İçeriğin devamı aşağıda ▼

Teknoloji

Whatsapp Ne Kadar İnternet Yiyor (Whatsapp kaç GB internet yer)

Whatsapp ne kadar internet yiyor ve Whatsapp 1 mesaj kaç kb, detayları sizlerle paylaşıyoruz. Whatsapp sesli konuşma ne kadar internet yer ve 1 saat WhatsApp sesli konuşma kaç MB, inceleyelim.

İçeriğin devamı aşağıda ▼

Whatsapp ne kadar internet yer, Whatsapp çıktığı günden bu yana dünyada en çok kullanılan mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Uygulama internet ile çalışıyor. Normal mesajlaşma süresince internet tüketimi oldukça azdır. Whatsapp uygulamasında mesaj yoluyla iletişim kurarken video ve fotoğraf gönderimi ya da alımı internetin biraz daha fazla harcanmasına neden olmaktadır. Ancak görüntülü ve sesli arama özelliği internet için oldukça veri tüketimine sebep olur bu yüzden mümkün olduğunca Wi-Fi üzerinden görüşme yapmakta fayda vardır.

Görüntülü Konuşma (1 Dakika)6 MB
1 Fotoğraf1 MB
Video10 MB (En Az)

Whatsapp uygulaması kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik göstermekle beraber mesajlaşmayla günde yaklaşık 50 MB internet harcanması yapmaktadır. Bu harcamaların içinde alınan ve gönderilen video ya da fotoğraf sayısına göre bu harcama miktarı artış gösterecektir. Burada bir fotoğraf en fazla 1 MB olmakta ve video da uzunluğuna göre 10 MB’a kadar harcamaya sebep olabilmektedir.

Whatsapp sesli konuşma ne kadar internet yer

Whatsapp sesli konuşma ne kadar internet yer, Whatsapp uygulamasında kullanıcılar arası sesli olarak iletişim kurmak mümkündür. Bu iletişimin yapılabilmesi için aktif olarak Wi-Fi ya da mobil veri olmalıdır. Sesli arama, görüntülü aramaya göre daha az veri harcamaktadır. Veri kullanımını azaltma seçeneği aktif olarak kullanıldığında bu veri kullanımı daha az miktarda olabilmektedir.

  • Whatsapp üzerinden sesli konuşma saat başı yaklaşık olarak mobil verinizden en fazla 40 MB harcanmaktadır. Sesli konuşma aylık olarak 1.2 GB internet harcaması gerçekleşir.

Whatsapp Görüntülü Konuşma İnternet Kimden Gider

Kullanıcılar genellikle görüntülü iletişim kurmak için Whatsapp kullanıyor. Whatsapp uygulamasında aktif olarak 8 kişiye kadar aynı anda kişiyle iletişim kurmak mümkün olmaktadır. Whatsapp üzerinde yapılan görüşmelerde internet her iki taraftan da harcanmaktadır.

  • Görüntülü görüşmede saatte yaklaşık olarak 350 MB internet harcanmaktadır. Düşük veri kullanımı özelliği ile bu değer daha az miktarda olabilir.

Daha fazla ilgili içerik;


Normal görüntülü konuşmada internet kimden gider

Normal görüntülü konuşmada internet kimden gider

Artık neredeyse tüm sosyal medya platformlarında görüntülü ve sesli konuşma özelliği bulunmaktadır. Kullanıcılar görüşme yaparken ne kadar internet harcandığını ve bu harcamanın tek taraflı mı olduğunu merak ediyorlar. Görüntülü konuşmada tek kişiden internet harcanması mümkün değildir. Her iki tarafta veri kullanımı yapmakta ve her iki tarafında internetinden eksilme olmaktadır.

Whatsapp Görüntülü Konuşma Ne Kadar İnternet Yer

Whatsapp görüntülü konuşma yapılabilmesi için tercih edilen en popüler iletişim uygulamalarından biridir. Uygulamada kullanıcılar görüntülü olarak birbirlerini arayabilirler hatta 8 kişiye kadar aynı anda konuşma gerçekleştirebilirler. Ancak görüntülü konuşma mesajlaşma ve sesli konuşmaya göre elbette fazla internet kullanımına neden olmaktadır.

  • Genel olarak ortalama hesaplama yapıldığında Whatsapp uygulamasında bir saatlik konuşma için 350 MB’a yakın internet harcaması olmaktadır. Yarım saat görüşüldüğü zaman 175 MB internet harcayacaktır. 1 dakikalık görüntülü konuşmada yaklaşık olarak 5 MB internet harcayacaktır.

İçeriğin devamı aşağıda ▼

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

Faydalı linkler