Savcı maaşları, kıdem, ek gösterge, ek tazminat ve görev yapılan yere göre değişmektedir. Savcısı Maaşı, Ek gösterge, ek tazminat ve görev yapılan yere göre maaşlarda artış olabilmektedir. Örneğin; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde görev yapan savcıların maaşları, diğer şehirlere göre daha yüksektir.

10 Yıllık Savcı Maaşı

Savcı Maaşları
Yeni savcı maaşı41.000 TL
Ortalama savcı maaşları61.000 TL
Savcı Maaşı

Aşağıda yer alan savcı maaşları son zamlar göz önünde bulundurularak düzenlenmiştir. Her derecedeki savcının aldığı maaş miktarı aşağıda yer almaktadır. Peki, nasıl savcı olunur? Detayları gelin birlikte inceleyelim.

Yeni Savcı Maaşı

Yeni savcı maaşı, staj süreci dolduktan sonra 41.000 TL’den başlıyor. Yeni savcılar ilk meslek yıllarından itibaren minimum bu tutarda maaş alabiliyorlar. Meslekte ilerledikten sonra her yıl maaşlarına kademeli olarak zam uygulanıyor.

Stajyer Savcı Maaşı Alır Mı?

Savcı Maaşları

Stajyer savcı maaş alır mı sorusu sık bir şekilde merak ediliyor. Savcıların staj süresi 12 aydır. Bu 12 aylık stajyer sürecinde minimum 41.000 TL maaş alıyorlar. Yani bu noktada stajyer savcılar da belirli bir maaş alıyorlar. Staj süreçleri bittikten sonra ise asli görevlerine başlayınca ilk yıl kademelerine bağlı olarak maaşları farklılık gösteriyor.

Baş savcı nasıl olunur?

4 Yıllık hukuk fakültesini bitirdikten sonra yapmaları gereken hukuk mesleklerine giriş sınavından geçer not almak sonrasında ise KPSS sınavından yeterli puanı alıp baş savcılığa yükselmektedir.

Hakim mi daha üst savcı mı?

İki mesleğinden bağımsız bir şekilde çok yetkili olduğu yerler vardır. Hakim sorguya çekerken savcı ifade alır ve delil toplar.

Adalet Bölümü Okuyanların Yorumları

Avukat Maaşları

Leave A Reply