Yatarken Okunacak Dua, kişinin manevi huzur bulmasına ve Allah’a (c.c.) sığınmasına yardımcı olur. yatmadan okunacak 5 dua, kişinin uykuya daha rahat dalmasını ve kabuslar görmemesini sağlayabilir.

Değerli din alimleri ile hadislerden alınan bilgiler eşliğinde yatarken okunan dua arayışlarına da yanıtlar bulabiliyoruz. Bu anlamda gece yatmadan önce edeceğimiz dualar ile faziletleri de ön plana çıkıyor.

Gece yatmadan önce şükrederek uykuya dalan bizler çoğu zaman farklı dualar ederek hayatımıza ve inançlarımıza yön veririz. Bu bilgiler ışığında öncelikli olarak abdestimizi alarak dualarımıza ve surelerimize başlamamız da önemlidir. İnternet üzerinde her zaman yapabileceğiniz okunacak dua için bir çok kaynak söz konusudur. Bir çok kişi gece uykusuzluk çeker. Bu anamda da okuyacağınız dualar sizlerin kesintisiz bir uyku uyumanızda da yardımcı oluyor. Bununla birlikte geceleri yatmadan önce okuyacağımız başlıca 5 dua şu şekildedir.

Yatmadan Okunacak 5 Dua

Yatmadan önce dua etmek, Allah’ın size verdiği nimetler için şükretmenize imkan verir. Bu da daha mutlu ve pozitif bir bakış açısına sahip olmanızı sağlar.

  • Başlıca okuyacağımız dua Allahümme eslemtü nefsi ileke. Ve cevehtü vechi ileyke. Ve fevvadtü emri ileyke. Ve elcetü zahri ileyke rağbeten ve rehbeten ileyke’dir.
  • La İlahe İllallah, Vahdehi Le şekire Leh Lehül Mülkü ve lehül Hamdü ve Hüve Ala Külli Şeyin Kadir ve La Lavle vela kuvvete illa billah okuyarak 33 kez Subhanallah, 33 kez Elhamdülillah ve 34 kere de Allahuekber denilmelidir.
  • Yatmadan okuyacağımız dua ve sureler içerisinde Peygamber efendimizin tavsiyelerinde de İhlas Felak, Nas ve Ayetel Kürsi dualarının okunması, okunduktan sonra avuca üflenmesi, avucun vücuda mesh edilmesi de sünnettir.
  • Uyumadan önce okuyacağınız dua ve surelerden biri de Amenerrasulü ve Mülk Suresidir. Yatsı namazını kıldıktan sonra gece yatmadan önce bu sureleri okumak ve kimseyle konuşmamak ta tavsiyeler arasında bulunuyor.
  • Peygamber efendimizin okuduğu dualardan biri de Allahümme gini azabeke yevme tub asü ibadeke’dir. Bunun gibi dualar bizlerin iman içerisinde uykuya dalmamıza yardımcı olur.
Yatarken Okunacak Dua

Yatmadan Önce Okunacak Dua Diyanet

Vatandaşlar gece yatmadan uyumadan önce okunacak dualar için Diyanetten de bilgi isteme yoluna gitmiştir. Bu sayede yapılan açıklamalar eşliğinde duaya yön verecek bilgiler iman edenlere sunulmuştur. Yapılan açıklamalarda Peygamber efendimizin tavsiye ettiği dualar ile birlikte Fatiha suresinin beraberinde de bir namaz suresinin okunması sonrasında da 33 er kez Subhanallah ve Elhamdülillah ile 34 kez Allahu Ekber tespihi çekilerek 100’e tamamlanmasının uygun olduğu belirtilmiştir.

Gece Yatarken Okunacak Dua Kısa

Geceleri yatmadan önce kısa bir duada etmek isteyebilirsiniz. Bu duanın yapılmasında küçük sureler okumak abdest almanızı gerektirmez. Fatiha, Nas suresi ile Ayetel Kürsi’yi okuyup uyumanız sizi sabaha kadar vesvese gibi ürkütücü rüyalardan da korur.  Ayetel Kürsi’nin sekiz kez okunması sizi kalkan sarmışçasına koruduğu belirtilir. Bir diğer dua da Allahümme gini azabeke yevme tub asü ibadeke’dir. Bu duanın anlamı da Kullarını yeniden dirilttiğin gün beni azabından koru’dur. Bismikellahümme emütü ve ehya diye dua etmenizin anlamı da Allah’ım senin isminle ölür yaşarım oluyor.

24 Saatte Zengin Olmak İçin Okunacak Dua

Müşteri Yağdıran Dua

Matematik Sınavından 100 Alma Duası

Kalkan Gibi Koruyan Dua