İçeriğin devamı aşağıda ▼

Teknoloji

Netflix Ne Kadar İnt Yer: Netflix Kaç GB İnternet Yer?

Netflix ne kadar internet yer sorularının yanıtı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Dizi ya da film izlediğiniz zaman ortalama olarak ne kadar internet harcarsınız? Sorularınızın yanıtını içeriğimizde ele alıyoruz. 

İçeriğin devamı aşağıda ▼

Videonun kalitesi ve uzunluğuna göre internet harcamanız değişiklik gösterir. Genel olarak Netflix bir saat içerisinde 300 MB ile 3 GB arasında internet tüketir.  

 • Düşük Video Kalitesi; 300 MB 
 • Orta Video Kalitesi; 700 MB 
 • Yüksek Video Kalitesi; 1 GB – 7 GB
Görüntü Kalitesiİnternet
Düşük Kalite300 MB
Orta Kalite700 MB
Yüksek Kalite2 GB

Netflix İndirmek Mi İzlemek Mi

Netflix üyesi olan kişiler istedikleri cihazdan istedikleri içeriklere ulaşabilirler. Bu platformda hem içeriklerinizi indirerek izleyebileceğiniz gibi indirmeden de izleyebilirsiniz. İçerikleri indirmeden izlemek mi yoksa indirerek izlemek mi daha mantıklı gelin birlikte bakalım.  

Örnek olarak dizinin bir bölümünü izlemek istediniz ve diziyi en düşük kalitede 480P göre izleyeceksiniz. Bu durumda bu dizi 300 MB internet harcar.  Aynı bölümü indirmek isterseniz yaklaşık olarak 250 MB ile 150 MB arasında internet harcarsınız. Ayrıca daha az internet tüketimi için diziyi izlerken kaliteyi düşürmek zorunda kalırsınız. Ancak bu diziyi indirirken tek bir kalite standartta indirirsiniz. Bu yüzden birçok kullanıcı tarafından indirmek daha mantıklı gelmektedir. 

Netflix’ten Dizi İndirmek Ne Kadar İnternet Yer

Netflix üzerinden istediğiniz herhangi bir diziyi internetin olmadığı bir ortamda izlemek istiyorsanız bu dizinin bölümlerini indirebilirsiniz. Bölümlerini indirdikten sonra çevrimdışı bir alanda istediğiniz şekilde izleyebilirsiniz. Netflix platformunda dizi indirilirken bir bölüm için genellikle 150 MB ile 250 MB arasında veri tüketimi gerçekleşir. Bu internet tüketimi birçok etmene bağlı değişiklik göstermektedir.  

Dizinin bir bölümü için en fazla 250 MB en az 150 MB internet harcarsınız. Bu dizinin 8 bölüm olduğu düşünülürse tüm bölümlerinin indirilmesi için en fazla 2 GB internet tüketimi gerçekleştirirsiniz. Tüm bölümlerin en az veri düzeyinin de indirilmesin de ise 1.2 GB internet harcarsınız.   

Netflix Veri Tasarrufu

Netflix uygulamasında izlediğiniz dizi ya da film saat başına belirli bir miktar veri miktarı harcar. Bu veri miktarı videonun kalitesine göre sürekli değişiklik göstermektedir. Veri kullanımını ayarlamak ve veri tasarrufu için yapmanız gerekenler şu şekildedir; 

Web Tarayıcısı Üzerinden Veri Tasarrufu 

 • Herhangi web tarayıcısı üzerinden Hesap seçeneğine tıklayınız. 
 • Hesap seçeneğinde karşınıza gelen Profil ve Ebeveyn Kontrolleri bölümünden kendi profilinize tıklayın. 
Web tarayıcısı üzerinden veri tasarrufu
 • Bu kısımdan yürütme ayarları seçeneğine tıklayın ve ardından değiştir seçeneğine tıklayın. 
Yürütme ayarları
 • Bu kısımdan istediğiniz kaliteyi seçerek Kaydet seçeneğine tıklayınız. 
Netflix veri tasarrufu

Mobil Cihaz Üzerinden Veri Tasarrufu 

 • Uygulamadan hesabınıza girin.  
 • Ardından sağ üst kısımda yer alan profilinize tıklayın. 
Mobil cihaz üzerinden veri tasarrufu 
 • Daha sonra kendi profilinizin üzerine tıklayarak uygulama ayarları seçeneğine tıklayın. 
Netflix veri tasarrufu 2
 • Video yürütme seçeneğinin alt kısmında yer alan Hücresel Veri Kullanım ifadesine tıklayınız. 
Netflix veri tasarrufu 2
 • Bu kısımdan dilediğiniz tercihleri yaparak veri tasarrufunda bulunabilirsiniz. 
Netflix veri tasarrufu 2

Netflix 480P Ne Kadar İnternet Yer

Netflix müşterileri için birçok video kalitesinde videoları izleme imkanı sunmaktadır. Videoları izlerken video kalitesine göre internet tüketimi gerçekleştirilir. 480P kalitede içerik izlediğiniz zaman standart boyutta internet tüketimi gerçekleşir. Buda saatlik olarak 1GB internet tüketimi gerçekleştirir. Dizinin bir bölümünü izlemek istiyorsanız 1 GB internet kullanırsınız ancak bunun yerine indirme seçeneğini kullanırsanız en fazla 250 MB internet tüketmiş olursunuz.  

Netflix’ten Film İzlemek Ne Kadar İnternet Yer

Netflix'ten film i̇zlemek ne kadar i̇nternet yer 

Sınırsız ve kendine özgü olan Netflix platformunda dizi, film izlemek için belirli internet tüketimi gerçekleştirirsiniz. İnternet tüketiminizi en aza indirgemek için videolarınızın kalitesini düşürmenizde fayda var. Saatlik olarak video kalitesine göre 300 MB ile 3 GB arasında veri tüketimi gerçekleşir. Ortalama bir kalitede filminizi izlemek istiyorsanız saatlik 1 GB internet tüketimi gerçekleştirirsiniz. Filmin 2 saat olduğu düşünülürse 2 GB internet tüketirsiniz.  

İzleyeceğiniz film 2 saat olsun ve video kalitesine göre harcayacağınız internet şu şekildedir; 

 • Düşük video kalitesi; 600 MB 
 • Orta video kalitesi; 1.4 GB 
 • Standart yüksek video kalitesi; 2 GB 
 • Yüksek video kalitesi; 6 GB 
 • Ultra yüksek video kalitesi; 14 GB 

İçeriğin devamı aşağıda ▼

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

Faydalı linkler