Recep Ayı Namazı 20 Rekat Nasıl Kılınır – 20 Rekatlık Namaz Hangisidir?

Recep ayı namazı 20 Rekat Nasıl Kılınır detaylı bilgilendiriyoruz. Recep ayının ilk cuma gecesi ve Hacet namazı nasıl kılınır işte detayları.

İslamiyet’te oldukça önemli bir yeri olan üç aylar birkaç gün sonra başlayacaktır. Üç aylara 2 Şubat 2022 tarihinde girmiş olacağız. Üç aylarının ilki olan Recep ayıdır. Savaşmanın haram kabul edildiği bir aydır. Üç aylar da hayırlı işlerle uğraşılması gerekir. Bolca ibadet edilmelidir. İslamiyet’te Allah’ın ayı olarak bilinmektedir. Recep ayında ilk perşembeyi cumaya bağlayan geceye Regaip Kandilidir. Üç ayların başlangıcından sonraki ilk kandil Regaip Kandilidir. Regaip güzel şeyleri istemek, dileklerinizi iletmek anlamına gelmektedir.

  • Regaip ayının ilk gecesinde yani 2 Şubat günü 20 rekatlık bir namaz kılınmalıdır. Bu namaz ikişer rekattan oluşur. Her rekatta 1 Fatiha ve 1 İhlas suresi okunarak kılınır. Kim bu gece de bu namazı kıllarsa Yüce Allah onu kabir azabından korur, ailesini ve malını korur. Namaz vakitleri bittikten sonra ilk tövbe etmeniz gerekir. Daha sonra gönlünüzden ne geçiyorsa dilediğiniz gibi dua edebilirsiniz.
Recep ayının ilk gecesi 2022

Recep ayının ilk cuma gecesi 2022

Recep ayı üç ayların başlangıcıdır. Recep ayında ilk perşembeyi cumaya bağlayan geceye Regaip Kandili denmektedir. Regaip kandilinde isteklerinizi, arzularınızı Allah’a dua ederek isteyiniz. Regaip kandili 3 Şubat günü olmaktadır.

  • Regaip Kandil’inde 12 rekatlık namaz vardır. Bu namaza Hacet namazı denir. Akşam ile yatsı namazlarının arasında kılınmaktadır. 12 rekatlık namazı 4 rekat halinde kılabilirsiniz. İlk rekatta Fatiha suresi okunur daha sonra 3 Ayetel Kursi ve diğer rekatlarda ise yine Fatiha suresi okunur hemen ardından İhlas, Nas ve Felak süreleri okunarak hacet namazını kılabilirsiniz.
  • Namaz bittikten sonra kalkmadan 70 kere “Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” kelimesi söylenir ve secdeye gidilir. Secde de “Subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” deyin.
  • Daha sonra 70 kere “rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” diyerek bir daha secdeye gidin. Burada “Subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dedikten sonra güzel bir şekilde hacet namazını bitirin. Ardından dua ederek isteklerinizi Rabbinize arz edebilirsiniz.

Recep ayının ilk gecesi 2022

Recep ayı üç ayların başlangıç ayı olarak kabul edilmektedir. Üç aylarda bol bol ibadet edilmelidir. Her günün büyük bir önemi vardır. Recep ayının ilk gecesinde 20 rekatlık bir namaz vardır. Bu namazı 2’şer rekat halinde kılabilirsiniz. Daha sonra her rekatta 1 Fatiha ve 1 İhlas suresini okuyarak namazınızı bitirebilirsiniz. Recep ayının ilk gecesinde kılınan bu namaz ailenizi, malınızı ve sizi korur. Kabir azabından sizleri korur. Recep ayının ilk gecesinde Kuran Kerim okunmalı, dinlenmeli ve bol bol dua edilmelidir. Peygamber Efendimize salavat getirilir. Küs olanlarla barışılmalı, sadaka verilmelidir. Bol bol tövbe edilmelidir.

  • Bu üç aylarda dua kapıları açıktır. İbadet ettikten sonra dualarınızı bol bol yapın. Tövbe ediniz. İlk gece de 20 rekatlık namazı kılabilirsiniz ya da Kur’an okuyabilirsiniz.
20 rekatlık namaz hangisidir

20 rekatlık namaz hangisidir

20 rekatlık namaz Recep ayının ilk gecesi kılınır. 20 rekatlık namaz nafile namazı olarak bilinmektedir. Bu namazı ikişer rekatlar halinde kılmanız gerekir. Her rekatta 1 Fatiha suresi ve 1 İhlas süresi okunmalıdır. Bu namaza başlarken niyetiniz şu şekilde olmalıdır “Ya Rabbi niyet ettim Allah rızası için Recep ayı hürmetine günahlarımın affı ve dualarımın affı için “denir ve namaza başlanır. Bu namaz sizi, ailenizi ve kabir azabından sizleri korur. Üç aylar içerisinde yaptığınız her ibadet sizleri korumaktadır. Üç aylar içinde dileklerinizi arzularınızı ve bağışlanmanızı isteyebilirsiniz. Rabbim her türlü ibadetlerinizi kabul eylesin.

10 rekat namaz hangisidir

Recep ayı 2 Şubat günün de başlamaktadır. Recep ayında 30 rekatlık namaz vardır. Recep ayının başladığı gün 10 rekat namaz kılınır. Recep ayının ortasında bir 10 rekat daha kılınır ve Recep ayının sonunda 10 rekat daha kılınır.

  • Recep ayının ilk gecesinde kılınan 10 rekatlık namaz şu şekildedir; Niyet edildikten sonra 1 Fatiha, 3 Kafirun suresi ve 3 İhlas okunarak 2 rekatlık namaz şeklinde kılınır. Namazın ardından 11 kere “la ilahe illallahu vahdehu ve hüve hayyun la yemutu biyedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadir” duası okunmaktadır. 
  • Recep ayının ortasındaki gecede kılınan 10 rekatlık namaz şu şekildedir; Niyet edildikten sonra 1 Fatiha, 3 Kafirun suresi ve 3 İhlas okunarak 2 rekatlık namaz şeklinde kılınır. Namazın ardından 11 kere “İlahen vahiden ehaden sameden ferdan vitran hayyen kayyumen daimen ebeda” duası okunmaktadır. 
  • Recep ayının sonundaki gecede kılınan 10 rekatlık namaz şu şekildedir; Niyet edildikten sonra 1 Fatiha, 3 Kafirun suresi ve 3 İhlas okunarak 2 rekatlık namaz şeklinde kılınır. Namazın ardından “Allahümme la mania lima a teyte vela mutiye lima menate vela raadte lima kadayte vela mübeddile lima hakemte vela yenfeu zel ceddi minkel ceddü. Subhane Rabbiyel aliyyül alele vehhab, Subhane Rabbiyel aliyyül alel vehhab, Subhane Rabbiyel aliyyül alel keriymül vehhab, ya vehhabü, ya vehhabü, ya vehhab” duası okunduktan sonra istenilen dua edilmektedir.

Hacet namazı nasıl kılınır

Hacet namazı Regaip Kandil’inde kılınan bir namazdır. Regaip Kandili ise Recep ayının ilk Cuma gecesidir. 3 Şubat 2022 tarihinde Regaip Kandili olmaktadır. Bu gece de kılınan namaza Hacet namazı denir.

Regaip Kandil’inde 12 rekatlık hacet namazı vardır. Akşam ile yatsı namazlarının arasında kılınmaktadır. 12 rekatlık namazı 4 rekat halinde kılabilirsiniz. İlk rekatta Fatiha suresi okunur daha sonra 3 Ayetel Kursi ve diğer rekatlarda ise yine Fatiha suresi okunur hemen ardından İhlas, Nas ve Felak süreleri okunarak hacet namazını kılabilirsiniz.

  • Namaz bittikten sonra kalkmadan 70 kere “Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” kelimesi söylenir ve secdeye gidilir. Secde de “Subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” deyin.
  • Daha sonra 70 kere “rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” diyerek bir daha secdeye gidin. Burada “Subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dedikten sonra güzel bir şekilde hacet namazını bitirin. Allah tüm ibadetlerinizi kabul etsin.

Üç Aylar Tesbihi Abdestsiz Çekilir Mi Diyanet

Şaban Ayının Niyeti Nasıl Getirilir

Yeni Ramazan Mesajları

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu