Panseksüel ne demek hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Panseksüel nedir, açık panseksüel nedir ve panseksüeller kimlerden hoşlanır işte detaylar.

Panseksüel ne demek; Kelime anlamı bir cinsel yönelime işaret eder. LGBTİ+ içerisinde yer alan bu cinsel yönelim ayrıca antroseksüel olarak da bilinir. Peki LGBT ne demek? Her iki kelime aynı anlama gelse de panseksüel kelimesi daha yaygın olarak kullanılır. Panseksüel olan kişiler genellikle biseksüel olarak adlandırılan cinsel yönelim ile karıştırılır. Cinsel yönelimini biseksüel olarak adlandırılan kişiler her iki cinsiyete de ilgi duyan ve her iki cinsiyet ile de birlikte olabilen kişilerdir. Panseksüel ise kendisini sadece iki cinsiyet ve iki yönelim ile sınırlamaz.

Panseksüel olan kişiler bütün insanlara ve insanların sahip olduğu tüm yönelimlere ilgi duyan bireyleri anlatmak için kullanılır. Biseksüel bireyler ile panseksüel bireyler arasındaki en önemli fark ise panseksüel bireylerin agender bireylere de ilgi duymasıdır. Bunun yanı sıra panseksüel olan kişiler kendisini bigender olarak tanımlayan bireylere de ilgi duyabilir ve onlardan hoşlanabilir.

Panseksüel Nedir, Panseksüel Hakkında Bilmediğiniz Bütün Herşey

Panseksüel Nedir

Panseksüel bireyler LGBTİ+ arasında yer alan yönelimleri içerir. Panseksüel bireyler yukarıda da bahsedildiği gibi tüm cinsel yönelimlere (agender ve bigender de dahil olmak üzere) ilgi duyabilirler. Panseksüel kelimesinin kökeni “Pan”dır. Pan ise Türkçede “tüm” anlamına gelir. Kelime anlamına bakıldığında da panseksüel, tüm cinsiyet ve cinsel yönelimlere ilgisi olan bireyler anlamında kullanılır.

Panseksüel olan kişiler, doğrudan insanı seven ve hümanist bir bakış açısını benimseyen bireylerdir. Birini sevmek, birine cinsel çekim hissetmek ve biriyle birlikte olmak için cinsiyet üstü bir anlayış benimsemişlerdir. Sadece cinsiyet üstü değil aynı zamanda cinsel yönelim üstü olarak da benimsendiği söylenebilir. Cinsiyet üstü ve cinsel yönelim üstü ise bir kişinin kendisini tanımladığı cinsiyet ve cinsel yönelimden daha fazlasını ifade eder. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli nokta şudur ki, bir panseksüel birey tüm cinsiyet ve / veya cinsel yönelimler ile olmak zorunda değildir. Hangi cinsiyet veya cinsel yönelim ile olacağını belirleyen en önemli unsur, bireyin hisleridir.

Açık Panseksüel Nedir, Kimlerle İlişkiye Girebilir?

Açık Panseksüel Nedir

Açık panseksüel bireyler sadece sevgi için değil cinsel birleşim için de her bir yönelime ve cinsiyete açıklardır. Panseksüel bireyler kendilerini iyi hissettiren tüm ilişki türlerine açık olabilecekleri gibi tüm insanlara da açık olabilirler. Açık panseksüel bireyler tüm deneyimlere açık olan kişileri anlatmak amacı ile de kullanılabilir. Deneyime açık olunduğunu gösteren bu kavram ile panseksüel bireyler sadece insana ve kendi hislerine önem verdiğini gösterir.

Panseksüel yönelime sahip olan kişilerin hisleri kendi cinsiyetlerinden bağımsızdır. Ancak bu demek değildir ki atanan cinsiyeti kadın olan bir kişi, kesinlikle kendi cinsiyetine mensup olan biri ile olamaz. Panseksüel bireyler istedikleri tüm insanlar ile birlikte olabilir ve her iki tarafın rızası olduğu müddetçe istenilen türde ve biçimde ilişki yaşanabilir.

Panseksüeller Kimlerden Hoşlanır, Panseksüel Kişinin Yönelimi Hangi Cinse Karşıdır?

Panseksüeller Kimlerden Hoşlanır

Panseksüel bireylerin hoşlandığı kişiler için bir sınırlama söz konusu değildir. Sadece erkekler, sadece kadınlar veya sadece biseksüel bireylerden hoşlanmak ve belirli yönelim ve cinsiyetler ile birlikte olmak panseksüel kavramından uzaktır. Panseksüel olan bireyler, tüm cinsiyet ve tüm yönelimlerden hoşlanabilir, ilişki kurabilir, cinsel birliktelik yaşayabilir ve sevgi gösterebilir.

Birey, karşısındaki kişinin kimliği fark etmeksizin sadece karşısındaki insandan “birey” olduğu için hoşlanıyor ise bu durum kişinin panseksüel olduğunu gösterebilir. Panseksüel olan bireyler transseksüel, biseksüel, homoseksüel, lezbiyen, gay ve interseksüel, travesti, queer ve diüer tüm yönelimlerden hoşlanabilirler. Panseksüel bireyler LGBTİ+ içerisinde yer alan yönelime sahip kişileri barındıran bir kavram olarak karşımıza çıkar. Panseksüel bireyler en çok biseksüel yönelime sahip kişiler ile karıştırılır.

Panseksüel kimden hoşlanır?

Panseksüel taşıdığı anlam iki cinse hatta üçüncü cinse sahip olanlara dahi ilgi duyanlara panseksüel denir. İlgi duyduğu kişiler ise bayağı geniş kapsamlıdır.

Pansexual kime denir?

Cinsiyeti her ne olursa olsun karşıdaki kişinin cinsiyetinin göz ardı edip ona aşk ve cinsellik yönünden ilgi duyan kişilere panseksüel denir.

Pıck Me Ne Demek Sosyal Medya – Pıck Me Nasıl Okunur

Manipüle Ne Demek – Manipüle Etmek TDK

Nude Ne Demek – Sevgilim Nude İstiyor, Ne Yapmalıyım

Comments are closed.