Üniversite İnternetine Nasıl Bağlanılır, Eduroam Bağlantısı – Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

Üniversite internetine nasıl bağlanılır sorusunun yanıtı tüm öğrenciler tarafından merak ediliyor. Üniversite interneti ve eduroam bağlantısı hakkında her şey…

Üniversitede okulun internetine kolayca bağlanabilirsiniz. Bu sayede kendi internet paketinizi harcamadan eğitim için gerekli araştırmalarınızı yapmanıza fırsat sunulur. Üniversite interneti üzerinden bazı siteleri ve uygulamalara giriş yapamazsınız. Bu internet sadece eğitim amaçlı kullanılır. 10 GB internet desteği sağlanmadan önce üniversite internetinden yararlanmak istiyor olabilirsiniz. Üniversite internetine bağlanmak için şifresiz ağ seçeneğini kullanabilirsiniz. Wifi üzerinden üniversite internetine bağlandığınız zaman karşınıza bir web tarayıcısı çıkar. Bu web tarayıcısı üzerinden öğrenci numaranız ve kimliğinizle birlikte internete bağlanabilirsiniz. İnternete bağlanmak için eduroam bağlantısını da kullanabilirsiniz. Eduroam bağlantısını oluşturduktan sonra her WiFi açık hale geldiği zaman otomatik bağlantı gerçekleşir.

Eduroam Alan Adı Ne YazılırKullanıcı adının hemen sonunda kurum alan adı girilir.
Eduroam Kullanıcı Adı Şifre NeÖğrenci Bilgi Sisteminde kullanılan bilgilerdir.
Eduroam Ücretli Mi Ücretsiz
Eduroam Ne Kadar Hızlı Genellikle 30Mbps hıza sahiptir.
Eduroam Güvenli Mi Evet

Eduroam Bağlanma Windows 11

Eduroam bağlanma windows 11

Eğitim gezintisi olarak bilinen Eduroam servisi özellikle üniversitelerin internet bağlantılarında karşınıza çıkar. Eğer kampüste internet bağlantısı oluşturmak istiyorsanız Eduroam kullanmanız gerekir. O zaman Windows 11 sürümüne sahip bilgisayarlarda Eduroam bağlantısı üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterir. Bazı üniversiteler program indirerek eduroam bağlantısını gerçekleştirirken bazı üniversiteler el ile ayarlama yapılarak bağlantı kurulmasını ister. Üniversitelerde Windows 11 için eduroam bağlantısı genellikle şu şekildedir;

 • İlk önce bilgisayarınızdan denetim masasında bulunan ağ ve internet ayarlarına giriş yapın.
 • Ardından ağ durumunu ve görevlerini yönetme seçeneğine daha sonra yeni bağlantı veya ağ kurun ifadesine tıklayın.
 • Açılan sayfada bulunan güvenlik türüne gelerek WPA2 kuruluş ifadesine tıklayın.
 • Ekleme işlemi tamamlandıktan sonra bağlantı ayarlarını değiştir ifadesine tıklayın.
 • Güvenlik kısmında gelin ve kimlik doğrulama yöntemi olarak Microsoft: EAP – TTLS ifadesini tercih edin.
 • Kimlik gizliliğini etkinleştir ifadesindeki işareti kaldırın ve Şifresiz Parola (PAP) ifadesini tercih edin.
 • Daha sonra Gelişmiş Ayarlar seçeneğinden kimlik doğrulama yöntemi belirler ifadesine tıklayarak kullanıcı kimlik doğrulamasını tercih edin.
 • Ardından karşınıza gelen seçeneğe kullanıcı adınız ve şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz.

Eduroam Şifremi Unuttum

Eduroam bağlantısını oluşturduktan sonra kullanıcı adınız ve şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekir. Üniversiteden üniversiteye kullanıcı adı ve şifre değişiklik gösterir. Ancak genellikle kullanıcı adı kısmına öğrencinumaranız@okulunalanadı.edu.tr yazılmalıdır. Örnek verecek olursak Sakarya Üniversitesi için öğrencinumarası@subu.edu.tr yazılması gerekir.

Şifre ise bazı üniversitelerde öğrenci bilgi sistemine girerken kullandığınız şifreyi kullanabilirsiniz. Bazı üniversitelerde ise şifre olarak kimlik numaranızın rakamları kullanılır. Bunu öğrenmek için kendi üniversitenizin resmi web sitesine giriş yapın. Açılan sayfanın arama kısmına gelerek eduroam yazın ve üniversitenin kullandığı kullanıcı adını ve şifresini öğrenin.

İPhone Eduroam Bağlanma

İPhone cihazlarınız üzerinden eduroam bağlantısı oluşturmanız çok kolay. İlk önce kendi üniversitenizin bağlantı için istediği kullanıcı adını ve şifresini öğrenin. Kullanıcı adı ve şifresini öğrendikten sonra alttaki adımları takip ederek eduroam bağlantısını oluşturun.

 • İlk önce cihazınızdan Ayarlar seçeneğine giderek Wifi ayarlarına geçiş yapın.
 • Karşınıza gelen seçeneklerden eduroam ifadesine tıklayın ve bağlantı ayarı olarak EAP yönetiminde bulunan PAP ifadesini seçin.
 • CA sertifikası ve kullanıcı sertifikası seçeneklerini belirsiz ya da boş bırakabilirsiniz.
 • Ardından kullanıcı adınız ve şifrenizi girerek kolayca eduroam bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz.

Üniversite internetine nasıl bağlanır sorusu hakkında yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥