Ülkemizde askeri personel olarak görev almak isteyen birçok kişi var. Sat komandosu nasıl olunur ve maaşı ne kadar merak ediyorsanız hadi gelin birlikte bakalım.

Son yıllarda askeri personel olmak isteyen kişi sayısı giderek artmaya başladı. Askeri faaliyetler ve operasyon denildiği zaman ilk önde bordo bereli ve sat komandosu görev alır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı altında bulunan sat komandosu birçok faaliyette görev alır. Özel eğitim alan bu komandolar 7 gün 24 saat boyunca görevlerinin başındadır. Ölüm tehlikesi olsa bile vatanlarını korumaya söz vermiş sat komandoları ülkemizin en değerli meslekleri arasında ilk sırada yer alır. Deneyim, kıdem, hizmet yılı ve tecrübeye göre sat komandolarının aldıkları maaşlar değişiklik gösterir.

  • 2023 yılında sat komandoları en az 20 bin ile 30 bin TL arasında maaş alırlar.

Türkiye’de Kaç Sat Komandosu Var

Türkiye'de Kaç Sat Komandosu Var

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait özel birimlerden biri olan Sat komandoları donanımlı gücü temsil eder. Ülkemizin güvenliğini sağlayan sat komandoları her geçen gün artmaya devam ediyor. Komando uzman çavuş ya da Sat komandolarının kaç tane olduğuna dair net bir bilgi paylaşımı yapılmamıştır. Deniz altı operasyonlarının, keşif ve kurtarma gibi görevleri üstlenen sat komandoları ülkemizde nadir bulunan en değerli meslek grupları arasında yer alır. Askeri birimlerin sayısı bilerek gizli tutulur ve asla kamuoyu ile paylaşılmaz. Sadece zorlu eğitimleri geçen, inanılmaz yetenekleri bulunan ve donanımlı kişiler sat komandosu olabilirler. Karadaki güvenliği bordo bereliler, denizin güvenliği ise sat komandoları tarafından sağlanır.

Sat Komandosu Boy Sınırı

Sat komandosu olmanız için Deniz Astsubay ya da Deniz Harp Okulu’na giderek eğitim almanız gerekir. Astsubay olmak için 2 yıllık bir eğitim sürecini tamamlamanız gerekir. Ancak Sat komandosu için 4 yıl eğitim almalısınız. 4 yıl eğitim aldıktan sonra gönüllü olarak Sat komandosu olacağınızı bildirmeniz gerekir. Gönüllü olarak Sat komandosu olmak isteyenler için ayrı bir eğitim düzenlenir. Sat komandosu için eğitimlerinizi başarılı tamamlamanız en önemli özellikler arasında yer alır. Sat komandosu için en az 160 cm boya sahip olmanız gerekir. En fazla ise 210 cm sahip kişiler sat komandosu için başvuru yapabilirler.

Sat Komandosu İle Evlenmek

Sat Komandosu İle Evlenmek

Fiziksel ve zihinsel dayanıklılığa sahip sat komandosu ile evlenmek oldukça zordur. İlk önce askeri yaşam tarzına uyum sağlamanız gerekir. İşinden dolayı eşiniz uzun dönem boyunca evde olmayabilir. Acil bir durum olduğu zaman eşiniz istediği gibi yanınıza gelemeyebilir. Bu durumların üstesinden gelebileceğinize inanıyorsanız sat komandosuyla evlenebilirsiniz. Plansız bir şekilde yanınızdan ayrılabilir ve günlerce haber alamazsınız. Ancak sevgi bazı zorlu koşulların üstesinden gelir. Ülkemizin en saygıdeğer mesleğine sahip bir kişiyle evlenmek kolay değildir. Karşılıklı anlaşabiliyorsanız, bu süreçlerde yanında olabileceğinize inanıyorsanız mutlu bir evliliğiniz olabilir. Ancak kafanızda en ufak bile bir şüphe varsa tekrar düşünmenizde fayda var.

Sat komandosu hakkında sormak istediğiniz her türlü konuyu yorum bölümüne yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.