Yandex Navigasyon Aramalarında Büyük Düşüş!

Koronavirüs, iinternet dünyasında kullanımı artarken bazı sektörlerde ise aksine düşüş gösterdi. Bunun en büyük etkisini Yandex Navigasyon görmüş durumda. İnsanların sokağa çıkma konusunda temkinli davranması, bir çok kişinin evde kalarak kendini karantinaya alması, Yandex Navigasyon kullanımını minimum düzeye indirdi.

Koronavirüs salgını dönemindeki arama verilerini inceleyen Yandex Navigasyon, özellikle lokanta ve restoran aramalarında büyük bir düşüş olduğunu tespit etti. İnsanların evlerinde daha fazla zaman geçirmesiyle birlikte yalnızca restoran ve lokantaların değil, market ve eczane aramalarında da düşüş baş gösterdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan ve şimdiye kadar 97.264 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle sosyal izolasyon önlemleri devam ederken insanların evde geçirdiği vakit de arttı. Dışarıya daha az çıkan insanların navigasyon kullanma sıklığıysa azaldı.

Yüzde 89 oranında Düşüş!
Yandex Navigasyon’da yapılan aramalarda yaşanan düşüşten en çok etkilenen mekanların restoranların ve lokantalar olduğu görüldü. 1 aylık zaman içerisinde restoranların ve lokantaların arama yoğunluğu mart ayının ilk 2 haftasına göre %89 oranında azaldı.

Yandex, bir süre daha Navigasyon uygulamasından yüksek verim alamayacak gibi görünüyor. Zira insanların bu ay sonuna kadar sokaklardan uzak kalmasına kesin gözle bakılıyor.

yorum Yap