Özel Plaka Fiyatları – 3 Harfli Özel Plaka Sorgulama

2 Harfli özel plaka fiyatları ve 3 harfli özel plaka fiyatlarını sizler için derledik. 3 Harfli özel plaka sorgulama ve Isimli özel plaka nasıl alınır gelin birlikte inceleyelim.

Özel plaka fiyatları hem estetik değeri arttıran hem de popülariteyi sağlayan bir eklenti olarak görülmektedir. Nitekim pek çok kişiye alınması zor gibi görünse de durum öyle değildir. Özel plaka almak için şahıs olarak yalnızca kimlik belgesi yeterli olacaktır. Şirket içinse imza sirküleri ve son 6 ayı kapsayan faaliyet belgesiyle vekâlet verilmesi yeterlidir. Güncel plaka fiyatları ise aşağıdaki gibidir:

Özel Plaka Fiyatları2023 Güncel
34 AK YYYY55.000 TL
34 GS YYYY90.000 TL
34 FB YYYY95.000 TL
35 CEM YYYY45.000 TL
35 EFE YYYY49.500 TL
34 CAN YYYY55.000 TL
Özel Plaka Fiyatları

Yukarıdaki fiyatların tamamı arz-talep dengesi sonucunda oluşmuştur. Nitekim 34 CAN YYYY plakasındaki talep ne kadar yüksek olursa fiyat da doğru orantıda yükselecektir. Plakanın fiyatını belirleyen unsurlardan biri de başındaki şehir kodudur. İstanbul, İzmir ve Ankara kodlarına sahip plakalar her zaman daha yüksek fiyatlıdır.

2 Harfli Özel Plaka Fiyatları

2 Harfli Özel Plaka Fiyatları2023 Güncel
34 AK YYYY55.000 TL
34 GS YYYY90.000 TL
34 FB YYYY95.000 TL
2 Harfli Özel Plaka Fiyatları

2 harfli özel plaka fiyatları arasında genellikle kısaltmalar dikkat çekiyor. Türk futbolunun iki büyük takımı olan Galatasaray ve Fenerbahçe’nin de yer aldığı bu plakalar çok ilgi görüyor.

İki özel harften oluşan plaka seçenekleri için en güncel fiyatlar listede yer verdiğimiz gibi yansıyor.

3 Harfli Özel Plaka Fiyatları

3 Harfli Özel Plaka Fiyatları2023 Güncel
35 CEM YYYY45.000 TL
35 EFE YYYY49.500 TL
34 CAN YYYY55.000 TL
34 ADA YYYY45.000 TL
34 EDA YYYY35.000 TL
34 EGE YYY49.000 TL
3 Harfli Özel Plaka Fiyatları

3 harfli özel plaka fiyatları da çoğunlukla kısa isimlere sahip olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Nitekim güncel fiyat listesi 2023 Mart itibarıyla aşağıdaki gibidir:

4 Harfli Özel Plaka Fiyatları

4 harfli özel plaka fiyatları bir dönem yalnızca Antalya’da bulunurken günümüzde yaygınlaşmaya başlamıştır. Fakat yine de Türkiye’nin dört bir yanına dağıldığını söylemek mümkün değildir. Bu sebeple pek fazla örneğin de olmadığı 4 harfli özel plakalarda doğrudan isim tercih edilebiliyor. Güncel fiyatları ise hem yaygın olmaması hem de doğrudan isim yazılabilmesi sebebiyle 55.000 TL’den başlıyor.

5 Harfli Özel Plaka Fiyatları

5 harfli özel plaka fiyatları ile dikkat çekmeye devam ediyor. Nadiren rastlanabilen 5 harfli özel plakalar için fiyat seçenekleri de doğru orantılı şekilde yüksek tutuluyor. Bir 5 harfli özel plaka alabilmek için en az 85 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Mavi Özel Plaka Fiyatları

Mavi özel plaka fiyatları da diğerleri gibi arz-talep dengesinde hareket ediyor. Nitekim plaka ne kadar talep görüyorsa fiyatı o kadar yükseliyor. Daha az talep gören plakaların fiyatı ise düşmeye meyilli oluyor. Mavi plakalarda skala oldukça geniş olduğu için en düşük 5.000 TL en yüksek ise 250.000 TL diyebiliriz.

İsme Özel Plaka Nasıl Alınır?

İsme özel plaka nasıl alınır diye merak edenler için yanıt oldukça basittir. Özel plaka şayet şirket için talep edilecekse şirketin imza sirküleri, son 6 ayı kapsayan faaliyet belgesi ve vekâlet vermek yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından özel plaka için değişken olan 5-15 bin TL aralığında çıkacak vergiyi ödemek gerekir. Böylece isme ya da şirkete özel plaka alınabilir. Şayet doğrudan şahsi olarak alınacaksa kimlik belgesiyle başvurmak gereklidir.

Emniyetten Plaka Nasıl Seçilir?

Emniyetten plaka nasıl seçilir diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özel plaka almak isteyenler için geçmişte olduğu gibi Emniyet Müdürlüğü’ne giderek tek tek plaka sorgulatmak geride kaldı.

Artık bağlı olunan ildeki Emniyet Müdürlüğü’nün web sitesine giriş yaparak online olarak plaka alınabiliyor. Harf ve rakam gruplarını doldurduktan sonra istenen plaka şayet boşta ise Emniyet Müdürlüğü’ne giderek işlemleri gerçekleştirmek mümkündür.

Emniyet Özel Plaka Sorgulama

Emniyet özel plaka sorgulama işlemi her İl Emniyet Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alıyor. Bunun için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün web sitesine girmek gerekecektir. Sonrasında Trafik İşlemleri seçeneğine tıklanır. Burada yer alan seçenekler arasından plaka sorgulamaya giriş yaparak boşlukları doldurmak, istenen plakanın boş olup olmadığını gösterir.

Özel plaka çeşitleri ve fiyatlar hakkında tüm detayları sunduk. Aktardığımız bilgilere dair görüş, soru ve önerilerinizi direk yorum alanına yazarak geri bildirim alabilirsiniz.

Araç Borcu Sorgulama (Plakaya Yazilan-Ceza)

Radar Cezaları – Plakadan Radar Cezası SORGULAMA

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr