oyuncularına etkileşimli oyunları, üç boyutlu sahneler ve diğer etkileşimli deneyimler sunmuştur.
 • Bu sanal dünyada Land ve Mana olmak üzere iki farklı token kullanılır. Mana Coin, takas edilemeyen Land tokenelerini almak için yakılması gereken bir ERC-721 tokenidir.
 • Mana sahipleri Decentraland dünyasında bulunan sanal pazarda avatar, giyilebilir cihaz, çeşitli aksesuarlar, isim ve çok daha fazlasını satın alma imkânına sahip olur.
 • Kullanıcılar Mana ile Land token dahil olmak üzere platformda bulunan tüm mal ve hizmetleri satın alabilir. Bu coin takas edilebilme özelliğine de sahiptir.
Mana coin projesi

Mana Coin Projesi

Mana Coin projesi, diğer metaverse oyunlarından farklı olarak kullanıcılara sanal bir dünya yaratması ile öne çıkıyor. Bu projede oyuncular kendi dünyalarını yaratma, hayallerindeki dünyada rahatça gezebilme, arazi satın alarak bir şeyler inşa edebilme ve tüm bunlardan para kazanabilme imkânına sahip oluyor.

Decentraland projesi yeni bir sanal ortamda, eğlence kaynağı veya iş fırsatı arayan içerik oluşturucular, bireyler ve işletmeler için satın alınmıştır. Metaverse olarak adlandırılan bu oyun dünyasında her bir ERC-721 tokeniyle temsil edilen 90.601 farklı Land parseli bulunur. Her Land parseli 256 metrekare yani 16m X 16M boyutundadır.

Land parsellerinin özel koordinatları, onların yerini tespit edilmesini kolaylaştırır. Bu parsellere sahip olan kişiler arazilerini diledikleri gibi geliştirebilme avantajına sahiptir. Dünya üzerinde çok sayıda şirketin bu evrenden arazi alarak geliştirmeye başlandığı biliniyor. 2021 Ocak ayı itibariyle Cyberpunk temalı olan Aetheria, Decentraland alanında 8.008 Land parselinden oluşan en büyük bölge konumundadır.

Bu projede yönetişim kararları için merkeziyetsiz olan DAO yapısıı kullanılır. Bunun anlamı Mana token sahiplerinin yönetim alanındaki güncellemelerde, Metaverse alanında izin verilen içeriklerin türleri hakkında ve Land açık arttırmalarının özellikleri hakkında oy verme ve öneride bulunma imkanı elde edecekleridir.

Decentraland projesinde aynı zamanda Land sahiplerine ellerindeki arazileri kiralayabilme, bu arazi üzerinden reklam verme veya ücretli deneyimler sunarak para kazanabilme imkanı da sağlanıyor. Mana sahipleri bu projede ürün oluşturup satarak, gelir elde edebiliyor.

Mana Coin Kimin?

2017 yılında ön satışında büyük bir başarı gösteren ve dünya genelinde çok sayıda yatırımcıya dağıtılan Mana coin kimin sorusu, halen gündemde olmaya devam ediyor. Mana ve Decentraland fikri, ortaklaşa olarak ortaya çıkarılmıştır. Bu fikrin öncüleri ise Ariel Meilich ve Esteban Ordano’dur. Bu iki isim projede önemli roller üstlenmiştir ve daha sonra görevlerinden ayılmışlardır. Halen bu projeye danışman olarak destek verirler.

Mana Coin Hangi Ülkenin, Sahibi Kim?

Her geçen gün popülerliği artan, dünya genelinde çok fazla arazi satın aldığı bilinen ve Türkiye’de önemli bir yatırımcı kitlesi bulunan Decentraland ve Mana Coin hangi ülkenin, sahibi kim sorularına, Ariel Meilich ve Esteban Ordano isimlerini verebiliriz. Kendini merkez ülke olarak tanımlayan bu projenin hangi ülkeye ait olduğu bilinmiyor.

Ariel Meilich, 2017 ve 2020 yılları arasında Decentraland projesine liderlik yapmıştır. CRM ve birkaç farklı girişme daha imza attığı bilinmektedir. Esteban Ordano ise Decentraland projesinin eski lideridir. BitPay’da yazılım mühendisliği yapan Ordano, kripto para alanında oldukça uzun bir geçmişe sahiptir.

Bu iki isim şu anda Decentraland projesine liderlik etmiyor ancak kurulan Decentraland Foundation aracılığı ile bu projenin ilerletilmesine devam ediliyor. DAO yani büyük bir topluluk tarafından yönetilmeye devam ediyor diyebiliriz.

Mana Coin Mining

Mana Coin mining yapılamayan coinlerden biridir. ERC-20 tabanına dayalı olarak hizmet verdiği için madenciliği yoktur. Bunun nedeni Ethereum akıllı sözleşmelerinde tutulması ve bu sözleşmeler üzerinde işlem yapmasıdır. Oyuncular Mana Coin elde etmek için oyun oynama ve stake yöntemlerini kullanabilirler.

Mana Coin Hangi Borsada, Nasıl Alınır?

Mana coin hangi borsada nasıl alınır sorusuna dünyanın önde gelen borsaları olarak cevap verilebilir. Hemen hemen bütün büyük borsalarda yer alan bu coini satın almak için Bianance, Gate.io, Kucoin, OKX, Bitget, Bybit, Huobi Global ve Coinbase borsalarını kullanabilirsiniz.

Bu borsalardan alım yapabilmek için ilk aşamada üye olmanız, ardından doğrulama ve KYC işlemlerini tamamlamanız gerekir. Bunlardan sonra hesabınıza para yatırabilir ve USDT para birimiyle Mana coin sahibi olabilirsiniz.

Mana coin metaverse

Mana Coin Metaverse

Mana Coin metaverse dünyasın önemli para birimlerinden birdir. Bu dünyanın ilk para birimi olmasa da uzun vadede popülerliğini koruyan ve halen çok sayıda yatırımcıya kazanç sağlayan bir kripto paradır. Metaverse dünyasında yalnızca oyun oynayarak değil alım satım yapılarak, oyundaki geliştirmelerle, stake edilerek ve diğer faklı yollardan kazanılabiliyor olması, onu diğer pek çok metaverse parasından ayırmaktadır.

Metaverse dünyasında sağlam adımlarla ilerleyen ve kullanıcılarına sunduğu ayrıcalıklar ile her geçen gün kullanıcısını büyüyen bir para birimi olduğundan bahsediliyor.

Decentraland Coin Geleceği

Decentralad Coin geleceği hakkında yapılan yorumlara bakıldığına, kullanıcılarının uzun vadede beklentilerinin olduğu görülüyor. Dünya genelinde çok fazla kullanıcısı olması, bu kullanıcıların sosyal medya hesapları üzerinden sürekli etkileşimde bulunması, coinin popülerliğini artırıyor.

Uzmanlar bu konuyu farklı bir bakış açısı ile değerIendiriyor. Metaverse coinler ilk çıktığında çok popülerdi ancak bazıları şu anda silinmiş durumda. 2 yıl önce çıkarılan paraların büyük kısmı artık kullanılmıyor ya da popülerliğini yitirmiş. Buna örnek olarak Cloak coin veriliyor ve 2017 yılında Binance borsasında oldukça ciddi işlem hacmine sahip olduğu söyleniyor. Şimdilerde ise oldukça düşük bir fiyata ve işlem hacmine sahip olması, bu paranın açıkça tarihten silindiğini gösteriyor.

Mana Coin’in durumunu da böyle olmayacağı konusunda bir garanti yoktur ancak şu anda dünya genelinde büyük bir yatırımcı kitlesine sahip olması, özellikle kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edilmesi, şu anda popüler olduğunu gösteriyor. İlerleye dönemlerde artacak olan Metaverse yatırım pazarındaki pastanın ne kadarına sahip olacağı ise henüz bilinmiyor.

Decentraland coin

Mana Coin Hedef Fiyat

Mana Coin hedef fiyat tahminleri pek çok ünlü analist ve yatırımcı kesim tarafından yapılıyor. Özellikle önümüzdeki 4 yıllık yapılan tahminlere bakıldığında değerinin 10 dolara yükselmesi beklentilerinin olduğu görüyor. Ancak bu tahminlerin her zaman yanılma payı olabilir ve yatırımcıların mutlaka piyasanın genel hareketlerini ve Mana Coin grafik verilerini takip ederek yatırım kararı alması gerekir.

Mana Coin 2017 yılında 0,01009400 dolar değerinde piyasaya sürülmüş ve 2020 yılına kadar sabit bir grafikle seyretmiştir. 2020 yılında değerlenmeye başlayan bu coin en yüksek fiyatını 2021 Kasım ayında, 5,12 dolarla görmüştür.

Mana Coin Yorumları

Mana Coin yorumları, ilerleyen dönemlerdeki geliştirmeleri ve yenilikleri üzerine yapılıyor. Yatırımcı kesim tarafından bu coinin ne kadar değerlenebileceği ya da ilerleyen dönemlerde nasıl değerleneceği çok merak ediliyor.

Şu anda yatırımcı sayısı ciddi seviyelere ulaşan Decentraland, 2017 yılında gerçekleştirilen 24 milyon dolarlık token satışının ardında kullanıma açılmıştır. 2021 Ocak ayında, 1,49 milyardan fazla Mana coin’in dolaşımda olmuştur. Toplam arz rakamı ise 2,19 milyar tokendir. Normal şartlarda topla arzı 2,8 milyar adettir ancak açık artırmadan sonra 600 milyondan fazla token yakımı gerçekleştiği için bu rakama 2,19 milyar olarak kalmıştır.

Decentralanad Pazar yerinde yapılan her işlemin yüzde %2,5’luk kısmı yakılıyor. Dolaşımdaki Mana arzını azaltmak amacıyla yakım işlemlerinin ilerleyen dönemlerde de yapılması bekleniyor. Mana tokenle ilgi platform tarafından çok sayıda geliştirme yapılmıştır ve yapılmaya da devam edecektir. Bu geliştirmeler kullanıcıların oylamasına sunulduğu için de yüksek verim alınır. Şu anda gündemde olan geliştirmeler ise şöyledir;

 • Güvenlik konsey üyelerinin değiştirilmesi
 • Daha fazla özellik eklenmesi ve protokol yükselmesi için Land ve Estates yükselmeleri,
 • World, Builder ve MarketPlace’e yeni giyilebilir cihazların eklenmesi
 • Gelecekte yapılacak LAND müzayedelerinin özellikleri ve tarihleri
 • Mana hibelerinin kalkınma için kullanılması
 • Sürekli olarak pazar yerinde yakılan ücretlerin boyotu
 • Topluluk tarafından yönetilen içerik sunucularının eklenmesi ve değiştirilmesi

Bu geliştirimlerin tamamı kullanıcıların oylamasına sunulur ve onay alan projeler hemen devreye alınır. Bu sayede en yüksek verimi sağlayacak olan proje geliştirenlerinden faydalanılmış olur. Bu durum Mana Coin ve platformunun ilerleyen dönemlerde daha fazla yatırımcı kesimin ilgisini çekmeyi başarmasını sağlayabilir ve piyasadaki yerini sağlamlaştırabilir.

Mana coin hakkında yapılan yorumlarda, bu ağın ne kadar güvenli olduğundan da bahsedilir. ERC-20 standardı üzerine kurulu olduğu için Ethereum ağında inşa edilmiştir. Şu anda kendi blok zinciri olmayan tüm altcoinler için en güvenilir ağ Ethereum’dur çünkü bu ağda saldırılara karşı korunmak için binlerce düğümle yani Node’la birlikte çalışan büyük ölçekli madenci ağı bulunur. Bu ağ sayesinde hem Ethereum hem de blok zincirine bağlı olan alt coinler yüksek güvenlikle korunmuş olur.

BTT Coin Geleceği – BitTorrent Coin Yorumları

Uma Coin Geleceği – Uma Coin Yorum

SLP Coin Geleceği – SLP Coin Yorum Forum

Solana Coin Geleceği – SOL Coin Yorum

Bu sayfadaki “bilgi ve değerlendirmeler”, kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Sitede paylaşılan bilgilerin yorum niteliğinde olduğunu unutmayın. Lütfen bu değerlendirmelere dayanarak yatırım yapmaktan kaçının! Hatırlatmak isteriz ki, kişiselleştirilmiş ve yetkilendirilmiş kurumlar tarafından sunulan yatırım tavsiyeleri daha güvenilir olabilir.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥