Ücretli Öğretmen Maaşı girdikleri ders saatine göre hesaplanmaktadır. Ücretli öğretmenlik yapan kişilerin maaşlarını detaylı bir şekilde derledik.

Ülkemizde binlerce öğretmen vardır. Öğretmenlerin birçoğu ücretli öğretmenlik yapmaktadır. Ücretli öğretmenle maaşlarının ne kadar olduğunu merak etmektedirler.

Ücretli Öğretmenlik MaaşıGüncel
Saatlik Ücret75 TL
Haftalık Çalışma Saati (40 Saat)3.000 TL
Aylık Çalışma Saati (160 Saat)12.000 TL

Bunun yanı sıra her 5 saat derse giren öğretmene +1 saat ücreti devlet tarafından verilmektedir.

Aylık 160 saat derse giren bir öğretmen 12.000 TL maaş alması gerekirken devletin verdiği 4 saatte bir 1 saatlik ücretide hesaba katarsak, 16.000 TL maaş alınacaktır anlamına gelmektedir.

52 lira olan brüt ek ders ücreti 2023 yılı güncel fiyatıdır. Öğretmenlere 2023 yılı Ocak-Haziran döneminde ödenecek ek ders ücretleri de netleşmiş oldu. 2023 yılında ise yüzde 15 enflasyon farkı ile hesaplandığında 30 saat 7 bin civarında, 40 saat ise 10 bin lira civarında olacaktır.

Memurlara ek zaman oranı %2.5 olmaktadır. Ücretli öğretmenlik yapan kişiler 2021 yılında saatlik ücretleri 21,45 TL olmaktaydı. 2022 yılında ise düzenlenen toplantı sonrasında memurlarının maaş artış oranı %30.5 olmuştur. Ücretli öğretmenler ise ders saatlik ücretlerin de ne kadar zam olduğunu merak etmektedirler.

Ücretli Öğretmenlik Maaşı

Ücretli öğretmenler girdikleri ders saatine göre maaşlarını alırlar. Hal böyle olunca alınan para çok düşük olmaktadır. Yeni zamlara göre ücretli öğretmenler ders saatlik ücretleri 52 TL olmuştur.

Örnek verecek olursak hafta da 30 saatlik derse giren bir öğretmen olsun. Zamlar gelmeden önce alacağı maaş 2.145 TL olurken yeni zamla birlikte ücretli öğretmenin alacağı maaş 8,320 TL olmaktadır. Girdiğiniz ders saatine göre hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama şekli şu şekildedir;

 • HAFTALIK DERS SAATİ x28.01×4 şeklinde maaşınızı hesaplayabilirsiniz.
Ücretli Öğretmenlik Maaşı

Sözleşmeli Öğretmen Maaşı

Öğretmenler farklı kategoride çalışmaktadırlar. Bunlardan bir tanesi ise sözleşmeli öğretmenliktir. Sözleşmeli öğretmenler KPSS puanından başarılı puanı alan kişiler hafta da 15 saat çalışarak maaşlarını alırlar. Kadrolu öğretmenler ile çalışma süreleri aynıdır. 3 yıl boyunca sözleşmeli olarak çalışan bir kişi kadrolu öğretmen olabilir. 100 bini aşkın kişi sözleşmeli öğretmenlik yapmaktadır. Öğretmenlerin çoğu maaşını merak etmektedir.

 • Sözleşmeli öğretmenlik yapan kişilerin deneyimleri, bekar olmaları ve brüt sözleşmesine göre değişkenlik göstermektedir.

Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar Olacak?

Kutsal mesleklerden birisi olan öğretmenlikte birçok kategori de öğretmenlik vardır. KPSS sınavında gerekli puanı alamayan veya atanamayan öğretmenler genellikle ücretli öğretmenlik yapmaktadır. Ücretli öğretmenlik yapan kişiler saatlik ücret almaktadırlar.

Ücretli öğretmenlik yapan birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi ise 2023 yılında maaşların ne kadar olacağıdır. Bu konuda net bir rakam vermek doğru olmaz. Enflasyon farkı oluşması bu durumun en belirleyici konularından bir tanesidir. Kanun kapsamında olmayan ücretli öğretmenler bu konuda mağdur olmaktadırlar. Ders saatlik ücretleri zam yapılması beklense de bu oranın yüksek olacağı düşünülmemektedir. Dediğimi gibi net bir ücret söylemek yanlış olacaktır. Sizler de fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ek Ders Hesaplama

Ek Ders Hesaplama

Ek ders hesaplama için birçok uygulama vardır. Ama bu ücretleri sizler de kolayca hesaplayabilirsiniz. Öğretmenlikte üç kategori vardır; Sözleşmeli, ücretli ve kadrolu olmak üzere. Bu kategorilere göre ek ders hesaplarında ufak oynamalar vardır. Günümüzde her gün fiyat değişiklikleri yapılmaktadır ve bu yüzden en güncel fiyatı kendiziniz hesaplayıp bulabileceğini düşündük. Ek ders hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Ek ders hesaplarken kaç saat derse giriş yaptıysanız yukarıdaki ücretlerle çarparak ek ders ücretinizi hesaplayabilirsiniz.

Ücretli öğretmen 40 saat derse girebilir mi?

Önceki yıllarda haftalık 40 saat ders vermek mümkündü. MEB getirdiği yeni kurallar arasında yer alan ders sınırlandırılması sebebi ile en fazla 30 saat ders verilmektedir.

Ücretli öğretmen haftada kaç saat?

Ücretli öğretmenlik yapanlar için düzenleme yapıldığını açıklayan MEB haftada en fazla 30 saat ders verebileceklerini açıkladı.

Matematik Öğretmeni Maaşı

Resim Öğretmeni Nasıl Olunur ve Maaşları

Öğretim Üyesi Maaşları

5 Comments

 1. 2023 yılı Temmuz ayı itibarıyla, ücretli öğretmenlerin ders saati ücreti brüt 73,50 TL’dir. Buna göre, haftada 24 saat derse giren bir ücretli öğretmenin alacağı maaş brüt 1718,62 TL’dir. Net maaş ise, kesintilerden sonra yaklaşık 1476,95 TL’dir.

  24 saat ücretli öğretmen maaşı hesaplaması:

  – Ders saati ücreti: 73,50 TL
  – Haftada giren ders saati sayısı: 24
  – Brüt maaş: 73,50 TL x 24 = 1718,62 TL
  – Kesintiler: Gelir vergisi, damga vergisi, SGK primleri ve işsizlik sigortası primleri
  – Net maaş: 1718,62 TL – Kesintiler = 1476,95 TL

 2. Örneğin, bir ücretli öğretmen 20 gün çalışmış ve her gün 5 saat ders vermişse, aylık maaşı şu şekilde hesaplanır:

  20 gün * 5 saat/gün = 100 saat

  100 saat * 75,15 TL/saat = 7.515 TL

 3. zeynep hira on

  ücretli öğretmen maaşı gündeme gelse de hiçbir adım atılmıyor. Ücretil öğretmenlerin atanmış öğretmenlerden ne farkı var söyler misiniz? Onlar da işlerini yapıyor biz de. El insaf

 4. ek derslerle falan ücretli öğretmenlik maaşı normal öğretmenlerin maaşına asla yanaşmıyor. adamlar bize asgari ücreti vermiyorlar artık ne yapacağımızı şaşırdık bir meslek bu kadar aşağılanabilir gerçekten kabul edilebilir gibi bir durum değil.

 5. Özel bir okulda ücretli matematik öğretmeni olarak görev alıyorum aldığım para asgari ücretin altında özel ders vermek durumunda kalıyorum ücretli öğretmenler gerçek anlamda sürünüyor

Leave A Reply