Yaş Hesaplama 2023 (Gerçek Yaş Hesaplama. Testi)

Yaş hesaplama 2023 yılı güncel olarak nasıl yapılır ve hızlı yaş hesaplama işlemini gelin birlikte inceleyelim.

Yaş hesaplama 2023 yılında ehliyet almak, askerlik zamanını öğrenmek, reşit olma tarihini öğrenmek gibi farklı amaçlarla yapılan bir işlemdir. Yazımızın devamında yaş hesaplamanın kolay ve pratik yolunu inceleyebilir, kendi yaşınızı günü gününe hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda yaş almak, gün almak gibi tabirlerin anlamlarını da inceleyebilirsiniz.

  • 2023 – 1996 = 27
  • Bugünün tam tarihi (Çıkartma işlemi) Tam doğum tarihi = Kişinin yaşı.

Yaş Hesaplama Formülü

Yaş hesaplama formülü, kişinin kendi yaşını tam olarak doğum tarihine göre hesaplaması için kullanılan bir formüldür. Bu formül üzerinden ne zaman reşit olacağınızı ne zaman ehliyet alabileceğinizi ya da hangi ehliyet sınıflarını halihazırda alabiliyor olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Yaş hesaplama formülünün ana kuralı kişinin doğum tarihine göre hesap yapılmasıdır. Yıla göre değil de tam olarak doğum tarihine göre yapılan yaş hesaplamaları net bir şekilde doğru sonuç vermektedir. Yazımızın devamında basit yaş hesaplama formülünü ve örnekli uygulamaları derledik.


Daha fazla yaş hesaplama içeriği;


Basit Yaş Hesaplama Formülü

Basit yaş hesaplama formülü mevcut tarihten, günümüzden doğum tarihinizi çıkarmanız ile kolayca bulabileceğiniz bir işlemdir.

Yukarıda yer alan işlemi yıl, ay ve gün şeklinde yapmalısınız. Alt alta tarihleri yazıp birbirinden çıkardığınızda elde edeceğiniz sonuç sizin yaşınızı gösterecektir.

Doğum tarihiniz ise 26 Ağustos 1998 olsun. Şimdi aşağıda yer alan şekilde tarihleri alt alta yazarak çıkarma işlemi yapın.  Elde edeceğiniz sonuca göre 23 yaşında olacaksınız. 23 yıl 199 Gün yaşamış olduğunuzu görebilirsiniz.

Reşit Yaş Hesaplama

Reşit yaş hesaplama

Reşit yaş hesaplama işlemi kişinin 18 yaşını ne zaman dolduracağını sorgulamasıdır. 18 yaşın doldurulması için kişinin 19. Yaşından gün alması gerekir. Başka bir ifade ile 18 yıl boyunca yaşamış ve hayatının 19.yılı içerisinde olması gerekir.

Reşit yaş hesaplama işlemini yukarıda bahsi geçen yaş hesaplama formülünü kendi doğum tarihiniz üzerinde uygulayarak kolayca yapabilir ve ne zaman reşit olacağınızı ya da reşit olmanız üzerinden kaç yıl geçtiğini öğrenebilirsiniz.

18 Yaş Hesaplama

18 yaş hesaplama, 18 yaş yetişkin olmak anlamına gelmektedir. Yetişkin olan kişiler için geçerli olan yasalar ile çocuklar için geçerli olan yasalar farklı olduğundan bir kişinin 18 yaşını doldurması ya da doldurmaması hangi yasalar nezdinde yargılanacağını belirler.

Türk Medeni Kanunu 11. Madde kapsamında kişinin reşit olması ise mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. TCK’ya göre 18 yaşını doldurmamış olan bir kimse çocuktur ve çocuklar için mevcut olan yasalara göre yargılanır.

Hukukta Yaş Hesabı

Hukukta yaş hesabı kişinin doldurduğu yaşın söylenmesi ile yapılır. Başka bir ifade ile kişi 18 yaşında ya da 20 yaşında gibi ifadeler kullanılmaz. “Kişi 17 yaşını doldurmuştur.” Tarzı ifadeler ile yaş belirtilir. Böylece yaş hesaplamalarında herhangi bir karışıklığa izin verilmez.

Hukukta yaş hesabı yapılırken kişinin tam olarak doldurduğu yaş şu şekilde hesaplanır;

  • Hesaplama yapılacak olan günün tarihi belirlenir. (Bugünün Tarihi)
  • Bugünün tarihinden kişinin tam doğum tarihi çıkarılır.
  • Hesap sonucu çıkan yıl, kişinin yaşı olarak kabul edilir.
  • Bir kişinin doğum gününe geldiğinde yaşını doldurduğu kabul edilir. Normal yaş hesaplama da bu şekilde yapılır.

1991 Doğumlu Kaç Yaşında Olur

1991 doğumlu biri 2023 yılında 32 yaşında olur. Yıl olarak hesaplandığında doğrudan 31 yaşında kabul edilir. Ancak kişinin tam doğum tarihine göre hesaplama yapılırsa yaş değişir. Doğru olan hesaplama türü de budur.

Kişinin doğduğu gün ve ay geçmişse kişi 32 yaşında olur. Ancak kişinin doğduğu gün ve ay tarihi henüz gelmemişse hala 31 yaşında kabul edilir. Doğum tarihi geçtikten sonra 31 yaşında olacaktır. Doğum tarihi geçtikten sonra 33 yaşını yaşama başlar, başka bir ifade ile 33 yaşından gün almaya başlar.

1998 Doğumlu Kaç Yaşında Olur

1991 doğumlu kaç yaşında olur
1991 doğumlu kaç yaşında olur

1998 doğumlu olan bir kişi 2023 yılında 25 yaşında olur. Ancak doğum tarihinin tamamı göz önünde bulundurulmalıdır. 26 Ağustos 1998 tarihinde doğan bir kişi 2023 yılının 26 Ağustos tarihinden sonra 25 yaşında olacaktır.

Yıla göre hesaplama yapıldığında 1998 doğumlu olan kişiler 2023 yılında 25 yaşında olmaktadır. Tam tarih hesaplamaları ise kişinin doğum tarihi özelinde hesaplanır. Doğum tarihine gelen güne kadar 23 yaşında, o günden sonra 24 yaşında olur.

Askerlik Yaş Hesaplama

Askerlik yaş hesaplama işlemi kişinin kendi yaşını hesaplaması ile kolayca bulunabilir. 19 yaşını doldurmuş olan yani başka bir ifade ile 20 yaşına girmiş olan tüm erkek T.C. vatandaşları askeri görevini yerine getirmekle yükümlendirilir.

Kişi 20 yaşına girdiği Ocak ayının ilk gününden itibaren askerlik ile görevlendirilir. Mevcut olan bir yükseköğrenimi bulunan erkeklerin eğitimlerini bitirmelerinden sonra askerliği 29 yaşına kadar erteleyebilirler.

29 yaşından sonra askerliğin ertelenmesi mümkün değildir. Lisans eğitimini bitirmiş ve yüksek lisans eğitimine başlamış olan erkek vatandaşlar için ise 35 yaşına kadar askerliği erteleme hakkı sunulmaktadır. Erkek vatandaşların askerlik yapmak istememeleri halinde 20 yaşını doldurduktan sonra 33.000 TL kadar bedelli askerlik ücreti ödeyerek askerlik görevinden muaf olmaları mümkündür.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥