Olay Yeri İnceleme Polisi Nasıl Olunur

Olay yeri inceleme polisi nasıl olunur hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Olay yeri inceleme polisi olmak için ne okumak gerekir işte detaylar.

Olay yeri inceleme polisi nasıl olunur, Can güvenliğimizi sağlayan en saygın mesleklerden birisi de polis memurluğudur. Öncelikle olay yeri inceleme polisi olabilmek için polis memuru olmak şarttır. İşlenen suçlardaki belirsizliğin maddi suç delilleri ile aydınlatılmasında Olay Yeri İnceleme Polisinin önemi büyüktür. Olayların anlatıldığı gibi oluşup oluşmadığını, meydana gelen olayın suç teşkil edip etmediğinin tespitinin yapılması, mağdur ve suçlu arasındaki ilişkiyi oluşturan maddi delillerin bulunması bu delillerinde adli mercilere verilmesi için belgelendirilmesi gibi görevleri vardır.  

Olay Yeri İnceleme Polisi olmak isteyen kişinin bu konu hakkında iyi bir araştırma yapıp, kendine göre olup olmadığını iyi düşünmesi gerekir. Polis memuru olma adayı ya da polis memuru iseniz Emniyet müdürlüğü web sitelerinde paylaşılan olay yeri inceleme fotoğraflarını inceleyebilir ve nasıl olaylarla karşılaşacağınızı öğrenebilirsiniz. Belli aralıklarla verilen Olay Yeri İnceleme kurslarına katılır ve Olay Yeri İnceleme Polisi olabilir belgesini alırsanız Olay Yeri İnceleme Polisi olabilirsiniz. Başvuruyu nasıl yapacağınızı Emniyet Müdürlüklerinin internet sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Olay Yeri İnceleme Polisi Olmak İçin Ne Okumak Gerekir

Olay yeri inceleme polisi olmak için ne okumak gerekir, Olay yeri inceleme polisi olabilmenin iki yolu vardır. Polis memuru olmak ve lisans düzeyinde bir biyoloji ya da genetik bölümü bitirip KPSS ile direk atanabilirsiniz. Bir polis olarak Olay Yeri İnceleme kurslarına başvuruyorsunuz. Sonra yazılı bir sınava çağırıyorsunuz. Bu sınavda başarılı olursanız mülakata çağrılıyorsunuz.

Mülakatı da geçerseniz Olay Yeri İnceleme kursu alıyorsunuz. Bu kurs üç ay sürmektedir. Bu kursu da başarılı bir şekilde bitirirseniz sizi ilçede veya şube bünyesindeki olay yeri inceleme grup veya büro amirliklerine atıyorlar. Emniyet teşkilatı içindeki uygulamalar için şube müdürlüğüne danışın. Şimdiden bol şans.

Olay Yeri İnceleme Polisi Çalışma Saati
Olay Yeri İnceleme Polisi Çalışma Saati

Olay Yeri İnceleme Polisi Çalışma Saati

Olay yeri inceleme polisi çalışma saati, Öncelikle bu birimde çalışan polis memurlarının Olay Yeri İnceleme kursu almış olmaları gerekmektedir. Bu birimde çalışan polis memurlarının herhangi bir üniforma giymeleri gerekmez. Sivil çalışabilirler.

 Normal çalışma saatleri: 08:00 ile 17:00 arasıdır. Fakat akşam nöbetlere de kalabilirler. İncelenmesi gereken bir olay olduğunda branşlı bir Olay Yeri İnceleme Polisi bulunması gerekir. Mala zarar verme, kasten adam yaralama, ölüme sebebiyet verme gibi durumlarda olay yeri incelemesi ve fotoğraflanması Olay Yeri İnceleme Polisi tarafından yapılır.

Ayrıca parmak izi alınması yine bir Olay Yeri İnceleme Polisi tarafından yapılır. Bu biride çalışan polis memurlarının otuz beş yaşını tamamlamamış olması hakkında devam eden herhangi bir soruşturmasının olmaması en az iki yıllık Üniversitesi okumuş olması Genel hizmet branşında olması gerekir. Ayrıca çok iyi bilgisayar ve ilk yardım müdahalesi bilmesi gerekmektedir.

Olay Yeri İnceleme Polisi Maaşı

Olay yeri inceleme polisi maaşı, Olay Yeri İnceleme Polisinin ilk başlangıç da maaşı 6 bin TL ile 8 bin TL arası değişebiliyor. Tecrübeli bir Olay Yeri İnceleme Polisi ile Yeri yöneticileri 10 TL ile 30 bin TL arasında değişiyor. Farklı faktörlerle de maaş miktarları farklılık gösterir. Çocuk sahibi evli Olay Yeri İnceleme Polisi, bekar bir Olay Yeri İnceleme Polisinden daha fazla maaş almaktadır.

Polislik Nasıl Bir Meslek

Savcı maaşları

Malulen Emekli Nasıl Olunur

İŞKUR Profil Nasıl Oluşturulur

Aile hekimi maaşı

googlehaberler