Şafi Mezhebine Göre Namaz Nasıl Kılınır – Hangi Dualar Okunur

Şafi mezhebine göre namaz nasıl kılınır hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Şafi mezhebi namaz duaları PDF işte detaylar.

Namaz vakitleri ve Şafi mezhebine göre namaz kılınışı itibari ile Hanefi mezhebinin namaz kılınışına oranla biraz farklıdır. Hanefi mezhebinde Sübhaneke duası okunurken Şafii mezhebinde Veccehtü duası okunur. Bununla birlikte şafi mezhebinde her rekatta tekbir alınırken Hanefi mezhebinde sadece namazın başına ve Vitr namazının 3. Rekatında tekbir alınır.

Şafi mezhebine göre namaz rekatları, namazın nasıl kılındığı ve Hanefi mezhebinden farklı okunan dualara dair merak edilenleri yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Şafi Mezhebi Namaz Rekatları Tablosu

Şafi Mezhebi Namaz Duaları PDF

Şafi mezhebi namaz duaları PDF olarak araştırılırken aslında namazda okunan tüm dualar okunabilir. Namazda okunan duaların anlamları bilinerek okunması alim kimseler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Şafi mezhebine göre namaz kılınışı büyük ölçüde Hanefi mezhebine göre namaz kılınışı ile benzerdir. Ufak farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise namazın ayaktayken Fatiha suresinden önce okunan Veccehtü duası ve Ettehhiyatü duasının farklı bir formda okunmasıdır. Şafi mezhebine göre Ettehhiyatü duası Arapça okunuşu;

“Et-tehiyyatü el-mübarekâtü es-salevatü et-tayyibatü lillahi es-selamü aleyke eyyühen-nebiyyü ve rahmetullahi ve berekâtühü es-selamü aleyna ve ala ibadillah-is-salihine eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden resulullah.”

Şafi Mezhebine Göre Namaz Duaları ve Anlamları

Şafi Mezhebine Göre Namaz Duaları ve Anlamları

Şafi mezhebine göre namaz duaları ve anlamları büyük oranda diğer mezheplerde de olduğu gibi okunan dualar ve anlamlarıdır. Şafi mezhebine dahil olan Müslüman kimselerin namazlarda dua okurken farklılaştığı en büyük noktalardan biri Veccehtü duasıdır. İftitab duası olarak da bilinen Veccehtü duası namaz kılınırken ayaktayken okunur.

Veccehtü duasının okunduğu zaman namaz için niyet edildikten ve iftitah tekbiri alındıktan sonra Fatiha suresinden hemen önce okunur. Veccehtü duasının Arapça okunuşu;

“Veccehtu vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen muslimen ve mâ ene minel-müşrikîn. İnne salâti ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-âlemîn. La şerike lehu ve bizalike umirtu ve ene minel müslimin.”

Veccehtü duası Türkçe anlamı;

“Veccehtu vechiye lillezî fetara’s-semâvâti ve’l-arda hanîfen muslimen ve mâ ene minel-müşrikîn. İnne salâti ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi Rabbi’l-âlemîn. La şerike lehu ve bizalike umirtu ve ene minel müslimin.”

Kul Hakkı Namazı Nasıl Kılınır

Akşam Namazının Kazası Nasıl Kılınır

Akşam Namazı Nasıl Kılınıyor

Mezhep Nasıl Değiştirilir

Vesveseden Nasıl Kurtulurum

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu