Mimar maaşları 2024 yılında bir artış göstermiştir. Enflasyon oranındaki artış sonrası mimar maaşlarına da belli zamlar uygulanmıştır.

En düşük23.900 TL
Ortalama29.900 TL
En yüksek75.000 TL

Mimar maaşları hakkında bazı bilgiler şunlardır;

  • Mimarların mesleklerinde tecrübeleri, eğitim seviyeleri ve çalıştıkları kurum ya da kuruluşların büyüklüğü, maaşlarını doğrudan etkilemektedir.
  • Yeni mezun mimarlar, başlangıçta daha düşük maaşlarla işe başlayabilirler. Ancak, tecrübe kazandıkça ve kendilerini geliştirdikçe, maaşları da artacaktır.

Mimar maaşlarını etkileyen çok farklı etkenler vardır. Bu nedenle, mimar maaşları hakkında kesin ve net bir kanı mümkün değildir.

Yüksek Mimar Maaşı

Yüksek mimar maaşı her mimarlık fakültesi öğrencisinin hayalidir. Yüksek bir mimar maaşı almak isteyen kişiler, kendilerini meslekleri konusunda geliştirip sıkı çalışmalıdırlar. Yoğun ve özenli çalışan mimarlar, daha bilinen ve tanınan firmalar ile çalışmaya başlayabilirler. Bu da daha yüksek bir maaş alabilecekleri anlamına gelmektedir.

İç Mimar Maaşları 2024

Mimar Maaşları

İç mimar maaşları 2024 yılında belli bir artış göstermiştir. İç mimar maaşları, çalışılan firmaya ve iş tecrübesine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. İç mimarlar, 2024 yılında ortalama olarak 6.000 TL ile 12.000 TL arasında maaş alabilirler.


Daha fazla ilgili içerik;


Mimar Maaşları Özel Sektör

Mimar maaşları özel sektör içerisinde çok büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Tüm özel sektör iş alanlarında olduğu gibi mimarlık da, tamamen çalışılan firmaya ve çalışan kişinin tecrübesine göre farklılıklar gösterebilir. Özel sektörde çalışan mimarlar, ortalama olarak 6.000 TL ile 15.000 TL arasında maaş alabilirler.

Amerika’da Mimar Maaşları

Amerika’da mimar maaşları, ülkemizdeki mimar maaşlarına göre çok daha fazladır. Amerika’da mimar maaşları hakkında bazı bilgiler şunlardır;

  • Amerika’da mimarların ortalama yıllık maaşı yaklaşık 85.000 ila 90.000 dolar arasındadır.
  • Maaş, çalışılan eyalet, şirket büyüklüğü, deneyim ve uzmanlık alanına göre değişebilir.
  • Özel sektörde çalışan mimarların genellikle devlet sektörüne kıyasla daha yüksek maaşları vardır.
  • Büyük şehirlerde çalışan mimarların maaşı, daha küçük şehirlerde çalışanlardan daha yüksek olabilir.
  • Mimarların iş yükü ve iş saatleri, projenin büyüklüğüne ve zamanlama faktörlerine bağlı olarak değişebilir.
  • Bazı mimarlar, özel projelerde veya kendi müşterileri için çalışarak daha yüksek maaşlar kazanabilirler.

Amerika’da mimarlık çok önemli bir meslek dalıdır. Bu nedenle çok fazla ilgi gören ve iş alanı bulunan bir meslektir.

ODTÜ Mezunu Mimar Maaşları

ODTÜ mezunu mimar maaşları, özellikle ODTÜ’de okuyan veya okumak isteyen öğrenciler tarafından merak edilen bir konudur. ODTÜ mezunu bir mimarın maaşı, iş deneyimi, uzmanlık alanı, çalıştığı şirketin büyüklüğü ve şehir gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Ama genel olarak Türkiye’nin en prestijli okullarından biri olan ODTÜ’den mezun olan mimarlar, diper okullardan mezun olan mimarlara göre daha fazla maaş olabilirler.

Kendi Ofisini Açan Mimar Ne Kadar Kazanır

Kendi ofisini açan mimar ne kadar kazanır sorusu özellikle bir firma ile çalışmaktan sıkılan ve kendi işinin başına geçmek isteyen insanlar tarafından merak edilen bir konudur.

Kendi ofisini açan bir mimarın kazancı, ofisin büyüklüğüne, uzmanlık alanına, müşteri portföyüne, iş tecrübesine ve ofis giderlerine bağlı olarak değişebilir. Daha özgür bir çalışma ortamı yaratması sebebi ile, çoğu mimar kendi ofisini açmak istemektedir.