Resim Öğretmeni Nasıl Olunur ve Maaşları (Devlet/Özel Okul)

Görsel sanatlar öğretmenliği maaşı 2023’de ne kadar oldu gelin birlikte inceleyelim. Lise resim öğretmeni maaşı ve özel okul resim öğretmeni maaşı ne kadar gelin birlikte inceleyelim.

Resim Öğretmeni Maaşı2023 Güncel
Minimum9.540 TL
Maksimum22.600 TL
Ortalama11.920 TL
Resim Öğretmeni Maaşı

Resim öğretmeni nasıl olunur ve maaşları 2023 yılında ne kadar oldu soruları yoğun bir şekilde araştırılıyor. Resim öğretmenliği resim yapma yeteneği olan kişilerin tercih ettiği meslekler arasında yer alıyor. Resim öğretmeni olmak isteyen kişiler hangi eğitimleri almalıyım, nereden başlamalıyım ve benzeri soruların yanıtlarını adım adım araştırıyor. Bu noktada resim öğretmeni olmak istiyorsanız atmanız gereken adımlar şu şekildedir;

Görsel Sanatlar Öğretmenliği Maaşı2023 Güncel
Minimum9.660 TL
Maksimum17.180 TL
Ortalama12.080 TL
Görsel Sanatlar Öğretmenliği Maaşı
 • Lise öğreniminiz bitince üniversite sınavına girmeniz gerekiyor.
 • Alınan puan ile gitmek istediğiniz üniversiteye başvurmanız gerekiyor. Üniversiteler resim bölümü için yetenek sınavlarına tabi tutar. Yetenek sınavına hazırlanmanız gerekiyor.
 • Yetenek sınavlarında güzel sanatlar ya da görsel sanatlar bölümleri için yeteneğinizin yeterliliği ölçülür.
 • Yetenek sınavından geçerli not alan öğrenciler görsel sanatlar ya da güzel sanatlar bölümüne kabul edilir.
 • Dört yıl bu bölümleri okuduktan sonra mezun olur. Ardından resim öğretmeni olmak için pedagojik formasyon alarak öğretmen olabilirsiniz.

Resim öğretmenleri özel ya da devlet kurumlarında çalışabilir. Devlette öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin KPSS sınavına girerek başarı elde etmesi gerekiyor. Resim öğretmeni maaşları da çalıştıkları kurumlara göre değişkenlik gösteriyor. Özel ve devlette resim öğretmeni maaşları ortalama olarak şu şekildedir;

Görsel Sanatlar Öğretmenliği Maaşı

Görsel sanatlar öğretmenliği maaşı özel ya da devlet kurumlarında farklılık gösteriyor. Genelde görsel sanatlar mezunu olduktan sonra KPSS sınavına girerek devlet okullarında görev alınabilir. Ancak mezunlar ilk yıllarında genelde özel okullarda çalışmayı tercih ediyor.  Özel ve devlet kurumlarında görsel sanatlar öğretmenlerine ödenen maaşlar arasında çok temel bir fark bulunmuyor. Sadece devlet kurumlarında ek ders saatlerine bağlı olarak daha yüksek maaş alma ihtimali bulunuyor. Genel olarak özel ve devlet kurumunda bir görsel sanatlar öğretmeninin alabileceği maaş aralığı yukarıdaki tabloda belirttiğimiz gibidir.

Görsel Sanatlar Öğretmenliğine Kimler Başvurabilir

Görsel sanatlar öğretmenliğine kimler başvurabilir

Görsel sanatlar öğretmenliğine kimler başvurabilir, başvuranlar hangi yeteneklere sahip olmalıdır gibi soruların yanıtı merak ediliyor. Görsel sanatlar resim bölümü ile ilgilidir. Bu noktada görsel sanatlar öğretmenliği yapmak isteyen kişilerin bazı özellikleri taşıması gerekiyor. Bunları kısaca sıralamak gerekirse de;

 • Yaratıcı ve açık fikirli olan kişiler için uygun bir meslektir.
 • Çocuklarla iletişimi güçlü olanlar, çocuklarla ilgilenmeyi ve onlara bir şeyler öğretmeyi sevenler,
 • Duygularını sözlü değil de daha çok sanatlar şeylerle dile getirmeyi sevenler,
 • Bağ kurma sorunu olmayanlar ve hayal gücü geniş olanlar,
 • Sanatı sevdirebilme ve öğretirken aktarabilme özelliği olanlar,
 • Resim ve görsel sanatlara ilgisi olanlar

Bu yetenek ve becerileri taşıyan herkese görsel sanatlar öğretmenliği yapabilir. Bunun için gerekli eğitimleri aldıktan sonra mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz.

Hobi Öğretmeni Nasıl Olunur

Hobi öğretmeni nasıl olunur sorusu merak ediliyor. Hobi öğretmeni olmak için öncelikle alan seçimi yapmanız gerekiyor. Hangi alanda hobi öğretmenliği yapmak istediğinize karar verdikten sonra kendinizi o alanla geliştirip eğitim alabilirsiniz. Örneğin resim yeteneğiniz varsa ve bu alanda hobi öğretmenliği yapmak istiyorsanız görsel sanatlar bölümünü okuduktan sonra özel hobi dersleri vermeye başlayabilirsiniz. Çeşitli hobi merkezlerinde, özel kurumlarda ya da birebir ders vererek çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ücretli Öğretmen Maaşı Hesaplama (Ek Ders Ücreti Ne Kadar)

Matematik Öğretmeni Maaşı: İlkokul ve Lise Öğretmen Ne Kadar Maaş Alır?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥